Susedia sú ako vaša rodina. Aj keď si ich nevyberiete, musíte sa s nimi naučiť žiť. Nepokazte si skvelý pocit z nového bývania a urobte zo susedov priateľov. Naše rady vám pomôžu začať.

Zoznámte sa

Nezáleží na tom, či ste sa práve nasťahovali, alebo sa niekto prisťahoval k vám. Zoznámte sa, pozvite susedov na šálku dobrej kávy alebo čaju a nadviažte konverzáciu. Opýtajte sa na dobrú reštauráciu v okolí, zistite kedy odvážajú smeti, alebo sa informujte o ostatných susedoch. Získate tak cenné rady a vytvoríte nové priateľstvá, ktoré vám pomôžu v prvých dňoch na novom mieste.

Majte jasno v životnom štýle svojich susedov

Stačí zistiť, aký životný štýl majú vaši susedia a predídete mnohým nepríjemnostiam. Mladý pár, ktorému sa práve narodilo bábätko, bude pravdepodobne vyžadovať pokoj vo večerných hodinách a pochopenie pre občasný plač dieťaťa. Naopak, ak bývate vedľa ľudí, ktorí pracujú na smeny, môžete sa tešiť na pokojné večery a tiché rána.

Dôležitou informáciou je aj to, či má niekto zo susedov psa. Ak ste psíčkarom aj vy, rýchlo si k sebe nájdete cestu. V prípade, že vám psy vadia, budete vedieť, komu sa máte vyhýbať.

Ohľaduplnosť sa vypláca

Ak ste sa nasťahovali do staršieho bytu, pravdepodobne si ho plánujete upraviť podľa vlastných predstáv. Výmena bytového jadra, kuchynskej linky či obkladačiek sa takmer nikdy nezaobíde bez hluku, ktorý môže vašim susedom prekážať. Dajte si záležať na včasnom upozornení všetkých obyvateľov, že plánujete rekonštrukciu. Vopred sa ospravedlňte za zvýšené nepohodlie a odkaz umiestnite na dobre viditeľné miesto, napríklad vo výťahu či na vstupné dvere bytovky. Snažte sa stavebné práce realizovať v čase, keď je väčšina susedov v zamestnaní. Ak sa vám to aj nepodarí, občasné večerné ťuknutie do steny vám ľahšie odpustia, keď naň budú pripravení.

Párty a hluk

Plánujete usporiadať párty? Pripravte na ňu aj vašich susedov. Keď budú vedieť čo, kedy a ako môžu očakávať, budú oveľa ústretovejší. Ak bývate v dome, snažte sa párty organizovať vo vnútri, nie na záhrade.

Dobrým krokom je vymeniť si so susedmi telefónne číslo. Ak by sa im párty zdala príliš divoká a začala by ich rušiť, môžu vám jednoducho zavolať alebo poslať sms-ku. Vo všeobecnosti však platí, že by ste mali rešpektovať nočný kľud a po desiatej radšej vyraziť do mesta.

Majte svojho psa pod kontrolou

Aj keď máte doma malého yorkshira, v susedstve môžu byť ľudia, ktorí majú zo psov strach. Držte ho radšej na vodítku,. Dávajte pozor aj na to, aby váš psík často neštekal. Po čase to môže byť skutočne otravné.

Obzvlášť opatrní buďte vtedy, ak majú aj vaši susedia psa alebo mačku. Nie vždy si tieto štvornohé stvorenia rozumejú, a tak po sebe môžu skákať a štekať. Stáva sa, že v zápale radosti alebo boja niečo rozbijú. Ak máte uzavreté poistenie nehnuteľnosti, škodu spôsobenú vaším miláčikom môžete uhradiť z tejto poistky. Platí to aj pre situácie, keď váš hravý psík poškodí zariadenie v spoločných priestoroch. Všetko pohodlne vyriešite prostredníctvom poistky a susedia sa na vás nebudú pozerať krivým pohľadom. Mať poistenie nehnuteľnosti a zariadenia sa vám môže zísť aj v prípade, že sa chystáte rekonštruovať. Nikdy neviete, akú trubku alebo kábel omylom prevŕtate.

Vždy riešte problémy najskôr osobne

Narazili ste so susedmi na menšie problémy? Skúste ich najskôr vyriešiť osobne. V pokoji a s rozumom sa dá nájsť riešenie. Nemusíte hneď na dvere lepiť papieriky, hádzať do schránky výhražné odkazy alebo nebodaj volať políciu.

Snažte sa rozlišovať medzi tým, čo je problém a z čoho problém robíte len vy. Príležitostná párty na oslavu narodenín nie je dôvodom na hádku. Naopak, každodenný hluk a neporiadok treba riešiť čím skôr.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.