Posledné dni školského roka už tradične patria výletom. Keďže detský organizmus potrebuje veľa sily a energie, pribalená desiata by mala byť nielen chutná, ale najmä zdravá a výživná.

Koncoročné školské výlety – kto by ich nemiloval?

Koniec školského roka sa nezadržateľne blíži. Dni sú čoraz teplejšie, známky z predmetov viac menej uzavreté a tak udržať školákov poslušne sedieť v laviciach býva neraz nadľudský výkon. Koncoročné výlety sa preto stali sladkým vykúpením nielen pre deti, ale aj pre ich učiteľov. Obľúbenými sú najmä jednodňové výlety do bližšieho okolia, ktoré si nevyžadujú dlhé cestovanie a prípadný nocľah. Výber trasy výletu teda v značnej miere podlieha lokalite, v ktorej sa škola nachádza. Avšak v každom kúte Slovenska sa dá nájsť miesto, ktoré malým školákom poskytne cenný priestor na nové zážitky a poznávanie. Či už sa deti vyberú objavovať krásy prírody, historické pamiatky, ZOO, prípadne sa pôjdu vyšantiť do aquaparku, na zdolávanie týchto výletových dobrodružstiev budú potrebovať dostatok sily a energie. Dodajte im ju správne zvolenou desiatou, resp. olovrantom pribaleným do batôžka.

Zdravá desiata pre malých výletníkov

Hovorí sa, že raňajky tvoria základ dňa. A u detí to platí dvojnásobne. Nutričný obsah raňajok by mal obsiahnuť 25 % denného príjmu energie. Nemenej podstatnou je aj desiata, ktorá by mala tvoriť 15 % denného energetického príjmu. Mala by byť vyváženým mixom sacharidov, bielkovín, vlákniny, zdravých tukov, minerálnych látok a vitamínov.

Čo teda zabaliť malému výletníkovi do batoha? Ideálnou potravinou je celozrnné pečivo. Popri sacharidoch obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá je mimoriadne dôležitou zložkou v procese trávenia. K pečivu pridajte chutnú domácu nátierku
a obľúbený druh zeleniny (rajčiny, papriku, uhorku, …). Neboli by však deti
deťmi, keby namiesto zdravej zeleniny nevyžadovali radšej niečo sladké.
V takomto prípade stavte na domáci džem alebo ovocné pyré. Sladké tyčinky
a čokolády sú síce u detí favoritom číslo jeden, avšak všetci dobre vieme, že sú tou najnezdravšou alternatívou. Dieťa síce nabijú energiou, ale vďaka vysokému glykemickému indexu ju aj rýchlo stratí, takže malý maškrtník bude
zakrátko hladný, nesústredený a hyperaktívny. 

Nemusíme zdôrazňovať, že rovnako ako jedlo je dôležitý aj pitný režim. Deťmi milované presladené a sýtené nápoje by ste mali nahradiť čistou vodou, resp. ovocným čajom. Vodu môžete ochutiť domácim ovocným sirupom, čajík doslaďte domácim medom. Výborným a zdravým nápojom je aj smoothie z ovocia či zeleniny, ktoré dodá dieťaťu potrebné vitamíny a energiu.  

Tipy pre mamičky: Zdravá strava, ktorú budú deti milovať

Väčšina mamičiek zhodne prikývne hlavou, že preladiť dieťa na zdravú stravu býva mnohokrát nekonečný boj. Neraz sa stane, že desiata putuje zo školskej tašky nie do detských úst, ale rovno do koša. Pokúste sa preto pripraviť desiatu tak, aby sa malému stravníkovi zapáčila. Ovocie a zeleninu vykrojte do rôznych zábavných tvarov, jedlo zabaľte do farebných servítok a uložte do desiatového boxu s motívom obľúbenej rozprávky. Na takúto veselú desiatu sa bude rozhodne tešiť každé dieťa. Ďalším osvedčeným tipom je zaangažovanie dieťaťa. Navrhnite mu, aby vám s prípravou desiaty pomohlo a doprajte mu rozumnú dávku kreativity. Jedlo, ktoré si malý kuchár pripravil sám, bude mať preňho razom inú cenu a navyše sa ním bude môcť pochváliť aj svojim spolužiakom.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.