Chladnička patrí medzi základné spotrebiče domácnosti, bez ktorých si život už ani nevieme predstaviť. Ak tá vaša už dosluhuje a uvažujete nad kúpou novej, mali by ste zvážiť nasledovné kritériá.

Aký typ chladničky zvoliť?

Chladnička je jednou z dominant kuchyne, bez ohľadu na to, či je voľne stojaca, alebo vstavaná. Jej výberu by sme preto mali venovať zvýšenú pozornosť. Súčasný trh ponúka široký sortiment výkonných chladiacich pomocníkov a zorientovať sa v nich nebýva vždy jednoduché. Preto si hneď v úvode nákupných ambícií treba položiť základnú otázku: Čo od novej chladničky očakávame? Samozrejme, že jej hlavnou úlohou bude ochladzovanie potravín. Otázkou je, či budeme vyžadovať iba chladenie, alebo i mrazenie. Najpredávanejším typom je práve tzv. kombinovaná chladnička, ktorá v sebe ukrýva priestor na chladenie aj mrazenie. Pokiaľ však disponujete samostatným mraziakom, potom vám pravdepodobne postačí i tzv. monoklimatická chladnička, teda chladnička bez mraziaceho boxu.

Na veľkosti záleží

Ďalšou otázkou, ktorú je nutné si ešte pred kúpou zodpovedať, je jej veľkosť. Vezmite do úvahy počet členov domácnosti, ale i nákupné zvyklosti vašej rodiny. Podľa toho sa rozhodnite, či vám postačuje chladnička menších rozmerov, stredne veľkých rozmerov, prípadne veľká chladnička. Očakávania náročnejších spotrebiteľov spoľahlivo uspokojí tzv. americká chladnička, ktorá disponuje skutočne štedrými vnútornými rozmermi a pokročilými funkciami. Veľkosť však samozrejme nie je to jediné, čo treba pred kúpou dôkladne premyslieť.

Priznajte farbu… alebo ju dômyselne skryte

Ďalším podstatným faktorom je i to, či chcete mať chladničku voľne stojacu alebo zabudovanú. Zabudované spotrebiče sa v súčasnosti tešia veľkej popularite, nakoľko nepôsobia rušivo a vnášajú do interiéru čistotu dizajnových línií. Tu si však treba uvedomiť veľmi podstatnú vec, a síce: Pokiaľ sa rozhodnete pre voľne stojacu chladničku, už ju nebude možné dodatočne zabudovať! Prvým dôvodom je nekompatibilita rozmerov a druhým ohrozenie jej funkcionality. Voľne stojace chladničky sú totiž skonštruované na inom princípe než chladničky zabudované, takže ich dodatočné zabudovanie by vážne ohrozilo ich chod. Túto dilemu si preto vyriešte skôr, než konkrétny typ chladničky zakúpite.

Krása, z ktorej mrazí

Ak sa rozhodnete pre voľne stojacu chladničku, mali by ste si dať záležať i na jej vzhľade. Dbajte na to, aby korešpondovala s ostatnými typmi kuchynských spotrebičov a spolu tak vytvárali príjemnú harmóniu. V sortimente voľne stojacich chladničiek dnes nájdete skutočné dizajnérske lahôdky, treba však počítať s tým, že estetika sa s najväčšou pravdepodobnosťou premietne i do cenovej úrovne výrobku. Vzhľad je jedna vec, no i tá najkrajšia chladnička vám bude na nič, ak nebude fungovať tak, ako by mala. Na produktovom štítku jednotlivých chladničiek môžete nájsť celý rad technických údajov, no tým najviac smerodatným je energetická trieda.

Výkon a funkcie ušité na mieru

Chladnička je totiž snáď jediný spotrebič domácnosti, ktorý ide prakticky nonstop, preto je úspora energie jedným z najhlavnejších ukazovateľov. Vyberajte si produkt, pri ktorom nájdete čo možno najvyšší počet A plusových znamienok. Okrem energetickej triedy by ste si mali všímať i hlučnosť, ktorá by sa v ideálnom prípade mala pohybovať v rozmedzí 30 – 50 dB. Ak sa prehryziete číselnými údajmi, prejdite okom i na údaje technických funkcionalít, ktoré budú takisto zohrávať svoju rolu. Podľa toho, čo od chladničky očakávate a koľko do nej chcete investovať, si môžete vybrať chladničku s rôznymi užitočnými funkciami: Napríklad funkcia Frost Less zabraňuje tvorbe námrazy, funkcia Zero Zone je ideálna pre uskladnenie mäsa, funkcia Crisp Zone uchováva čerstvosť ovocia a zeleniny alebo funkcia Ion Air zabezpečuje cirkuláciu kladných iónov pre čerstvosť a neutralizáciu zápachu skladovaných potravín.

Veríme, že vám pri kúpe nového kuchynského pomocníka nezamrzne úsmev a s našou pomocou si vyberiete toho najoptimálnejšieho chladiaceho krásavca.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.