Najčastejšou príčinou rozbitého čelného skla sú odskočené kamienky, drobné mestské havárie či pády predmetov (napr. ľadovcov zo strechy). Ak patríte medzi vodičov, ktorí za volantom trávia množstvo času, možno ste sa už aj sami do podobnej situácie dostali. Ako ju ale efektívne vyriešiť?

Existujú tri základné možnosti, vďaka ktorým si môžete uplatniť náhradu rozbitého skla prostredníctvom poistenia. Prvým a zároveň najjednoduchším je využitie havarijného poistenia, ktoré kryje akékoľvek poškodenie skla bez ohľadu na jeho pôvod. Druhou, nemenej efektívnou alternatívou je využitie samostatného poistenia čelného skla Poslednou možnosťou je uplatnenie nároku na náhradu škody z povinného zmluvného poistenia. Zatiaľ čo v prvých dvoch prípadoch poistnú udalosť uplatníte bezproblémovo, v prípade povinného zmluvného poistenia sa trochu potrápite.

Kedy si môžete uplatniť PZP na rozbité sklo

Na to, aby ste si mohli uplatniť povinné zmluvné poistenie na rozbité čelné sklo, musí byť splnená podstata výplaty tohoto poistenia. Zjednodušene povedané, musíte poisťovni nehodu najskôr nahlásiť a potom preukázať, že ide o škodu spôsobenú iným vodičom. V praxi sa však môžete stretnúť aj s prípadom, kedy sa s vinníkom nestretnete zoči-voči (napr. odskočený kamienok z pred vami idúceho auta). Vtedy je potrebné zapísať si evidenčné číslo vozidla a prostredníctvom stránky Slovenskej kancelárie poisťovateľov zistiť, v ktorej poisťovni má vinník uzatvorené PZP. Následne je potrebné kontaktovať poisťovňu a vysvetliť jej vašu poistnú udalosť.

Čo ďalej?

Zavolali ste do poisťovne vinníka a nahlásili ste všetky potrebné informácie. V tomto okamihu je potrebné, aby ste svoje tvrdenia podložili relevantnými dokladmi. Poisťovni vaše dobré slovo stačiť nebude, preto sa pripravte na dokazovanie. Ako podklad môžete využiť záznam z palubnej kamery vášho auta alebo výpoveď svedka, napr. spolujazdca, ktorý podstatu škody potvrdí. V ideálnom prípade budete mať k dispozícii aj policajnú správu a zápis o nehode, ktoré jednoznačne preukážu opodstatnenosť vášho nároku. Všetky dostupné dokumenty predložíte poisťovni a počkáte si na výsledok.

Koľko peňazí dostanete?

To, akú sumu získate uplatnením poistenia, nie je možné celkom presne predpovedať. Vždy ide o špecifický prípad, ktorý závisí od konkrétneho poistného produktu a poisťovne. Niektoré poisťovne uplatňujú princíp amortizácie (opotrebenia), ktorý výrazne znižuje vyplatenú sumu poistného (vypočítava sa cena opotrebovaného dielu). Existujú však aj spoločnosti, ktoré túto skutočnosť nezohľadňujú, preplácajú cenu nového dielu. V tomto prípade ide o čiastku, ktorá stopercentne pokrýva náklady spojené s výmenou poškodeného dielu.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.