Oplatí sa ísť do kúpy vlastnej nehnuteľnosti? Na čo by ste mali myslieť a čo netreba podceniť, ak plánujete bývať vo vlastnom.

Čo je doma, to sa počíta

Hoci životnou úrovňou Slovensko nepatrí k špičke Európy, aj napriek tomu Slováci radi investujú do hmotného majetku. Podľa prieskumu Európskeho štatistického úradu Slováci jednoznačne preferujú vlastné bývanie (89 %) pred bývaním v podnájme (11 %). Takýmito číslami sa rozhodne nemôžu pochváliť napríklad Rakúšania, z ktorých býva v podnájme takmer polovica. U našich západných susedov v Čechách býva v podnájme viac ako 20 %. Očividná vôľa Slovákov investovať do bývania môže byť do istej miery spôsobená historickými okolnosťami. Takmer 80 % Slovákov dokonca býva bez toho, aby za toto bývanie splácalo úver. Tí, ktorí hypotekárny úver majú zas ťažia z jeho výhodných podmienok. Najvýhodnejšie úrokové sadzby sa aktuálne pohybujú len tesne nad hranicou jedného percenta.

Na veľkosti záleží

Garsónka, mezonet či 4-izbový byt? Ak kupujete nehnuteľnosť zvážte aj jej veľkosť, aby vám garsónka o pár rokov nebola zrazu príliš tesná. Prípadne, ak máte dospelé deti a zvažujete bývanie v menšom, myslite na to, že vaše radosti môžu prísť na návštevu aj so svojimi rodinami, čo by 1-izbový byt nemusel zvládnúť.

Zabezpečte si splátky

Premyslená hypotéka na vaše vysnívané bývanie teda môže byť naozaj voľbou, ktorú sa oplatí uprednostniť pred bývaním v podnájme. S jej vybavovaním by ste sa však rozhodne nemali ponáhľať. Skôr ako sa zadlžíte na niekoľko rokov, mali by ste mať zabezpečený stály príjem a aj určitú finančnú rezervu. V dlhodobom časovom horizonte sa môže stať, že vám príjem na nejaký čas vypadne, preto je dobré sa poistiť. Z poistenia potom môžete hradiť splátky za bývanie a prekonať tak bez rizika obdobie, kým si nájdete nové zamestnanie. Okrem štandardných rizík odporúčame aj pripoistenie pre prípad invalidity, úmrtia, hospitalizácie alebo vážnych chorôb.

Riziká splácania hypotéky

Zdravotné problémy by mohli z dlhodobého hľadiska ovplyvniť splácanie hypotéky. Hoci ste teraz fit, o 20 rokov to môže byť celkom inak. Najväčšími strašiakmi Slovákov sú srdcovo-cievne ochorenia. Národné centrum zdravotníckych informácií uviedlo, že na 100 000 obyvateľov našej krajiny ročne zomrie na takéto ochorenia až 205. Nasledujú onkologické ochorenia, infekcia dýchacích ciest a cirhóza. Najčastejšími príčinami sú nevhodná strava, vysoký krvný tlak, fajčenie a obezita v korelácii s nedostatkom fyzickej aktivity. Aby ste sa vyhli zdravotným ťažkostiam, dodržiavajte zdravý životný štýl a športujte.

Treba na to myslieť už pri vybavovaní hypotéky. Zvoľte si k úveru vhodné poistenie, ktoré v prípade nečakanej straty príjmu pokryje vaše výdavky a záväzky. Spravte tak pre istotu a užite si bezstarostné bývanie vo vašom novom domove naplno. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.