Opustené piesočnaté pláže, nedotknutá príroda a odlišné kultúry. To sú kvality, ktoré lákajú stále viac Slovákov pri plánovaní zahraničných výletov či dovoleniek. Ak k nim patríte aj vy, inšpirujte sa niektorými z nasledujúcich miest.

Živá krajina, mŕtve more

Navštíviť posvätné miesta židov, kresťanov i moslimov chodí do Izraela každoročne nespočetné množstvo pútnikov. Historické mestá Betlehem, Nazaret a najmä Jeruzalem sú zo svätého písma známe takmer celému svetu. Čoraz viac turistov si ho však obľubuje aj vďaka tropickej klíme, prírodnej rôznorodosti a krásnym plážam (najvyhľadávanejšie sú v okolí Tel Avivu). Od tohto mesta to nie je ďaleko ani k Mŕtvemu moru, celosvetovému unikátu, ktorý je známy liečivými účinkami. A čo je pre našinca na Izraeli najlepšie? Dostanete sa tam pohodlne, letecky z Bratislavy. Letov síce nie je veľa, dajú sa však nájsť už od niekoľkých desiatok eur za spiatočnú cestu.

Ostrov s názvom Ostrov

Ak ste fanúšikom futbalu, možno sa vám s krajinou Island (v preklade z angličtiny ostrov) spája najmä ich minuloročné úspešné ťaženie na Majstrovstvách Európy. Krajina, ktorej málopočetné obyvateľstvo prevyšuje aj počet chovaných oviec, však ukrýva oveľa viac. Do nášho výberu sa dostala vďaka svojej jedinečnosti a nepoškvrnenosti. Na jednom mieste tu nájdete gejzíry (vedeli ste, že slovo gejzír vzniklo práve na Islande?), sopky, ľadovce či lagúny. Islandu sa inak hovorí aj krajina ľadu a ohňa. A tomuto pomenovaniu naozaj nezostáva nič dlžný. Na jednej strane sa tu vďaka severnej polohe nachádza ľadovec s nádhernými zákutiami, jaskyňami a typickými obyvateľmi – tuleňmi, na strane druhej tu môžeme obdivovať Mælifell, známy 200-metrový sopečný kužeľ, ktorý je jednou z najväčších atrakcií ostrova. Ak sa vám na Islande z toľkej krásy zatočí hlava, pozrite sa do nebies. Čerešničkou na torte pre vás bude bájna polárna žiara.

Krajina polmesiaca ako ju nepoznáte

Turecko nie je pre európskych dovolenkárov žiadnou neznámou. Luxusné hotely za akciové ceny, tropické počasie a odlišná kultúra. To však vôbec nie je všetko, čo sa v tejto rozľahlej krajine nachádza. Do nášho rebríčka sa dostalo vďaka oblasti Kapadócia, nachádzajúcej sa vo vnútrozemí východnej Anatólie. Táto historická oblasť leží vo výške približne 1000 metrov nad morom. Zdobí ju starobylé kamenné mesto Göreme, vytvorené z unikátnych obydlí vytesaných do skál. V niektorých takýchto jedinečných príbytkoch ľudia žijú dodnes. Miestni svojho času ale išli ešte ďalej. Doslova. Pod povrchom sa totiž nachádzajú rozsiahle priestory najväčšieho podzemného mesta na svete Kaymakli či skalný hrad Uchisar. Neopakovateľnú atmosféru tomuto historickému miestu dodávajú balóny s turistami lietajúce navôkol. Paradoxne totiž sú na túto z časti podzemnú krajinu najlepšie výhľady z vtáčej perspektívy.

Bezpečná exotika

Chodiť po nevyšliapaných chodníčkoch môže byť naozaj veľkým zážitkom. Či už sa inšpirujete týmto článkom a vyberiete sa do Izraela, Turecka, na Island, alebo sa rozhodnete spoznať akékoľvek iné čarovné miesto, myslite na bezpečnosť. Ešte na Slovensku pred odchodom si zistite o danej krajine a jej kultúre čo najviac a uzatvorte si komplexné cestovné poistenie, nech ste pripravený na akékoľvek situácie, ktoré vás na ceste stretnú.

Prajeme vás šťastnú cestu a more zážitkov. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.