Uličky a námestia vyzdobené dekoratívnymi vločkami, voňavými stromčekmi a množstvom blikajúcich svetielok, každoročne privábia tisícky zvedavých ľudí. Objavte spolu s nami čaro predvianočného obdobia a vycestujte nasať pravú zimnú atmosféru do najzaujímavejších miest u nás či v neďalekej Európe.

Najkrajšie vianočné mestečká na Slovensku

Aj vás lákajú stánky plné horúceho punču, škoricových trdelníkov a pečených klobás? Ak rozmýšľate, kam sa tento rok vybrať za dychberúcou predvianočnou atmosférou, nasmerujte svoje kroky do slovenského Ríma – Trnavy. V centre mesta si budete môcť vypočuť zvuky vianočných kolied, pochutiť na delikátnych jedlách a pokochať sa nádhernou výzdobou. Obzvlášť čarovný výhľad sa vám naskytne z Mestskej veže, na ktorú sa budú realizovať špeciálne výstupy. Rovnako magickú atmosféru budete môcť zažiť aj v našej metropole východu – Košiciach. Hlavná ulica sa aj tento rok premení na rozprávkovú krajinu plnú drevených stánkov v špeciálnom vianočnom šate. Zaostávať nebude ani naše hlavné mesto Bratislava, ktoré vám už tradične ponúkne štedré vianočné trhy na Hlavnom i Hviezdoslavovom námestí. Okrem týchto dvoch stálic budete môcť objaviť i množstvo menších, lokálnych trhov.

vianoce-trhy-vianocne-medovina-vino-caj

Duch Vianoc u našich českých bratov

Neopakovateľnú atmosféru Vianoc zažijete aj u našich západných susedov. Najväčšie trhy objavíte v Prahe na Staroměstskom a Václavskom námestí, kde si budete môcť vychutnať oslavy adventu vďaka bohatej ponuke jedál, remeselných výrobkov, sviatočných spevov a okúsite tak pravú chuť českých ľudových Vianoc. Pokiaľ sa vám za vianočnými trhmi nechce cestovať až tak ďaleko, zaostrite na metropolu Moravy – Brno. Tu vás očaria malebné vianočné mestečká na námestí Slobody, Dominikánskom námestí, Zelnom trhu a Moravskom námestí. Drevené domčeky s tradičnými výrobkami, keramikou a betlehemom, či rozliehajúce sa koledy vám garantujú naplnenie vašich vianočných predstáv. Zahreje vás chutná medovina, horúci punč či varené víno a zasýtia napríklad aj tradičné valašské frgále, štramberské uši, trdelníky a samozrejmosťou budú i domáce zabíjačkové špeciality. Celú slávnosť zavŕši každoročný Vianočný koncert, ktorý predstavuje sladkú bodku za týmto čarovným adventným obdobím.

vianocne-trhy-klobasa-pecene-gastany-medovina-varene-vino

Sacher torta, halászlé alebo krowky?

Radi spoznávate nové miesta a kultúry? Potom si rozhodne nenechajte ujsť vianočné trhy s nádychom blízkej cudziny. O dych vás oberú napríklad vianočné mestečká v Rakúsku, v Maďarsku, či Poľsku.

Rakúska metropola Viedeň si vás získa množstvom atrakcií s rôznym zameraním. Mimoriadne populárne sú najmä jazdy na poníkovi, vozenie sa vláčikom, či detská pekárska dielnička. Trhy pritom nájdete na väčšine námestíčok, pred kostolmi, či v parkoch, pričom najznámejšie sú pred zámkom Schönbrunn a Viedenskou radnicou. Ak viac inklinujete k maďarským koreňom, nenechajte si ujsť vianočné trhy v Budapešti, na Vörösmártyho námestí. Tieto trhy patria k jedným z najkrajších v Európe a ich špecifikom je, že na Vianoce nekončia, ale pokračujú až do Silvestra. Nový rok tak môžete privítať medzi drevenými domčekmi plnými sladkých a voňavých dobrôt. Rovnako čarovná atmosféra na vás bude čakať i v obľúbenom Györi, v ktorom vás takisto po Vianociach nevyženú a pokochať sa espritom trhov budete môcť taktiež až do Silvestra.

varene-vino-vianocne-trhy

Naši severní susedia v Poľsku si vás zas získajú neopakovateľnou atmosférou tradičných Vianoc. Napríklad Krakow v sebe ukrýva omnoho viac, než len populárne nákupné trhy, z ktorých sa bez krowiek, plnej tašky oblečenia a drobného nábytku vracia len málokto. Vianočné trhy v tomto meste patria v Poľsku k jedným z najkrajších. Vaše srdce si získajú stánky s typickými miestnymi pochúťkami (pirohy, bigos, grilované mäso a syry), ktoré môžete zapiť vareným vínom (grzaniec). Netradičnými špecialitami, ktorými sa vianočné mestečko v Krakowe môže popýšiť, je napríklad varené pivo, či pitný med. Aj vám sa už zbiehajú slinky? 🙂