Život vie každému z nás rozdať karty, ktoré zo dňa na deň všetko zmenia. Odrazu nastane okamih, v ktorom si uvedomíte,  že on či ona je človekom, s ktorým chcete prežiť zvyšok života. S týmto rozhodnutím je spojený aj ďalší krok – spoločné bývanie.  Prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri správnom nastavení partnerských financií.

Hovorte o peniazoch

Aj keď patríte k tým, ktorí obľubujú dlhé rozhovory pri pohári vína a dokážete sa s partnerom porozprávať naozaj o všetkom,  pri téme spoločných financií vám víno prestáva chutiť. Peniaze sú citlivá téma, ktorá je partnerom často nepríjemná aj po viacerých rokoch spoločného života. Na podobné rozhovory si však musíte postupne zvykať. Rovnako zodpovedne ako k  deťom, spoločnej dovolenke alebo kúpe nového auta sa totiž musíte postaviť aj k spoločným peniazom. Kým doteraz ste mali každý svoju kôpku, teraz budú kôpky tri. Vaša, partnerova a spoločná.

Stanovte si rozpočet na domácnosť

Spoločné bývanie prináša množstvo situácií, v ktorých je potrebné jasne stanoviť, kto je za čo zodpovedný. Dohodnite sa s partnerom, kto bude nakupovať, kto variť, o ktorých nákupoch budete rozhodovať spoločne a o ktorých samostatne.

Počas prvého mesiaca si tiež vypočítajte približné náklady na spoločné bývanie a stanovte rozpočet. Neskôr zistíte, či ste hranicu prekročili, alebo viete nejaké to euro mesačne ušetriť. V nastavení rodinného rozpočtu vám môže pomôcť aj táto vzorová tabuľka

Pri spoločných financiách je dôležité, aby ste boli zodpovední obaja. Ak uvidíte, kam smerujú vaše peniaze, nebudete sa jeden na druhého hnevať kvôli zlému hospodáreniu. Určite nezabudnite aj na vytýčenie finančných cieľov. S vidinou príjemnej letnej dovolenky sa vám bude šetriť omnoho jednoduchšie.

Výhody spoločného účtu

Väčšina párov si pri začiatku spoločného bývania vedie osobné účty, z ktorých financujú domácnosť rovným dielom. Táto stratégia však do budúcna nemá veľa výhod. Ako partneri len zriedka zarábate rovnako, preto sú aj vaše možnosti prispievania do spoločného rozpočtu rozdielne. Vytvorte si jeden rodinný účet, na ktorý budete mať obaja prístup a dohodnite sa na čiastke, ktorou budete prispievať. Týmto spôsobom vám ostanú súkromné peniaze, zároveň však budete presne vedieť, koľko máte na rodinnom účte. Je ľahšie mať všetko na jednom mieste. Vďaka tomuto rozdeleniu zistíte, na čo najviac míňate a kde by ste sa mali uskromniť.

Myslite na budúcnosť

Často sa stáva, že má jeden z partnerov pocit finančnej “nevýhody”. Je jasné, že do spoločného rozpočtu prispieva skôr ten, kto zarobí viac. Ide vám však o spoločnú budúcnosť, preto zahoďte pocit krivdy za hlavu a nezabúdajte na slová, ktoré ste si povedali počas najkrajšieho dňa spoločného života. Ako partneri si máte byť oporou, nie konkurenciou.

Pripravte sa na úlohu budúcich rodičov. Princíp materskej dovolenky, ktorý bol dlhé roky jedinou možnosťou výchovy dieťaťa, už dnes nie je úplne jednoznačný. Dieťa jednoducho vychováva ten, kto zarobí menej. Príchod bábätka si môžete zjednodušiť aj spoločným sporením. Ľahko tak vykryjete prípadné počiatočné výdavky spojené s nákupom kočíka a ostatného vybavenia. A aj keď momentálne neplánujete deti, peniaze navyše sa hodia vždy.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.