Jarné slnko sa opiera do okien a tak vychádzajú na povrch šmuhy a prach, ktoré za zimného šera nebola vidieť. Naši predkovia mali v aktivitách na jar jasno – veľké upratovanie súviselo s predveľkonočným pôstom. Čistilo sa nielen telo, ale aj dom.

V každej rodine je to inak

Každý z nás upratuje na jar trochu inak. Niekto pri upratovaní premiestňuje nábytok, iní umyjú okná a prebehnú príbytok vysávačom a je hotovo.

Niektoré veci robíme na jar automaticky, čistíme a odkladáme zimné veci zo šatníkov a čistíme zimné topánky, nech „preletujú“ v čo najlepšom stave. Odborníci na jarné upratovanie však odporúčajú  venovať sa nielen šatníku. Skontrolovať by sme mali aj elektrické spotrebiče. Aj keď to znie na prvé počutie bizarne, tie sa vám potom poďakujú dlhšou životnosťou. Predídete tak ich škode aj predčasnému opotrebeniu. Napríklad môžete vymeniť  filter na vysávači, vyčisť varnú kanvicu od vodného kameňa alebo vyčistiť filter na práčke. Pre istotu.   

Jarné upratovanie s KonMari

Počuli ste už o Marie Kondo, Japonke, ktorá vyniesla upratovanie na iný level? Marie Kondo vníma upratovanie ako mentálny odpočinok. Nielen, že sa zbavíte hromady zbytočných vecí, ale tiež si utriedite myšlienky. Po “upratovacom zásahu” sa vraj ľudia cítia spokojnejší v živote, zlepšia sa im vzťahy alebo sa im konečne podarí schudnúť. Upratovacia metóda KonMari stavia na tom, že treba upratovať veci v správnom poradí. Základom je zbaviť sa nepotrebných vecí a získať voľný priestor. Zvlášť pri oblečení môže byť veľmi ťažké dodržať tento bod. A keďže je lepšie raz vidieť ako 100krát počuť, odporúčame vám pozrieť si pár videí o tom, ako upratuje Marie.

Pri upratovaní Marie Kondo nerieši dilemu potrebujem-nepotrebujem, kúzlo jej metódy spočíva v jednoduchosti. Nad každou vecou, ktorú máte v ruke, sa preto spýtajte samých seba: “robí mi radosť?” Marie zdôrazňuje, že by sme mali vnímať predovšetkým intuíciu a sledovať reakcie tela. Keď je vám vec nepríjemná alebo sa cítite nespokojne, vyhadzujte!

Snažíme sa upratať naraz celý byt

Pritom by sme mali upratovať postupne, zakaždým časť. Upratujeme preto, aby sme sa cítili dobre. Poriadok v bývaní súvisí so stavom našej mysle, ale aj našim fyzickým zdravím. Keď nebudete utierať prach, koledujete si o problémy s dýchaním. Keď budete prach utierať pravidelne, nenahromadí sa vám do takej miery, že máte pocit, že sa doma udusíte.

Upratovanie chápeme abstraktne

Ľudská myseľ je pritom nadšená, keď vidí okamžité, takmer hmatateľné účinky práce. A to pri upratovaní zažiť môžeme. Keď sa zbavíte veľkého množstva vecí a bývanie získa “nový šat“, dokonale to prehodí vaše vnútorné nastavenie. Koľkokrát ste začali upratovať preto, že vám bolo smutno, mali ste zlú náladu alebo ste potrebovali pred niečím “utiecť”? Upratovanie nastoľuje rovnováhu. Hoci ste sa upratovaním zrejme nezbavili prvotného problému, na chvíľu sa vám uľavilo. S príchodom jari dáte aj jarným upratovaním stopku za chladnou a tmavou zimou. Vytvorte teda zo svojho bytu slnečné kráľovstvo, v ktorom bude radosť zobúdzať sa do nového ročného obdobia.

Či už sa rozhodnete upratovať staromódne alebo pomocou modernej metódy KonMari, vedzte, že výsledok nikdy nemôže byť zlý.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.