Vlhnutie stien v byte či dome je vždy predzvesťou vážnejšieho problému. Mokré mapy na stenách preto netreba podceňovať ani prehliadať. Čo ich zapríčiňuje a aké riešenia máte k dispozícii?

Vlhké steny sa vyskytujú predovšetkým v starších nehnuteľnostiach, ale aj v novostavbách, kde nečakane zlyhá niektorá z úrovní hydroizolácie. Môže ísť o náhly havarijný stav či postupné narušenie vrstiev, ktoré dovtedy steny spoľahlivo chránili pred presakovaním vody. V tom prípade vám hrozí aj riziko tvorby plesní a celkovo negatívny vplyv na životnosť stavby, komfort bývania, ale aj cenu vašej nehnuteľnosti. 

Vzlínanie vody do stien a jeho následky

Vlhkosť sa spočiatku šíri stenami nebadane. Len čo sa však mokré fľaky objavia na vnútorných stierkach, iba málokedy sa dajú nevšimnúť. Majiteľov starších domov trápi najmä vzlínanie vody zo zeme. Tieto stavby majú často poškodenú alebo dokonca úplne chýbajúcu hydroizoláciu spodnej stavby od vody. 

Voda stúpa čoraz vyššie do stien a vážne poškodzuje múry. Obsahuje totiž aj rôzne minerály, ktoré postupne vypĺňajú duté škáry v stenách a kryštalizujú v nich. Na vnútorných stenách presakujú v podobe „soľných kvetov“, v ktorých sa rýchlo rozmnožujú plesne. V týchto miestach potom dochádza k opadávaniu omietky a farieb. Stena už nestíha preschnúť ani v období relatívneho sucha a pôvodne sezónne problémy vás budú trápiť celý rok.

Riešenie: Existuje niekoľko metód, ako vlhnutie stien zastaviť. Skôr ako sa pustíte do náročných opráv, zistite príčinu. V prípade, že steny absorbujú vodu zo zeme, ako účinný spôsob sa volí vkladanie vodorovnej hydroizolácie medzi steny a základy. Niekedy sa nevyhnete ani odvodneniu okolia domu prostredníctvom drenáže. 

Majitelia starších domov, v ktorých môže podrezávanie narušiť statiku domu, by mali zvoliť skôr chemickú injektáž. Pri tejto metóde sa do stien vŕtajú otvory, cez ktoré sa stena napustí špecifickými chemikáliami. V stene sa vytvorí nerozpustná vodoodpudivá vrstva, ktorá zabráni vode v stúpaní smerom vyššie.

Odborník konzultuje so ženou problém s vlhkosťou steny.
(Foto: Adobe Stock)

Vlhkosť spôsobená dažďovou vodou

Skontrolovali ste spodnú hydroizoláciu a vylúčili vzlínanie vody? Ďalšou pomerne častou príčinou je zatekanie dažďovej vody do štruktúry stien. V takom prípade sa pozrite predovšetkým na to, či nedošlo k poškodeniu fasády, strešnej izolácie alebo dokonca k uvoľneniu vonkajších okenných parapetov. 

Riešenie: Ak sa vlhkosť steny objavuje po výdatných dažďoch, skontrolujte fasádu, izoláciu strechy a posvieťte si aj na všetky odtokové prvky – ako na streche, tak aj na priechodnosť žľabov v chodníkoch alebo pod vrstvou štrku. Následne treba na týchto miestach zabezpečiť nepriepustnosť plášťa a kvalitnú hydroizolačnú bariéru.

Pozor aj na vysokú vlhkosť vzduchu

Kým predchádzajúce dve príčiny sa objavujú zväčša na viacročných stavbách, kondenzácia vody v interiéri si nevyberá – môže ohroziť kvalitu bývania v staršom dome aj v novostavbe. V hre je viacero faktorov, ktoré tento proces spúšťajú. So zvýšenou vlhkosťou sa môžete stretnúť po zateplení domu a výmene starých okien za nové. Dom, ktorý dovtedy „dýchal“, síce nadobudol lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, razom však čelí problému s odvodom vlhkosti. Vlhkosť v dome produkujú ľudia, rastliny, vzniká aj pri praní, sušení, varení či kúpaní. 

Riešenie: Zamerajte sa preto najmä na dostatočné vetranie. Niekedy si však nepomôžete a až po návšteve odborníkov zistíte, že za kondenzáciou vlhkosti na stenách je prítomnosť tepelných mostov. Teplota je v týchto miestach nižšia. Uniká cez ne viac tepla, a teda cez ne aj najviac prúdi vzduch smerom von. Ak je navyše vlhký, prebytočná vlhkosť sa vyzráža na studených miestach steny (zvyčajne ide o kúty alebo pás pod stropom). Odborníci vám pomôžu tieto miesta správne zaizolovať.

Vlhkosť steny.
(Foto: Adobe Stock)

Príčinou môže byť aj prasknuté potrubie

Pri pohľade na steny sa zamerajte na to, ako rýchlo sa mokré mapy šíria a či ide o problém celého domu, alebo iba jednej steny. Ak sa ťažkosti s mokrou stenou objavia pomerne náhle, zbystrite pozornosť. Môže ísť o prasknutie rozvodov vody alebo kúrenia, ktoré zasiahnutou stenou vedú. Pri pátraní po vinníkovi sa zamerajte aj na ďalšie ukazovatele. Môžete si všimnúť nižší tlak vo vodovodnom potrubí alebo neočakávane vyššiu spotrebu vody. Ak ide o vykurovací systém, neminú vás problémy s tlakom vykurovacej sústavy či výrazné zavzdušnenie radiátorov. 

Riešenie: Havarijný stav vyžaduje rýchly zásah odborníkov. Jednou z možností, ktorá zmierni finančné dosahy po neočakávanej oprave, je aj poistenie nehnuteľnosti a domácnosti Bezstarostný domov od poisťovne Kooperativa, v ktorom je zahrnutý únik vody, havárie rozvodov aj súvisiace náklady na vyhľadanie.

Získajte až 30 % zľavu na poistenie domova

Ak si chcete vychutnávať rodinnú pohodu a príjemnú atmosféru svojho domova, zvážte jeho poistenie. Kooperativa vám ponúka poistenie Bezstarostný domov, s ktorým máte zaručenú ochranu nehnuteľnosti a vybavenie domácnosti. Uzavriete ho z pohodlia domova cez jednoduchý formulár. Kooperativa oslavuje 30. výročie a vy môžete teraz navyše ako bonus získať počas troch po sebe nasledujúcich rokov každý rok zľavu z poistenia až vo výške 10 %. Nezabudnite však, že zľava platí iba do 31.3.2021 a zmluvu si môžete uzavrieť aj pohodlia domova.

VIAC O POISTENÍ DOMÁCNOSTI