Moderné plastové okná sú vyrobené z kvalitných tesnení, ktoré zabraňujú prefukovaniu, zatekaniu či úniku tepla. Na druhej strane však zabraňujú aj úniku vlhkosti z domácnosti. Ako to teda je s tým vetraním?

Rosenie okien

Plastové okná sa môžu rosiť z vnútornej strany, medzi oknami a aj z vonkajšej strany okien. Obávať sa nemusíte, ak sa vaše okná rosia v treťom prípade a to z vonkajšej strany. Je to znakom, že dobre plnia svoju termo-izolačnú funkciu. Horšie je, ak sú zarosené medzi oknami. Znamená to, že sú buď nedostatočne utesnené rámčeky okna alebo sklá samotné. Toto rosenie môžete považovať za chybu okien a môžete žiadať jeho opravu alebo reklamáciu. Rosenie okien z vnútornej strany spôsobuje vyššia vlhkosť v dome či byte a to môže mať za následok vznik plesní alebo chorôb. Najčastejší problém rosenia okien z vnútornej strany majú novostavby.

Kedy vetrať?

Vetrajte viac ak máte doma izbové rastliny, tie produkujú vlhkosť prirodzene. Ak vo vnútorných priestoroch sušíte prádlo alebo vlastníte doma viac ako jedno akvário, vetrajte tiež.

Príbytok vetrajte hlavne rýchlo a efektívne, spravte prievan ak je to možné, prípadne pootvárajte všetky okná naraz na približne 10 minút.

Kedy treba vymeniť okná?

Tesnenie okien nemá doživotnú trvanlivosť, preto ak sa vám niečo nezdá, volajte odborníka. Jednoduché nastavenie priliehania okna k rámom môže vyriešiť váš problém. Okrem toho, že znížite intenzitu rosenia okien a nebudete musieť utierať každé ráno rohy okien, znížia sa vám náklady za prípadné tepelné straty.

Únik tepla či prepúšťanie vlhkosti nemusí byť iba problémom tesnenia. Teplo môže tiež unikať cez sklo okna alebo cez nekvalitný rám. V tomto prípade by ste mali začať premýšľať nad výmenou starých okien. Táto investícia sa vám o pár rokov vráti na účtoch za kúrenie a v podobe pohodlnejšieho bývania.

Rady na záver

  • V zime vetrajte nárazovo, aby ste zabezpečili prirodzenú vlhkosť v byte
  • Optimálna vlhkosť vo vnútorných priestoroch sa pohybuje okolo 40 až 50 percent
  • Po sprchovaní používajte ventilátor na odsatie vlhkého vzduchu
  • Pri varení používajte digestor, prípadne vetrajte
  • V prípade vysokej vlhkosti si zaobstarajte odvlhčovač
  • Pri kúpe okien vyberajte spoľahlivé značky okien
  • Ak si už naozaj neviete rady, zavolajte odborníka, môže váš problém vyriešiť rýchlou analýzou či rýchlym nastavením

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.