Praktické tipy pre efektívne vykurovanie môžu ušetriť vašej peňaženke desiatky eur ročne.

Zvoľte vhodný zdroj tepla pre vašu domácnosť

Na výber ich máte hneď niekoľko: drevo, plyn, elektrina, či tepelné čerpadlo. Za najlacnejší variant je zvyčajne považované kúrenie drevom. Takýto vykurovací materiál však treba doviezť a následne ho aj uskladniť. Ak máte rodinný dom s veľkým pozemkom, pravdepodobne to nie je problém. Pri kúrení drevom ale treba byť obozretný. Dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia a zabezpečte všetky povinné revízie zariadení, ktoré používate. V prípade škodovej udalosti ich od vás poisťovňa bude vyžadovať.

Finančne šetrným je aj kúrenie plynom. Pre porovnanie, cena elektriny je až trojnásobná. Opäť však treba zvážiť viaceré faktory. Pomerne veľkou investíciou je v prípade rodinných domov kopanie prípojky, komín a nákup samotného kotla. Ak sa preň rozhodnete, myslite na to, že ide o dlhodobú investíciu a investujte do kvality.

Kúrenie elektrinou sa považuje za najmenej ekonomické riešenie kúrenia, preto zvážte aj iné alternatívy, ak vám to dispozícia vášho bývania dovoľuje.

Štandardné bytovky sú automaticky napojené na centrálne zásobovanie teplom, čiže klasické bytovkové radiátory. Celý systém zabezpečuje dispečing nepretržite 24 hodín denne, majitelia bytov tak nie sú ničím zaťažení, už iba platia rozpočítané náklady za teplo.

V rodinnom dome sa z dlhodobého hľadiska oplatí rozmýšľať aj nad kúrením tepelným čerpadlom. Ide o ekologické a najekonomickejšie kúrenie ako také. Na začiatku síce vyžaduje vyššiu investíciu, no návratnosť možno očakávať už po 5 rokoch používania. Funguje na presne opačnom princípe ako chladnička. Tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho prostredia (zo zeme, vzduchu,  z vody alebo ich kombinácie) a ďalej ho odovzdáva do vykurovacieho systému. Ak zvažujete túto formu kúrenia, myslite na to už pri projektovaní domu. Nielen o tepelných čerpadlách si prečítajte v tomto článku.

Nainštalujte termostaty

Dokážu ročne ušetriť desiatky eur, pričom vašou jedinou starosťou bude ich nákup a nastavenie. Pripomenú sa vám až vtedy, keď vás milo prekvapí faktúra za energie. Tie drahšie varianty dokonca dokážu rozpoznať, kedy vetráte a prispôsobiť tomu momentálnu spotrebu energie.

Kúrte s rozumom

Ak hovoríme o vetraní, je energeticky oveľa efektívnejšie vetrať nárazovo. Nenechávajte otvorený vetrák celý deň, ale radšej opakovane otvorte na 5 minút všetky okná dokorán. Ideálna teplota v miestnostiach, v ktorých sa aktívne pohybujete, by mala byť okolo 20 stupňov. O stupeň či dva viac si doprajte v obývačke a detskej izbe. V spálni (počas noci) a na toalete to naopak môže byť menej.

Pocit príjemného tepla zabezpečuje aj podlahové kúrenie alebo sálavé vykurovanie (zo stropu alebo z bočných panelov stien). Sálavé vykurovanie si zjednodušene predstavte ako sálavé teplo zo slnka alebo z krbu, dopadá na najbližšie objekty, preto je veľmi dôležité správne rozmiestnenie takéhoto zdroja tepla (nezohrievajú vzduch naokolo, ale sálajú priamo na objekty pod nimi). V najlepšom prípade dokážete ušetriť aj 40 % bežných nákladov, v porovnaní s klasickým vykurovaním a návratnosť je po približne 3 rokoch.

vykurovacia sezona sa blizi

Zdroj: www.asb.sk

Nechajte radiátor robiť svoju prácu

Pred radiátor nestavajte skrinky, ani ich inak nezakrývajte, teplo tak nebude účinne prúdiť do miestnosti. Vykurovacie teleso ako sušičku na bielizeň radšej dvakrát zvážte. Je to síce efektívne na sušenie, no menej na úsporu energie. Oberáte sa takto až o pätinu tepla.

Zateplite a vymeňte okná

Najväčší únik tepla z domácnosti vedie práve oknami a dverami. Ak sú tie vaše staršie, investujte do nových. Spolu so zateplením je to síce nákladné, no z dlhodobého hľadiska sa vám investícia niekoľkonásobne vráti. Nielen finančne, ale hlavne tepelným komfortom (a dokonca budete mať v byte menej prachu).

A nezabúdajte na to, že skutočné teplo domova neurobí ani radiátor ani kozub. Uvarte si dobrý čaj, vytiahnite obľúbenú spoločenskú hru a využite chladné počasie na to, aby ste strávili príjemné chvíle s blízkymi.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.