Chcete sa pokiaľ možno vyhnúť turistom, alebo sa len tak túlať a objaviť menej okukané chodníčky krásnej slovenskej prírody? Pozývame vás na turistické výlety, ktoré zvládnu veľkí aj malí a ktoré si tí zdatnejší môžu rozšíriť o náročnejšiu trasu. Poďte si s nami užiť krásy jesene a spravte tak aj niečo pre svoje zdravie.

Pánova lúka v Malých Karpatoch: Krásna príroda kúsok od ulíc Bratislavy

Začiatok: Amfiteáter Rača, možnosť parkovania, MHD

Čas: 3 hodiny tam a späť

Obyvatelia hlavného mesta nemusia za prírodou chodiť ďaleko. Malé Karpaty sú totiž doslova popretkávané hustou sieťou cyklistických aj turistických trás. My vám ponúkame takú, ktorá podľa zvolenej alternatívy môže byť príjemnou vychádzkou, menšou túrou, ale aj poldenným výletom. Začiatok má vo vinohradníckej časti Bratislavy, v Rači, a od amfiteátra vás povedie lesným chodníčkom po modrej.

Na mieste, ktoré sa kríži so širokou lesnou cestou, pokračujte ďalej rovno, no hneď po pár krokoch odbočte doprava. Po neznačenom chodníčku sa za pár minút dostanete na vrchol Malej Bane, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na jesenné Malé Karpaty. Ak si trúfate, môžete sa pohojdať na drevenej hojdačke, alebo si na tomto magickom mieste len tak posedieť.

Ak vás láka pokračovanie, po modrej sa vyberte až na Pánovu lúku, krásne miesto uprostred lesov. Ešte ďalej sa dostanete cez Svätý vrch, po žltej prídete až do Stupavy a do Bratislavy sa môžete vrátiť hoci aj autobusom.

Prosiecka dolina na Liptove: Skalnatou bránou v ústrety túre nad potokom

Začiatok: Prosiek, možnosť parkovania, bus

Čas: 3,5 hodiny tam a späť

Zatiaľ čo do Kvačianskej doliny mieria kroky mnohých turistov, susedná Prosiecka dolina býva o čosi menej navštevovaná, pritom očarí skalnými krásami a divokosťou. Už samotný začiatok túry pri ústí Prosieckej doliny je impozantný svojím vstupom cez akúsi skalnú bránu, ktorú tvoria strmé bralá po oboch stranách.

Ďalej trasa pokračuje po modrej popri potoku, cez ktorý vám prechod uľahčia drevené mostíky a lávky, neskôr vyššie aj ďalšie technické pomôcky. Pri Vidovej môžete odbočiť k vodopádu Červené piesky, a ak máte menšie deti, prípadne sa odtiaľto vrátiť späť. Ak však budete pokračovať po modrej, prídete až na koniec rokliny na rozsiahlu planinu Svorad. Ak si chcete dať do tela, spravte si okruh cez Kvačiansku dolinu s návratom do Prosieka.

Juráňova dolina v Západných Tatrách: Dobrodružstvo na rebríkoch

Začiatok: Oravice, možnosť parkovania, bus

Čas: 3 hodiny

Za tiesňavami netreba chodiť len do Slovenského raja. Krásne rokliny, kde si aj tí menší môžu vyskúšať svoje schopnosti na rebríkoch a schodíkoch, máme aj v iných častiach Slovenska. Jednou z takýchto menej náročných, ale o nič menej zaujímavých trás je Juráňova dolina v Západných Tatrách. Na rozdiel od iných túr v tomto pohorí, k jej začiatočnému bodu nemusíte ani prejsť dlhé kilometre.

Trasa z Oravíc vedie po červenej značke najskôr po širokej spevnenej ceste a na jej začiatku miniete salaš a menšiu rozhľadňu. Od ústia Juráňovej doliny potom už pokračuje popri potoku lesná cesta až do sedla Umrlá. Odtiaľ pôjdete ešte kúsok po červenej a na rázcestí pod Umrlou sa napojíte na modrú, ktorou sa vrátite do Oravíc.

Trasu zvládnu aj deti, ale ak si ju chcete o hodinu skrátiť a vynechať rebríky, môžete pri ústí Juráňovej doliny odbočiť na žltú a od rázcestia pod Suchou dolinou pokračovať naspäť do Oravíc. Túru možno predĺžiť na dvojnásobok spojením s trasou Náučného chodníka Antona Kocyana. Na záver odporúčame relax v miestnych termálnych prameňoch.

Čertova dolina na Muránskej planine: Po stopách zbojníkov

Začiatok: sedlo Zbojská, možnosť parkovania, železnica, bus

Čas: 2 hodiny

Možnosť predĺženia: sedlo Kučelach zo Zbojskej (4,5 h)

Muránska planina, to sú najmä husté lesy, pasúce sa kone a kraj zbojníkov. Vydajte sa s nami po stopách jedného z nich a prejdite sa roklinou, ktorá kedysi miestnym naháňala hrôzu, a aj preto dostala pomenovanie Čertova dolina. Začiatok trasy je v sedle Zbojská, odkiaľ sa vydáte k rozhľadni Zbojská. Jej návštevu odporúčame pre krásne výhľady, ale aj pre informačné tabule, vďaka ktorým sa dozviete viac o tomto kraji a obávanom zbojníkovi Jakubovi Surovcovi a jeho družine.

Od rozhľadne postupujte smerom hore po červenej, ale už kúsok nato sa napojte na Náučný chodník Jakuba Surovca. Ten vás povedie cez les, popod cestu a železnicu až do Čertovej doliny. Túto časť trasy odporúčame len za dobrého počasia, pretože vedie priamo potokom a vyskytujú sa na nej technické pomôcky, napríklad rebríky. S vhodnou výbavou ju zvládnu aj školopovinné deti. Trasa sa končí na salaši, kde sa na záver môžete občerstviť lokálnymi dobrotami. Ak chcete, môžete sa vybrať na podstatne dlhšiu túru zo Zbojskej až na sedlo Kučelach.

Hrb na Poľane: Cesta k presnému stredu Slovenska

Začiatok: Ľubietová, možnosť parkovania, bus

Čas: 2,5 hodiny

Možnosť predĺženia: ďalej po červenej a Rudnej magistrále na Vepor až do Strelník (6 h)

Na záver máme pre vás jeden špeciálny tip, túru k samému geografickému stredu Slovenska. Takto sa tituluje vrch Hrb uprostred krásnych lesov Poľany. Najkratšia cesta vedie z Ľubietovej, odkiaľ odporúčame vyviezť sa autom cez Starý Majer až na Včelinec.

Odtiaľ už treba ísť pešo po modrej až na Chatu pod Hrbom a následne je to k stredu Slovenska už len polhodina po červenej. Trasa po chatu nie je náročná a zvládnu ju aj deti, na samotný Hrb je však už strmá a skalistá, preto ju, najmä v mokrom období, odporúčame skôr skúsenejším turistom. Túru si predĺžite na takmer celodenný výlet, ak pôjdete ďalej po červenej a Rudnej magistrále na Vepor až do Strelník.