Čo robiť ak sa vám na dovolenke v zahraničí prihodí úraz? Poradíme vám ako postupovať a na čo by ste nemali zabudnúť.

Bezpečnosť nadovšetko

To sa týka bezpečnosti na ceste na zimnú dovolenku, ale aj na svahu. Ak ste sa vybrali na zimnú dovolenku za účelom športu a rekreácie, nezabudnite na poriadnu výstroj a predovšetkým na ochrannú prilbu. Napríklad v susednom Rakúsku je ochrana hlavy povinná pre deti do 15 rokov, pre starších lyžiarov sa nosenie prilby vrelo odporúča. Pri lyžovaní alebo snowboradovaní buďte opatrní, prispôsobte rýchlosť a štýl jazdy povrchu svahu a predovšetkým buďte ohľaduplní voči ostatným. Najviac úrazov na svahu je spôsobovaných práve v dôsledku nepozornej jazdy.

Lyžovačka s istotou

Nepríjemné pády a úrazy dokážu naozaj skomplikovať zimnú dovolenku na svahu. Hoci sa takýmto situáciám nedá celkom vyhnúť, môžete mať v zálohe šikovné poistenie, ktoré sa postará o náklady spojené s liečbou, prípadne zásahom horskej služby doma i v zahraničí. Stačí, ak si pred lyžovačkou na Slovensku uzatvoríte poistenie do hôr. Okrem batožiny kryje aj trvalé následky úrazu a zodpovednosť za škodu na zdraví aj majetku. To je užitočné najmä vtedy, ak ste nešťastnou náhodou spôsobili úraz alebo inú škodu niekomu inému.

Ak sa chystáte do Nízkych alebo Vysokých Tatier, do Malej alebo Veľkej Fatry, prípadne vás čaká lyžovačka v Slovenskom raji, zaobstarajte si poistenie, ktoré kryje aj náklady na horskú záchrannú službu. Od roku 2006 totiž náklady spojené so zásahom horskej služby nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Ceny za výjazd horskej služby sa pritom môžu pohybovať od jedného eura až do výšky 4500€.

Zimná cesta do zahraničia?

Ak plánujete dovolenku v rakúskych alebo talianskych Alpách, či niekde v teple pri mori, nenechávajte nič na náhodu. Základom každej cesty do zahraničia by malo byť cestovné poistenie. Nespoliehajte sa však len na európsky zdravotný preukaz. Vďaka nemu máte síce nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v takej miere ako doma, pokiaľ sa jedná o ošetrenie vo verejnej, resp. štátnej sieti. Ak sa necháte ošetriť súkromným, prípadne hotelovým lekárom, preukaz tieto náklady nepokryje. Cestovné poistenie Global však myslí na všetko. Okrem nákladov na ošetrenie vo všetkých lekárskych zariadeniach vám Kooperativa hradí aj trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, zodpovednosť za škodu na zdraví, zodpovednosť a poškodenie, zničenie, krádež, lúpež batožiny, náhradu cestovných dokladov (v rámci batožiny), poistenie neskorého dodania batožiny leteckou spoločnosťou.

Ako postupovať, ak sa stal úraz?

  • Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne
  • Vyhľadajte odbornú lekársku pomoc
  • Predložte lekárovi doklad o cestovnom poistení
  • Nechajte sa ošetriť a liečte sa podľa pokynov lekára v zahraničí
  • Vyžiadajte si od lekára všetky potrebné dokumenty
  • Nahláste úraz a vydokladujte jeho ošetrenie v poisťovni

V rámci cestovného poistenia Global je klientom k dispozícii  24 hodín denne 7 dní v týždni medzinárodná asistenčná služba GLOBAL ASSISTANCE SLOVAKIA na telefónnom čísle +421 268 20 20 60. Ak to umožňuje zdravotný stav, kontaktujte ju ešte predtým, ako vyhľadáte lekára. Pri nahlásení škody postupujte podľa informácií na webe alebo sa informujte na bezplatnom čísle poisťovne Kooperativa.

Pri cestovaní po Slovensku a aj do zahraničia je vždy dobré byť hlavou o krok vpred a ochrániť seba i svoju rodinu v prípade neočakávanej situácie. Nech sa chystáte zimnú dovolenku alebo lyžovačku tráviť kdekoľvek, buďte opatrní. Poraďte sa v pobočke poisťovne, aký typ poistenia by bol pre váš výlet najvýhodnejší. Pre istotu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.