Vlhkosť vzduchu v byte či dome je dôležitejšia, než by ste si možno mysleli. Príliš suchý, ale aj nadmerne vlhký vzduch totiž znižuje nielen komfort bývania, ale ohrozuje aj naše zdravie. Aké hodnoty sú vhodné a ako ich dosiahnuť?

Optimálne hodnoty v zime a v lete

Vlhkosť v domácnosti hovorí o tom, ako je vzduch nasýtený vodnou parou. Odborníci odporúčajú, aby sa táto hodnota v obytných priestoroch pohybovala v rozmedzí 40 % až 60 %, v lete od 40 % do 55 %. Obyvatelia panelákových bytov v zime často bojujú s príliš suchým vzduchom, počas vykurovacej sezóny sa vlhkosť vzduchu v niektorých domácnostiach neraz pohybuje pod alarmujúcimi tridsiatimi percentami. Podobné problémy v panelákoch bývajú aj počas leta, keď sú byty prehriate z horúčav.

Hrozí suchá koža, ale aj znížená imunita

Zistiť, ako je na tom naša domácnosť, môžeme jednoducho pomocou vlhkomera. Na výrazné odchýlky od normálu nás však väčšinou upozorní aj náš zdravotný stav. Ak je vlhkosť vzduchu v byte príliš nízka, môžeme trpieť častými zápalmi nosohltana, dráždivým kašľom alebo ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest. Suchý vzduch môže byť aj príčinou vysušenej a podráždenej pokožky, popraskaných pier, opuchnutých a páliacich očí či pocitom plného nosa. U detí sa zasa môže vyskytovať laryngitída.

Ani vysoká vlhkosť vzduchu však nie je žiadna výhra. Hoci sa nám môže dýchať príjemne, v bytoch spôsobuje zvýšenie počtu mikroorganizmov a podporuje vznik plesní. Tie produkujú spóry a vypúšťajú ich do okolitého prostredia, odkiaľ sa dostávajú do nášho dýchacieho ústrojenstva. Výsledkom sú problémy s dýchaním, alergie, kašeľ či zápaly pľúc. Dlhodobé pôsobenie plesní však môže mať za následok aj zápaly kože, oslabenú imunitu alebo vznik astmy.

Pri suchom vzduchu pomôže zvlhčovač (Foto: Adobe Stock)

Ako zabezpečiť zdravé ovzdušie?

K zvyšovaniu vlhkosti v domácnosti najčastejšie prispievame každodennou činnosťou, ako je pranie, varenie, sprchovanie sa a sušenie bielizne. Príčinou však môže byť aj samotná stavba, napríklad staré domy so zvlhnutými stenami, zlá rekonštrukcia stien a podláh či práve dokončená novostavba. Vlhkosť naopak výrazne klesá, ak máme prekúrené miestnosti. Ako dosiahnuť, aby hodnoty v našom príbytku boli ideálne?

Dostatočne vetrajte:Odporúča sa vetrať krátko a intenzívne. Nestačí len čiastočne vyklopené okno, treba ho otvoriť poriadne, nárazovo a niekoľkokrát denne na 5 až 10 minút.

• V zime si všímajte okná:Na tesnení často dochádza ku kondenzácii a k následnému rastu plesní. Okná preto pravidelne utierajte a udržiavajte suché.

Pri plastových oknách používajte mikrovetranie: Vďaka nemu okná prepúšťajú do miestnosti vzduch a vlhkosť postupne. To môže byť spôsob, ako znižovať vysokú vlhkosť v byte. Využijete to aj vtedy, ak ste dlhý čas mimo domova.

• Pri varení a pri sprchovaní použite odsávanie: Digestor odvádza pary a prebytočnú vlhkosť z bytu, jeho používanie by malo byť preto samozrejmosťou. Po osprchovaní zapnite kúpeľňový ventilátor kvôli odvodu prebytočných pár. 

Mokrú bielizeň nesušte v byte:Vešať by ste ju mali vonku, na balkóne, alebo použite sušičku.

Nábytok dajte ďalej od stien:Zabezpečíte tak správnu cirkuláciu vzduchu. Nechajte od steny aspoň 5-centimetrový odstup.

Zaobstarajte si odvlhčovače alebo zvlhčovače vzduchu:Ak nepomáha vetranie, riešením môže byť odvlhčovač vzduchu. Na trhu ich je dostatok a okrem zníženia vlhkosti môžu aj čistiť vzduch. Ak máte v domácnosti veľmi suchý vzduch, pomôže zvlhčovač.

S vlhkosťou si poradíte, na horšie veci je tu poistenie

Ťažkosti s vlhkosťou vo vašej domácnosti nie sú síce nič príjemné, ale zväčša sa dajú vyriešiť. Podstatne horšia by bola živelná katastrofa alebo vykradnutie vášho príbytku. Našťastie, s poistením Bezstarostný domov od poisťovne Kooperativa budete môcť nechať všetky svoje obavy za dverami a naplno si vychutnávať pokojnú atmosféru svojho domova.