Zima sa postupne rozbieha a na svahoch bude čoskoro nával lyžiarov. Čo potrebujete, aby ste si užili kvalitnú lyžovačku a na čo si treba dať pozor?

Oblečenie

Celodenná lyžovačka z každého dokáže vyžmýkať množstvo energie. Počas pobytu na svahu by ste mali byť vždy v suchu a teple, preto je dobré použiť termo bielizeň. Ide o spodnú vrstvu oblečenia, ktorá vďaka dômyselnému systému odvádza kvapôčky potu do ďalšej vrstvy, vďaka čomu ostanete v suchu a teple.

Druhou vrstvou oblečenia na zimné športy je flísová mikina alebo vlnený sveter. Ten pohltí vlhkosť, ktorú odvedie termoprádlo a vďaka tomu, že rýchlo schne, príjemne zahreje. Nasleduje posledná vrstva, čiže nepremokavé vetruodolné nohavice i bunda. Celý outfit na lyže doplňte termoponožkami a vysokými zimnými topánkami, z ktorých sa neskôr prezujete do lyžiarskych alebo snoubordových topánok.

Výbava

Podobne ako oblečenie, aj výbava je na horách viac než potrebná. Medzi jej základné časti patria lyže či snoubord (v opačnom prípade by ste nemali na čom jazdiť), lyžiarske palice, rukavice a telefón v prípade, že by ste sa zatúlali alebo zranili.

Za žiadnych okolností nepodceňujte lyžiarsku prilbu, ktorá vás ochráni pred nepríjemnými úrazmi hlavy. Lyžiarska prilba je podľa nových pravidiel povinná pre deti do 15 rokov a v niektorých, najmä zahraničných strediskách aj pre dospelých. Nezabudnite tiež na kvalitné lyžiarske okuliare, ktoré chránia zrak nielen pred vetrom a snehom, ale aj silným slnečným žiarením. Slnko je totiž obzvlášť nebezpečné, ak sa odráža od snehu. Vtedy môže spôsobiť tzv. snehovú slepotu, čo je vážne poškodenie očí v dôsledku UV žiarenia.

Poistenie

Kvalitný výstroj na svah stojí slušnú kôpku peňazí. Dobre to vedia aj zlodeji, ktorí využijú každú príležitosť, aby vás o drahé vybavenie okradli. Pozor si dávajte najmä na lyže prichytené na streche auta alebo uložené pred bufetom pod svahom. Zlodejom stačí skutočne len pár minút, aby si zarobili pár stoviek navyše z predaja vášho vybavenia. Stáva sa to síce zriedka, ale o výbavu môžete prísť aj v hoteli. Ak vaše lyže zmiznú z uzamknutej lyžiarne, garáže alebo dokonca izby, máte aspoň šancu, že vám za ne hotel vyplatí náhradu.

Opatrnosti nie je nikdy dosť, a to ani pri uskladnení v domácnosti. Pivnice alebo kočikárne sú pre zlodejov skutočne jednoduchou prekážkou, preto je lepšie uložiť výstroj priamo v byte (ak na to máte priestor). Dobrým riešením je poistenie domácnosti. V prípade, že by ste sa stali obeťou zlodejov, poisťovňa vám vybavenie preplatí. Pred lyžovaním tiež nezabudnite na cestovné poistenie a poistenie úrazu. Môžu sa hodiť, ak sa vám na svahu prihodí nehoda.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.