Každoročne sa počas veľkonočných sviatkov cez Slovensko presúvajú húfy zdatných aj sviatočných vodičov. Aby ste aj vy zvládli nápor na cestách a dostali sa do cieľa bezpečne, pripravili sme pre vás niekoľko rád.

Počas sviatočného obdobia sa mnohí vydajú navštíviť príbuzných alebo vyrazia za oddychom. Keďže veľa ľudí cestuje autom, premávka na cestách hustne a tvoria sa dlhé kolóny nervóznych vodičov.

Skontrolujte si vozidlo

Ak sa rozhodnete svojím autom cestovať po dlhšej dobe, nepodceňte jeho prípravu. Skontrolujte si povinnú výbavu, tlak v pneumatikách, dolejte potrebné kvapaliny. Ak sa dostanete do zápchy, je dobré mať istotu funkčnej autobatérie.

Majte poruke občerstvenie

Keď cestujete s deťmi, zoberte im do auta na skrátenie dlhej chvíle hračky, ktoré ich zabavia. Vezmite si so sebou aj malé občerstvenie, napríklad ovocie alebo cereálnu tyčinku a samozrejme vodu. Nápoje a jedlo si môžete dokúpiť aj na čerpacích staniciach pri ceste. Ak uviaznete v kolóne, bude sa vám niečo na zahryznutie hodiť.

Sviatoční vodiči

Zrejme málokto si prizná, že nepatrí medzi najlepších vodičov. Je však vhodné uvažovať triezvo, a ak auto z garáže vyťahujete len sporadicky, myslite aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Problémom napríklad môže byť aj príliš pomalá jazda, ktorá najmä na diaľnici predstavuje nebezpečenstvo. Jazdite preto v pravom jazdnom pruhu, určenom pre pomalšie vozidlá. Nezmätkujte. Radšej sa pri odbočovaní pomýliť, ako chaotickou jazdou ohrozovať seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Počas sviatkov na cestách stretnete aj viac policajných hliadok. Keď nejakú zbadáte, nie je to dôvod na prudké spomalenie. Práve to často spôsobuje zbytočné zdržanie premávky a kolóny.

Zvýšte dávku tolerancie

Ak patríte k šoférom, ktorí jazdia pravidelne, buďte tolerantní. Nie je nič horšie ako agresívny vodič, ktorý sa snaží za každú cenu obehnúť pomalšie autá. V hustej premávke dvojnásobne platí pravidlo „pomaly ďalej zájdeš“. Počas jazdy neriskujte a dodržiavate predpisy. Ak chcete byť v cieli včas, vyrazte na cestu radšej s časovou rezervou.

Nepríjemnosti sa dajú zvládnuť

Či už sa cítite za volantom ako doma, alebo ste sviatočným vodičom, nehoda sa môže prihodiť každému. V takejto chvíli sa snažte zachovať si najmä chladnú hlavu a zostať v pohode. Vzniknutú situáciu vám môže výrazne uľahčiť mobilná aplikácia KOOPERATIVA Help. Vďaka nej zistíte, ako postupovať, kedy privolať políciu a čo všetko treba zdokumentovať, aby ste mohli o náhradu škody požiadať vašu poisťovňu.

Želáme vám krásne a pokojné veľkonočné sviatky. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.