Priemerný slovenský šofér strávil vlani v kolónach dokopy takmer 30 hodín života. Vieme, ako sa dá tento čas znížiť a čo robiť, ak sa už do zápchy dostanete.

Kým v Los Angeles sa vodiči v dopravných zápchach zdržali vyše 100 hodín ročne, v Bratislave to bola „len“ tretina. Vychádza to z prieskumu INRIX, ktorý mapoval dopravnú situáciu v 1064 mestách v 38 krajinách sveta. Štatistika sa týka Bratislavy, komplikovaná dopravná situácia je však spoločným menovateľom viacerých slovenských miest. Počas leta sa síce najfrekventovanejšie úseky mierne uvoľnili, máme tu však opäť školský rok a s ním pribúdajúce vrásky na tvárach vodičov.

Pomôžte si technológiami

Čaká vás jazda v rannej či poobednej špičke? Ešte pred odjazdom si zapnite navigáciu. Že na čo? Hoci cestu vďaka jej každodennému absolvovaniu poznáte dokonale, navigácia (napríklad tá od Google alebo Waze) vám ju dokáže podstatne zrýchliť. Po zadaní trasy vám odporučí najrýchlejšiu cestu nie len na základe vzdialenosti, ale aj rýchlosti premávky. Ďalšími možnosťami, ako si vďaka aktuálnym informáciám od vodičov môžete naplánovať plynulú cestu, je aplikácia Zelenej vlny alebo web Stella centra. Tradicionalisti sa zas spoliehajú na pravidelný dopravný servis ich obľúbeného rádia.

Predpisy majú zmysel

Ak sa už do kolóny dostanete, zostaňte pokojní. Kľučkujúci nervózni vodiči nevedomky kolónu ešte viac spomaľujú. Pre seba pri tom „zarobia“ skutočne len minimum času.

Oprášte si poznatky z autoškoly, najmä spôsob pri radení do pruhov. Každé auto v pokračujúcom pruhu by na základe tzv. zipsovacieho pravidla malo pustiť pred seba auto z končiaceho pruhu. Tento spôsob radenia prispieva k tomu, aby sa kolóna posúvala vpred plynulejšie.

Trpezlivosť menej búračiek prináša

Agresívna jazda štýlom „brzda – plyn“ nie len že prispieva k narastaniu kolóny, ale výrazne zvyšuje aj opotrebenie auta. Zabrať dostávajú brzdy a najmä spojka, ktorá pri preraďovaní v nízkych rýchlostiach trpí najviac.

Neraz sa stalo, že auto stojace v kolóne prišlo o spätné zrkadlo alebo rovno o celé dvere vplyvom bezohľadne predbiehajúcich sa vodičov. Pre takéto prípady je dobré mať havarijné poistenie, ktoré pokryje náklady na škody spôsobené kolíziou. Pozor aj na motocyklistov, ktorí sa môžu snažiť kolónu predbiehať. Ak je na ceste nehoda a blížia sa k nej záchranné vozidlá, snažte sa dostať čo najbližšie na okraj vozovky a umožnite voľný prejazd záchranným zložkám.

Aspoň trochu ušetriť

Jazda v kolóne je sama o sebe náročná na spotrebu. Snažte sa čo najviac času prejsť v konštantnej rýchlosti, bez výrazného zrýchľovania či brzdenia. Ušetríte tým nemalé množstvo pohonnej hmoty. Ušetriť sa dá aj na šetrnom zaobchádzaní s klimatizáciou. Na krátkych trasách jej použitie zvážte. Ak je to nevyhnutné, vždy auto najprv vyvetrajte a potom spustite jej vnútorný okruh.

Veľa áut má zabudovaný systém start & stop, ktorý je v zápche veľmi šikovným pomocníkom. Suplovať ho môžete tým, že vypnete motor. Robte to ale len v situáciách, keď viete, že sa nepohnete niekoľko minút (napríklad pri čakaní na železničnom priecestí, pri mobilnom semafóre a pod.).

Ak šoférujete v meste oveľa častejšie ako mimo neho, prispôsobte tomu aj kúpu auta. Nie je žiadnym tajomstvom, že malé autá sú vhodnejšie a úspornejšie na krátke vzdialenosti, kým tie veľké sa hodia skôr na diaľnice. V súvislosti so životným prostredím a emisiami sa čoraz viac hovorí o výhodnosti elektrických áut, ktoré sú pre svoje vlastnosti ideálne pre mestskú aj medzimestskú dopravu. Pri pomalej jazde, resp. dobrzďovaní sa batéria elektromobilu dokonca dobíja tzv. rekuperáciou, čiže sa tým zvyšuje aj dojazd auta.

Zbohom zápcham?

Udržateľná doprava je témou číslo jedna na európskej aj celosvetovej úrovni. Takmer každá automobilka má pripravené koncepty inteligentných či autonómnych áut, ktoré reagujú na dopravnú situáciu. Riešenia pre budúcnosť dopravy však idú ešte ďalej, a tak sa možno onedlho autá presunú do podzemných tunelov, ako to avizuje vizionár a podnikateľ Elon Musk. Nemusí byť prekvapením, ak by sa na cesty v budúcnosti dostal tiež futuristický autobus pre 1000 osôb, ktorý by mal ekologickým spôsobom vyriešiť prepchaté ulice najväčších svetových miest.

Kým sa však podobného vynálezu naozaj dočkáme, jazdime pokojne, predvídavo a s chladnou hlavou.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.