Nájsť vykradnutú chatu, dom alebo byt nie je nič príjemné pre nikoho z nás. Preto sme pre vás pripravili článok o tom, čo robiť keď vás takáto udalosť postretne a ako čo najefektívnejšie postupovať.

Vykradli nás. Čo urobiť ako prvé?

Zistenie, že ste sa stali obeťou zlodejov alebo vandalov je nepríjemné. Dôležité je, aby ste zachovali chladnú hlavu a nesnažili sa okamžite „zachraňovať“, čo sa dá. Nechajte všetko tak, privolajte políciu. Do jej príchodu skontrolujte stav interiéru, zistite, čo všetko vám zmizlo, prípadne bolo poškodené a všetky škody zdokumentujte. Nesmierne dôležité je, aby ste sa ničoho nedotýkali, neupratovali a ani s ničím nehýbali. Polícia berie miesto krádeže či útoku vandalov ako miesto činu, preto aj najmenšie narušenie priestoru by vám mohlo uškodiť. Taktiež by mohli pomôcť aj vaši susedia. Opýtajte sa či si nevšimli niečo nezvyčajné, prípadne či niekto nevidel potenciálneho páchateľa.

Skontrolujte, čo vám chýba a zdokumentujte škody

Polícia vždy najprv obhliadne miesto činu, pokúsi sa zozbierať prípadné odtlačky prstov a spíše, čo všetko bolo odcudzené. Ak ste prišli o kreditné karty, šekové knižky, cenné papiere alebo mobilné telefóny, čo najskôr kontaktujte inštitúciu, ktorá ich vydala a  požiadajte o zablokovanie. Takto sa vyhnete prípadným, ešte väčším škodám. Ďalším dôležitým krokom je foto alebo video-dokumentácia miesta činu. Zamerajte sa na spôsob, akým zlodej vnikol dnu, všetky poškodené miesta či všetko, kde vám niečo chýba.

Nahláste škodu poisťovni

Škodu na majetku, ktorú spôsobili zlodeji alebo vandali je, samozrejme, vhodné nahlásiť čo najskôr. Vo všeobecnosti tak môžete urobiť najneskôr do 15 dní od vzniku škody. Ak máte poistenie domova či nehnuteľnosti, ujmu môžete nahlásiť viacerými spôsobmi. V prípade poistenia Bezstarostný domov od Kooperativy môžete využiť zjednodušený postup prostredníctvom aplikácie Kooperativa Help alebo online formulára, ktorý vás krok po kroku prevedie celým procesom, aby ste na nič nezabudli. Pri všetkých spôsoboch nahlásenia poistnej udalosti budete potrebovať okrem fotodokumentácie aj informácie o hodnote škôd na hnuteľnom aj nehnuteľnom majetku v eurách.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Nemusíte byť vlastníkom honosnej vily či haciendy pri jazere, aby sa vaša nehnuteľnosť stala predmetom záujmu zlodejov, práve naopak. V minulom roku poisťovňa Kooperativa zaznamenala takmer 200 krádeží. Všetky tieto udalosti však krylo poistenie Bezstarostný domov, preto bolo možné nahradiť spôsobenú škodu. Toto poistenie je rozumným a predvídavým krokom, pretože chráni nielen nehnuteľnosť, ale aj všetky budovy vo vlastníctve. Takže sa nemusíte báť ani o garáž, chatu na horách či záhradné domčeky. Častým predmetom záujmu zlodejov sú práve financie, šperky či elektronika. Preto sa presvedčte, že poistenie domova zahŕňa vo svojom krytí aj zariadenie bytu či domu.

Pamätajte

Dôležité je však mať na pamäti jedno – aby poisťovňa uznala následky krádeže či vandalizmu ako poistnú udalosť, musí byť zrejmé, že páchateľ násilím prekonal prekážku. Napríklad pri vniknutí poškodil dvere, rozbil okno alebo iným spôsobom poškodil potenciálny vstup do domu nástrojom, ktorý nie je určený na otváranie.

Pre zaujímavosť odporúčame prečítať tento článok – spoveď zlodeja, ktorý prehovoril o tom, ako „tento biznis“ funguje. Hoci sú dnešní zlodeji náramne vynaliezaví, môžete urobiť zopár krokov, ktorými ochránite váš domov či chatu. Vhodnou investíciou sú bezpečnostné dvere, vždy zatvárať okná a odkladať cenné veci na bezpečné a netradičné miesto. Ak opúšťate domov na dlhšie, je vhodné poprosiť známeho alebo susedov, aby ho aspoň raz skontroloval. Vo všeobecnosti sa odporúča byť pripravený na všetko a mať tzv. záchrannú sieť v podobe poistenia. Ideálnym rozhodnutím je poistenie Bezstarostný domov, ktoré chráni interiér aj exteriér. Ak máte chatu, prípadne inú nehnuteľnosť, s poistením nehnuteľnosti od Kooperativy vás nič neprekvapí.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.