Už to mládež počíta na týždne. O chvíľu im končí škola a treba rozmýšľať, čo robiť cez leto. Keď nechcete, aby sa doma potomok nudil, ale niečo naučil a aj si zarobil, pošlite ho za hranice. Vonku je iný svet a z týchto skúseností bude čerpať celý život. O čo všetko sa pred cestou postarať?

Hlavné je, rozhodnúť sa, do akej krajiny chce dieťa ísť. Nech si vyberie samo, nič mu nenúťte. Aj Česko je zmena, nemyslite si, že tam ho nič nové nečaká. Naopak, váš strach by nemal byť prekážkou pred ďalekou cestou hoci aj do Ameriky. Mladí ľudia majú odvahu, chuť a čas, treba to využiť. Zvyknú však byť ľahkovážni a nepremyslieť si veci poriadne. Na to ste tu vy. Myslite hlavne na spoľahlivosť agentúry, poistenie a možnosti zdravotného ošetrenia.

Štáty Európskej únie a Európy

V krajinách patriacich do Schengenského priestoru nepotrebujete pas. Stačí vám občiansky preukaz. Pas však dieťaťu pribaľte. Možno mu napadne ísť na výlet niekam, kde ho bude potrebovať. Ak bude na juhu Španielska, má to na skok do Afriky, v Grécku sa môže vybrať do Turecka.

Z hľadiska zdravia je v Európe bezpečne. Žiadne špeciálne očkovania ani požiadavky európske krajiny pri vstupe nepožadujú. Ak dieťa ochorie, v krajinách EÚ mu platí Európsky zdravotný preukaz a všade v zmluvných zariadeniach sú povinní ho ošetriť. Na určité úkony sa však EZP nevzťahuje, tak ho radšej skombinujte s komerčným poistením. Okrem poistenia liečebných nákladov je vhodné aj zaistiť si poistenie batožiny a zodpovednosť za škodu. Informujte sa vopred o produktoch určených juniorom. Niektoré poisťovne totiž ponúkajú deťom a študentom do 26 rokov aj 20-percentnú zľavu na pripoistenia k základnému balíku.

Brigády sa dajú nájsť na rôznych portáloch, ale ak si chcete byť istí, skúste radšej agentúru. Získate vopred prehľad o výške nákladov a pracovných možnostiach, aj prípadných rizikách. Agentúry zoženú študentom lacné ubytovanie aj prácu a určite poradia aj s inými formalitami. Nezabudnite však, že im musíte značnú sumu zaplatiť vopred za sprostredkovanie.

Spojené štáty americké

Do USA na leto – to je sen mnohých študentov. Ak aj váš tínedžer túži stráviť leto prácou a cestovaním v Amerike, pripravte sa na viacero vecí. Výlet za oceán sa spája s vyššími vstupnými výdavkami. Na začiatku totiž zaplatíte za víza, agentúre za sprostredkovanie práce a ubytovania, letenky, a tiež poistenie. Dobré cestovné poistenie sa vzťahuje na choroby, stratenú alebo poškodenú batožinu aj krádež osobných vecí. Na mnohé veci si ani nespomeniete, ale poisťovne majú skúsenosti a vedia, čo sa ľuďom na potulkách stáva.

Dobrú agentúru si na internete ľahko vyhľadáte aj overíte. Mladí ľudia si vymieňajú skúsenosti na rôznych fórach a sociálnych sieťach. V USA ich najčastejšie čaká práca formou Work and Travel. Teda niekoľko mesiacov si zarábajú, a potom majú možnosť cestovať a spoznávať krajinu.

Do USA je pas nevyhnutný. Skontrolujte, či ho má vaša ratolesť platný. O všetkých špecifikách práce a cestovania vám podrobnosti povedia agentúry, poisťovne aj príslušná ambasáda. Nebojte sa a pustite dieťa do sveta!

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.