Jazda autom si v zimnom období vyžaduje kvalitnú prípravu vozidla, ale aj skúsenosti vodiča. Poradíme vám ako sa správať za volantom a čo urobiť predtým, než sa vydáte na zasneženú cestu.

Predtým než vyrazíte

Ak ste vodič začiatočník a na zasneženú cestu sa púšťate po prvý raz, pripravte sa na podmienky, ktoré so suchou letnou vozovkou nemajú veľa spoločného.

Vo vozidle je nutné najprv zabezpečiť dobrý rozhľad! Naštartujte, zapnite klimatizáciu a zapnite tlačidlo rozmrazovanie čelného skla a bočných skiel.. Počas cesty sa vám nebude okno rosiť, čím dosiahnete lepšiu viditeľnosť za každých podmienok. Pre bezpečnú jazdu v zime sú samozrejmosťou kvalitné zimné pneumatiky s dostatočným dezénom. Nezabúdajte ani na havarijné poistenie.V prípade, nehody, krádeže , poškodenia auta  , bude chránená aspoň vaša peňaženka. Odporúčame, aby ste nič nenechávali na náhodu a vybrali si poistenie, ktoré poskytuje spoľahlivú asistenčnú službu. V prípade, že cestujete napríklad na lyžovačku do zahraničia autom, odporúčame  cestovné poistenie s pripoistením nepojazdného vozidla. Môže sa vám hodiť v prípade poruchy vozidla.

V zime je dôležité naliať  do ostrekovača  kvalitnú nemrznúcu zmes. Nič vás počas cesty neprekvapí viac než snaha umyť si čelné sklo, ktoré v momente zamrzne a úplne znemožní výhľad. Nemilým zimným prekvapením sú popraskané hadičky ostrekovača.

Jazdite plynulo a bezpečne

Zľadovatená cesta skrýva množstvo nástrah, na ktoré sa treba poriadne pripraviť. Väčšina z nich číha v ostrých zákrutách, kopcoch a kolónach. Pri jazde na snehu vždy otáčajte volantom plynule. Znížite tak pravdepodobnosť  šmyku a straty kontroly nad vozidlom.. Pred zákrutou nevyraďujte rýchlosť a nemajte trvale zošliapnutý spojkový pedál. Mohli by ste tým stratiť potrebný výkon a trakciu, ktorá je pre udržanie správneho pohybu kolies mimoriadne dôležitá.

Snažte sa predvídať a brzdiť hlavne motorom. Postupným podraďovaním totiž znižujete rýchlosť postupne, nie nárazovo, čo podstatne znižuje nebezpečenstvo šmyku. Ak ste nútený prudko zastaviť, pribrzďujte radšej viackrát v kratších intervaloch. Na podobnom princípe funguje aj technológia ABS, ktorá je nainštalovaná vo väčšine moderných áut. Nezabudnite ani na dostatočný odstup od vozidla pred vami. Dvojnásobná vzdialenosť, na ktorú ste zvyknutý, by mala postačovať.

Na ceste s rozvahou a v pohode

Nech už jazdíte v ktoromkoľvek ročnom období, šoférujte obozretne a pri cestovaní autom si nechávajte časovú rezervu. Zimné cesty totiž zrádzajú práve vodičov, ktorí sa ponáhľajú. Pustite si dobrú pesničku, stres nechajte v kancelárií či doma za dverami a hneď bude cesta pohodovejšia, pár minút meškania predsa nestojí za kolíziu.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.