Čo všetko by ste o zimných pneumatikách a pneuservisoch mali vedieť ešte pred tým, než nejaký navštívite?

Kedy prezúvať

Vozidlo musí mať zimné pneumatiky vtedy, ak sa na ceste nachádza súvislá snehová prikrývka, ľad alebo námraza v období od 15. novembra do 31. marca. Tak znie vyhláška upravujúca pravidlá cestnej premávky na Slovensku. Za nedodržiavanie tohto nariadenia hrozí pokuta vo výške 60 eur. Nie však pokuta, ale pocit bezpečia by vás mal presvedčiť obuť vášmu autu zimnú sadu pneumatík. Skúsení vodiči hovoria, že najvyšší čas na prezutie je, ak denné teploty klesnú pod 10 stupňov.

Kde prezúvať

Ak máte letné a zimné pneumatiky na rozdielnych diskoch, môžete ich vymeniť aj sami. Väčšina vodičov dáva prednosť profesionálnej výmene pneumatík v autoservisoch. Podľa prieskumu gazduj.etrend.sk sa ceny za výmenu pneumatík na jednu sadu diskov na celom Slovensku pohybujú od 15 euro v najlacnejších až po 35 euro v drahších servisoch. Naša malá priateľská rada: Určite sa na výmenu objednajte v predstihu. S príchodom studených dní stúpa v servisoch počet objednávok a termín tak ľahko nedostanete.

Starostlivosť o pneumatiky

Viete presne aké parametre by mal spĺňať dezén pneumatík? Zákon stanovuje, že hĺbka dezénu nesmie klesnúť pod 1,6 mm pri letných a 3 mm pri zimných gumách. Ak sa teraz obzeráte po pravítku, nemusíte. Výrobcovia pneumatík prozreteľne umiestňujú do medzier medzi lamelami kontrolné plôšky. Ak je dezén zjazdený až na jej úroveň, pneumatika už nie je spôsobilá na jazdu.

Po návšteve servisu uskladnite letné pneumatiky na suchom chladnom mieste. Dajte pozor, aby na ne nebol vyvíjaný prílišný tlak. Mohli by sa poškodiť. Ak ich zvyčajne ukladáte na seba, nerobíte chybu. Odporúčame vám ich však počas zimy aspoň pár krát pootáčať tak, aby neboli celú dobu v rovnakej polohe. Mnohé autoservisy už ponúkajú za poplatok aj možnosť uskladnenia pneumatík.

Starostlivosť o auto

Zima vášmu autu príliš neprospieva. Teda, skôr jej sprievodné javy na cestách, ako sú štrk a posypová soľ. Pred tuhými mrazmi, ale aj po nich doprajte svojmu autu kúpeľ s voskovaním, ktoré zmyje aj zažratú špinu a poskytne trvácnejšiu ochranu ako obyčajné umytie. Pozornosť venujte aj podvozku, vrátane pneumatík.

So snehom a námrazou žiaľ prichádza aj vyšší počet dopravných nehôd. Najproblémovejšie úseky nájdete tu. Odporúčame, aby ste k štandardnému PZP pre istotu pridali aj havarijné poistenie. To vám zabezpečí náhradu škody v prípade, že by sa vám v nevyspytateľných zimných podmienkach predsa len prihodila nehoda.

Prajeme vám spoľahlivé a kvalitné pnumatiky a veľa šťastných kilometrov na vašich cestách.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.