Čoho sa najviac obávate, keď máte niekam letieť lietadlom? Dnes už asi málokomu behajú hlavou scény z katastrofických filmov. O to viac nás potom zaskočia nepríjemnosti, ktoré síce každý prežije, no nikto ich nezažije rád.

Mohli vás nepustiť do lietadla, aj keď máte platnú letenku?

Každý má rád lacné letenky, no nie každý tuší, aké rôzne finty sa ukrývajú za ich nízkou cenou. Letecké spoločnosti bežne predávajú viac miest v lietadlách, ako ich skutočne majú. Je to preto, lebo štatisticky sa isté percento cestujúcich k odletu jednoducho nedostaví.

Potom sa ale pravidelne stáva, že prídu všetci a práve vám zostane v rukách Čierny Peter a nezvýši vám sedadlo. Letecké spoločnosti takéto prípady zvyknú riešiť tak, že vám zoženú náhradné spojenie, no nepríjemnosti a hodiny čakania na letisku môžu poznačiť celú vašu dovolenku.

Už je čas odletu, no vaše lietadlo nikde

Vy ste urobili všetko správne. Vstali ste načas, dopravili ste sa s predstihom na letisko, prešli bezpečnostnou prehliadkou a ešte aj pri vašom „gate“ ste s dostatočnou rezervou. Potom plynie čas a tá dlhá nastupovacia rúra vonku za oknom ešte stále nie je prisatá k žiadnemu lietadlu.

Toto ešte bude minimálne na pár desiatok minút. Chytili ste si aspoň sedadlo, alebo si po chvíľke budete musieť vyrobiť sedenie na kufri či na zemi?

Máte nárok na odškodné

Veľa cestujúcich o tom nevie, no ak vaše čakanie na let presiahne istú dĺžku, máte nárok na odškodné od leteckej spoločnosti. Dokonca ho nemusíte ani pracne vymáhať. Stačí mať správne cestovné poistenie.

Venujte pozornosť pripoisteniam

Cestovné poistenie MARCO POLO od poisťovne Kooperativa v sebe pochopiteľne zahŕňa všetky obvyklé situácie, ktoré hrozia na dovolenke či pri cestovaní. Pokryje náklady za liečbu chorôb, ošetrenie úrazu či obyčajnú návštevu zubára, zabezpečí vašu batožinu a keďže je rok 2022, myslí aj na nepríjemnosti spojené s nákazou Covid-19.

Čo však stojí obzvlášť za pozornosť sú jeho pripoistenia, ktoré akoby dizajnovali priamo skúsení svetobežníci.

Pripoistiť sa môžete napríklad proti následkom vykonávania rizikových športov či manuálnej práce, poruche alebo odtiahnutiu vozidla, a samozrejme aj proti nástrahám (ne)fungovania leteckej dopravy.

Dopravná asistencia

Napríklad v prípade, že vám zrušia let, vaše lietadlo mešká, alebo ste nebodaj zistili, že v ňom pre vás nie je miesto, stačí využiť službu Dopravná asistencia. V rámci nej telefonicky alebo vyplnením formulára na webe delegujete vymáhanie odškodného na nás. Vy sa budete síce ešte chvíľu nudiť pri čakaní na letisku, no niekto iný sa postará o to, aby sa vaše nepríjemnosti premenili na peniaze, ktoré vám cinknú na účte.