Vlastniť auto nie je v dnešnej dobe nič výnimočné. Auto sa stalo samozrejmosťou. Jedna rodina disponuje nie jedným, ale rovno dvomi či dokonca viacerými automobilmi. Spomínate si však na časy, kedy tomu bolo presne naopak? Vydajte sa spolu s nami na krátku cestu do (ne)dávnej minulosti.

To boli časy…

Pred zhruba dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi to na našich cestách a parkoviskách vyzeralo inak. Kto vlastnil auto, bol skutočný ,,pán“ a ostatní ľudia mu mohli len tíško závidieť. Parkoviská zívali prázdnotou, kde-tu bol odstavený malý žiguláčik, okolo ktorého voľne pobehovali deti hrajúce sa s loptou. Možno ste si práve nostalgicky povzdychli za spomienkou starých dobrých čias. Kedysi ste totiž nemuseli polhodinu zúfalo krúžiť po sídlisku, kým ste našli posledný voľný „flek“. Myšlienka, že by ste dokonca museli za parkovanie platiť, bola takisto ako vystrihnutá zo sci-fi filmu. Áut bolo málo, pojem zápcha sa spájal so všetkým iným, len nie s dopravou, cesty boli prázdne, križovatky voľné… Aj to bol jeden zo svetlých momentov nedávnej doby. Takáto ideálna, na dnešné pomery priam rozprávková, dopravná situácia však mala aj svoje nevýhody…

Chcem ťa, aj keď nie si môj typ

Automobily, rovnako ako ostatné predajné artikle od banánov, džínsov, až po elektroniku, boli zúfalo nedostatkovým tovarom. Ešte v dobách dávno minulých ste na vlastnenie, dnes už tak samozrejmej veci ako je automobil, potrebovali dokonca povolenie vydávané štátnymi orgánmi! Toto povolenie ste pritom mohli získať výlučne za zásluhy pri budovaní socialistickej vlasti. Časom sa od povolenia postupne upustilo, no i tak bolo získanie vysnívaného štvorkolesového tátoša úmornou tortúrou. Áut bolo málo, sortiment bol viac než úzky, záujem viac než veľký, a preto sa zostavovali siahodlhé poradovníky čakateľov. Ľudia boli v tomto smere vychovaní k maximálnej nenáročnosti a úprimne sa tešili z modelov, ktoré práve dorazili. Pre dnešných ľudí, ktorí si môžu vyberať z obrovského množstva značiek, modelov, typov, farieb a výbavy, je niekdajší systém „ber, čo je“ už takmer nepredstaviteľný. Trh je voľný, voľba slobodná a ponuka obmedzená len vašou peňaženkou. To, ako sa mení doba, však môžeme pozorovať nielen cez spoločenské zmeny pozadie štátneho režimu, ale aj technologický vývoj. Ako sa hovorí „vývoj nezastavíš“ a tak to, čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné, je dnes samozrejmosťou, a to, čo bolo kedysi považované za nadštandard, je dnes automaticky očakávaným štandardom.

Povinná výbava 21. storočia

Doba nám v tomto smere skutočne praje. Rýchle autá s výbavou podľa vlastných, aj tých najnáročnejších predstáv, nám prinášajú takmer neobmedzené možnosti… Každá výhoda má však aj svoje nevýhody. Žijeme síce takpovediac pohodlnú a rýchlu dobu, no mnohokrát práve hektika sa neblaho odzrkadľuje na našom živote. Kvalitné a rýchle autá skonštruované podľa našich predstáv a vkusu znamenajú prehustené križovatky, plné parkoviská, nespočetné kolóny a najmä zvýšenú nehodovosť. Logickú rovnicu: „viac áut = viac nehôd“ nemožno ignorovať… Preto by sme mali mať na zreteli nielen kvalitnú výbavu nášho štvorkolesového zlatíčka, ale aj jeho kvalitné poistenie a poistenie nášho života.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.