Máte už predstavu o tom, ako by ste chceli stráviť čas na dôchodku? Ak vaše plány nezahŕňajú brigádu v novinovom stánku, mali by ste sa naň pripraviť v predstihu.

V prvom kroku prípravy na dôchodok sa zamyslite, aký by mal byť. Chceli by ste žiť v dome alebo v byte? Máte koníčky, ktorým by ste sa na dôchodku radi venovali? Koľko peňazí vás to bude stáť? Tieto a ďalšie otázky je potrebné vyriešiť predtým, než sa do sporenia na dôchodok vôbec pustíte. Keď budete mať jasno v tom, čo zaručene musíte zvládnuť, príde tá horšia časť. Stanovenie očakávaného rozpočtu.

Rozpočet na dôchodok

Aby ste mali aspoň približnú predstavu o rozpočte na dôchodok, určite si, koľko peňazí by ste chceli každý mesiac dostať. Koľko bude stáť dosiahnutie cieľov, ktoré ste si dali v prvom kroku a aké dlhy si so sebou ponesiete z produktívneho obdobia. Pamätajte aj na rezervy, ktoré sa môžu hodiť. Keď identifikujete predpokladané výdavky a príjmy, zamyslite sa, ako môžete výdavky zminimalizovať a príjmy na dôchodku zvýšiť. Nezabudnite, že spoliehať sa na pomoc štátu je krátkozraké. V súčasnosti zažívame demografickú krízu, ktorá spôsobuje starnutie obyvateľstva. Dôsledkom je nižší počet narodených detí, ktoré by na váš dôchodok v budúcnosti pracovali.

Ako sa zabezpečiť?

Máte pocit, že do dôchodku to máte ešte ďaleko? Netešte sa predčasne. Bez ohľadu na to, koľko rokov vám do odchodu na dôchodok ostáva, sporenie sa vždy vyplatí. Nemusíte sa zbaviť všetkých aktivít v súčasnosti len preto, aby ste si užili bezstarostný dôchodok. Práve naopak. Začnite rozmýšľať, aké možnosti môžete využiť, aby vám so sporením pomohli.

Najdôležitejšou časťou sporenia na dôchodok je motivácia. Ak si myslíte, že si budete čiastku peňazí každý mesiac odkladať bokom a na dôchodku z nej budete čerpať, pravdepodobne sa mýlite. Väčšina z nás potrebuje nad výdavkami ochrannú ruku, ktorá nás „núti“ peniaze si odkladať. Zaujímavé sú najmä poistné produkty na dôchodok. Umožňujú postupné sporenie so zaujímavými benefitmi v podobe životného poistenia, každoročnej úpravy výšky poistného o infláciu a vyplatenie časti rezervy v prípade straty zamestnania. Využitím týchto služieb šetríte na starobu, ale zabezpečujete sa aj v súčasnosti. Snažte sa rozhodovať zodpovedne a hlavne rýchlo. Dôchodok sa môže zdať ďaleko, no ani sa nenazdáte a čas uplynie rýchlo. Je lepšie byť pripravený včas.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.