Hoci je vo Vysokých Tatrách až do polovice júna sezónna uzávera turistických chodníkov, stále si môžete dopriať výlet cez zasneženú krajinu. V chladnom počasí vás iste poteší, keď jeho cieľom bude krásna vysokohorská chata, kde sa budete môcť zohriať pri čaji a dať si niečo chutné pod zub. Či už ste v Tatrách na celý týždeň, alebo len na víkend, pripravili sme pre vás päť tipov na výlety na najkrajšie tatranské chaty.

Dedičstvo vojnového hrdinu: Zamkovského chata (1 475 m n. m.)

Chata skrýva zaujímavú históriu. Postavil ju cez druhú svetovú vojnu výborný horolezec Štefan Zamkovský. Prakticky okamžite sa stala útočiskom pre politických väzňov, židov a neskôr aj partizánov – pred prenasledovaním nacistami.

Napriek hrdinským skutkom pánovi Zamkovskému komunisti chatu v roku 1948 vzali a znárodnili. V roku 1991 sa jej aspoň vrátil pôvodný názov a je obľúbeným miestom na „polceste“ buď zo Skalnatého plesa na Hrebienok, alebo z Hrebienka na Téryho chatu. V zime (ale aj v lete) to môže byť plnohodnotný cieľ túry aj pre menej zdatných turistov. Navyše, na Hrebienok sa vždy dá vyviezť…

Chodník na chatu je prešľapaný, teplota -4, mierne sneženie.

Uverejnil používateľ Zamkovského chata Streda 13. februára 2019

V doline pytliakov: Zbojnícka chata (1 960 m n. m.)

Zbojnícke plesá vo Veľkej studenej doline pomenovali podľa pytliakov, ktorí v tejto oblasti mali kedysi obľúbený revír. Aj na potlačenie pytliactva Uhorský lesný erár v roku 1907 postavil poľovnícku chatu, ktorú o tri roky neskôr pre rozmach vysokohorského turizmu prerobili na turistickú.

Chata odvtedy viackrát menila podobu, v roku 1998 dokonca vyhorela. Jej dnešná podoba vznikla až na začiatku 21. storočia a túru na ňu v zime odporúčame len naozaj zdatným turistom. Náročná cesta z Hrebienka okolo Rainerovej chaty až k Zbojníckej sa vám však odmení výhľadmi z doliny na majestátny Slavkovský, Svišťový či Javorový štít alebo Východnú Vysokú a Širokú vežu. 

Zbojnícka chata (Foto: Adobe Stock)

Na trase prvej ženskej turistky: Chata pri Zelenom plese (1 551 m n. m.)

Prvá tatranská turistka, ktorej dobrodružstvo zdokumentovali, bola hradná pani Beata Laska. Spolu s mešťanmi z Kežmarku sa v roku 1565 vydala k Zelenému plesu, jednému z najkrajších v celých Tatrách. Tento výlet sa jej však veľmi nevyplatil – manžela tým tak nahnevala, že ju nasledujúce roky potom držal vo veži ako vo väzení.

Práve na brehu Zeleného plesa koncom 19. storočia postavili chatu, pôvodne nazvanú Fridrichova chata, po Fridrichovi Habsburskom. Dnes je známa ako Chata pri Zelenom plese, ale aj ako Brnčalka, keďže sa roky volala po horolezcovi Albertovi Brnčalovi. V zime si okrem zamrznutého plesa môžete vychutnať aj pohľady na mnoho štítov – medzi nimi sa týči najmä Lomnický, no zaujme i dominanta doliny Jastrabia veža.

Chata vo Vysokých Tatrách pri Zelenom plese.
Chata pri Zelenom plese (Foto: Adobe Stock)

Útulňa horských nosičov: Rainerova chata (1 301 m n. m.)

Najstaršia zo spomínaných chát láka svojou útulnosťou, ale v zime aj na vynikajúci bylinkový čaj. Nachádza sa neďaleko Hrebienka a jej návštevu zvládnu aj turisti začiatočníci. Dal ju postaviť ešte v roku 1863 podnikateľ Ján Juraj Rainer, no dlhé desaťročia slúžila len ako útulňa pre horolezcov a horských nosičov.

O jej zaradenie medzi obľúbené chaty vo Vysokých Tatrách sa pričinil horský nosič Peter Petras st., ktorý v nej spravil aj expozíciu historického nosičského náradia. Navyše je sám stálicou a živým symbolom chaty. V blízkosti najmenšej tatranskej chaty môžete pravidelne stretnúť aj krotkú líšku, ktorá je posledné roky hviezdou Instagramu.

Uverejnil používateľ Ivan Puškár Streda 29. januára 2020

Pamiatka zabudnutého zlatokopa: Chata Plesnivec (1 290 m n. m.)

Ak chcete v zime objavovať krásy Belianskych Tatier, naplánujte si túru na jedinú vysokohorskú chatu v tejto časti veľhôr. Chata Plesnivec sa nachádza v závere Doliny Siedmich prameňov a na túru k nej sa vyberte z Tatranskej Kotliny alebo Tatranskej Javoriny. Jej predchodcom bol zrub, ktorý tu koncom 18. storočia postavil zlatokop Dreschler.

Chata vznikla v roku 1932, neskôr sa striedali lepšie a horšie časy, v modernej podobe ju obnovili až v 90. rokoch minulého storočia. V lete sem turisti radi chodia pre najbohatšie rastlinstvo v celých Tatrách, lákavá je určite aj magická zimná krajina Belianskych Tatier. V zime je otvorená len cez víkendy a sviatky.  

Pred zimnou cestou na chaty vo Vysokých Tatrách nezabudnite na tieto veci

  • Vždy si vopred pozrite predpoveď počasia a aj aktuálnu lavínovú situáciu, v prípade nejasností sa informujte u horskej služby.
  • Držte sa len na vyznačených turistických chodníkoch, neporušujte sezónnu uzáveru vybraných tatranských trás.
  • Nepodceňujte oblečenie a obuv – ak ste doteraz na túry chodili len v lete, poraďte sa v športovom obchode o vhodnej zimnej výbave. Do ruksaku je určite dobré pribaliť mačky.
  • Pred každou túrou sa poistite. Hory vedia byť najmä v zime nevyspytateľné a nikdy neviete, kedy práve vy budete potrebovať pomoc horských záchranárov. Náklady na výjazd, ako aj prípadné trvalé následky úrazu a ďalšie škody máte pokryté vďaka cestovnému poisteniu.