Domov je miesto, v ktorom sa vaše deti zdržujú najviac. Je to miesto, kde sa hrajú, objavujú svet, zažívajú dobrodružstvá, a aj prichádzajú k úrazom. Rozmýšľate, ako zabezpečiť domácnosť a aké ochranné prvky použiť, aby sa vaše deti nezranili? Čítajte ďalej!

Zásuvky a sporák

Elektrické zásuvky sú pre deti najväčším lákadlom a asi neexistuje miesto, ktoré by ich prstíky priťahovalo viac. Zabezpečte všetky deťom dostupné zásuvky bezpečnostnými záslepkami. Pozor dajte aj na zapnutý sporák či rúru. Deti sa ich často snažia počas varenia dotknúť. Ak sa dá, varte na zadnej časti varnej dosky, prípadne môžete pred sporák postaviť trochu nepraktickú, ale veľmi bezpečnú ohrádku.

Kúpeľňa

Ďalšie nástrahy domácnosti striehnu v kúpeľni. Práve tá je podľa štatistík najnebezpečnejším miestom v domácnosti. Na klzkej podlahe a pri vychádzaní z vane sa stane ročne viac než 240 000 nepríjemných poranení, ktorým sa dá predísť kúpou niekoľkých bezpečnostných prostriedkov a dodržiavaním jednoduchých zásad.

Najpodstatnejšie nebezpečenstvo kúpeľne spočíva v mokrej dlážke, preto vždy zabezpečte, aby bola podlaha suchá. Môžete si kúpiť protišmykovú podložku, ktorá riziko pádu značne zníži. Hodí sa aj do vane alebo do sprchového kúta. Aj keď ide o záležitosť v hodnote pár eur, môže ochrániť vás a vašu rodinu pred zlomeninami. Ďalšou pomôckou je schodík do vane. Ten využijete najmä vtedy, ak sú vaše deti ešte malé. Ak schodík nemáte, môže sa im stať, že pri vychádzaní z vane nedošliapnu celou nohou a pošmyknú sa. Pozor dajte aj na kúpeľňové zásuvky a dbajte na to, aby deti nemali fén či žehličku na vlasy v dosahu.

Sklo, rohy a hrany

My dospelí si mnohokrát neuvedomujeme, aké nebezpečenstvá na deti číhajú. Skúste si sadnúť alebo kľaknúť na kolená a rozhliadnite sa po vašom byte. Všetky rohy, sklené stolíky a zrkadlá môžu byť naozaj nebezpečné. Deti do nich často narazia, čím sa môžu nepríjemne poraniť. Ak máte dieťa, ktoré sa práve učí chodiť, odporúčame vám kúpiť penové násady na rohy a hrany stolov a skriniek. Sklené vitríny a stolíky môžete zabezpečiť samolepiacou fóliou. Pri rozbití udrží sklo pohromade a dieťa sa ním neporeže. V prípade, že sú vaše deti vo veku malých objaviteľov, prelepte zásuvky v ich dosahu papierovou lepiacou páskou alebo kúpte bezpečnostný uzáver. Deti ich často otvárajú a zvyknú si v nich privrieť prsty.

Deti a šport

Podobne ako v domácnosti sa môžu deti zraniť aj pri športe. Prvá jazda na bickykli, korčuliach alebo na lyžiach určite skončí niekoľkými pádmi. Padať je prirodzené a je to súčasť učenia sa. Aby však vaše dieťa malo chuť vstať a skúsiť to opäť, mali by ste mu zabezpečiť dostatočné ochranné pomôcky.

Predtým než sa vaše dieťa pustí do športu, nezabudnite na úrazové poistenie.

Prilba a chrániče

V prípade že ide o šport, pri ktorom hrozí riziko pádu, poranenia hlavy alebo krku, vždy myslite na prilbu. Zvoľte správnu prilbu pre konkrétny šport, na kolieskové korčule okrem nej doprajte svojmu dieťaťu aj chrániče kolien a lakťov.

Okuliare a rukavice

Okrem hlavy a tela je potrebné chrániť aj citlivé oblasti, akými sú napríklad oči. Takmer pri každom športe je potrebné chrániť zrak na to určenými okuliarmi, ktoré disponujú kvalitným UV filtrom, a zabránia aj poškodeniu očí. Či už ide o vplyv slnka, vody alebo snehu, majte na pamäti, že zrak je najdôležitejším zmyslom a jeho ochranu netreba podceňovať. Aj keď môže byť kúpa rôznych okuliarov pre konkrétne športy finančne náročná, ide o ochranný prostriedok, ktorý by ste nemali zanedbať. Podobne je to aj s ochranou prstov a rúk. Rukavice v zime chránia pred omrzlinami, pri hokeji pred zlomeninami, pri bicyklovaní pred odreninami. Dbajte na to, aby vaše dieťa používalo ochranné prostriedky a vážilo si svoje zdravie.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.