Ako sa správne starať o domáce spotrebiče tak, aby si zachovali svoju funkčnosť a mali dlhšiu životnosť? Máme pre vás tipy, ktoré zabezpečia, aby vám tie vaše slúžili čo najdlhšie.

Práčku neprepĺňajte a vetrajte

Aj práčka potrebuje pravidelnú údržbu. Po každom praní sa odporúča umyť a usušiť zásuvky na pracie prostriedky a vyutierať tesniacu gumu pri dvierkach. Nečistoty sa usádzajú aj vo filtri práčky, ktorý by ste mali čistiť v priemere aspoň dva- až trikrát ročne. Jeho čistenie je jednoduché a nemalo by vám zabrať viac ako 15 minút.

K správnemu fungovaniu práčky prispieva aj občasné spustenie pracieho režimu bez oblečenia. Zvoľte najvyššiu možnú teplotu vody a zapnite klasický cyklus. Pridajte aj špeciálne prostriedky určené na čistenie, čím ju zbavíte usadenín a zápachu. Po každom praní ju vyvetrajte a nikdy ju neprepĺňajte. Investujte takisto do kvalitných pracích prostriedkov a dajte pozor na náhodné vypratie predmetov, ktoré by ju mohli poškodiť, napríklad kľúče, mince či sponky do vlasov.

Riad jemne očistite ešte pred vložením do umývačky

Na zápach a upchávanie je umývačka riadu ešte náchylnejšia ako práčka. A to práve preto, že v nej zostávajú zvyšky jedál a potravín. Je teda extrémne dôležité čistiť ju pravidelne. Podľa návodu by ste mali v uvedených intervaloch spúšťať čistiaci režim, ktorý ešte zefektívnia špeciálne tablety či prášok. Pokiaľ však chcete, aby vaša umývačka fungovala stále ako nová, nezaobíde sa to bez manuálneho čistenia.

Dbajte na odstraňovanie mastnoty z jej vnútorných komponentov. Prípravkom proti mastnote vyšúchajte steny, dvere umývačky a nechajte ho pôsobiť. Nezabudnite ani na gumové tesnenia. Z času na čas treba aj vytiahnuť celý filter a poriadne ho prečistiť prúdom vody. Nečakajte na nepríjemný zápach, urobte to ešte predtým, ako sa dostaví. Životnosť predĺžia aj správne návyky ako jemné očistenie riadov pred vložením do umývačky či pravidelné vetranie. Vedeli ste, že v poisťovni Kooperativa si môžete poistiť práčku, sušičku a umývačku riadu? Okrem komplexnej poistnej ochrany môžete navyše získať aj ich predĺženú záruku.

Žena v kuchyni vedľa umývačky riadu.
Riady pred vložením do umývačky aspoň trochu opláchnite. (Foto: Freepik)

Chladničku by ste mali čistiť každých desať dní

Chladnička je prakticky stále zapnutá. Správnou starostlivosťou docielite nižšiu spotrebu energie a navyše aj dlhšiu životnosť. Tým, že sa menej namáha, sa jej časti natoľko neopotrebúvajú a vydržia dlhšie. Pravidelne čistite gumové tesnenie na dverách a uistite sa, že dokonale prilieha. Chladič, ktorý sa nachádza na zadnej strane a stará sa o efektivitu spotrebiča, zbavte prachu utretím suchou handrou. Výsledkom nesprávneho skladovania potravín môže byť nečistota, plesne a zápach. Preto by ste ju mali čistiť minimálne raz za desať dní. Ideálne si na to zvoľte deň pred nákupom, aby sa v nej nachádzalo čo najmenšie množstvo potravín. Vyumývajte a vysušte poličky, plastové nádoby a dvere. Pri starších typoch chladničiek je dôležité aj pravidelné odmrazovanie.

Pri špine v mikrovlnnej rúre pomôže trik s vodou

Životnosť mikrovlnnej rúry predĺžite jej správnym umiestnením. Nepritláčajte ju k stene na maximum, zabránite tak jej prehrievaniu, a tiež na ňu nikdy neumiestňujte nič ťažké. Dbajte aj o jej výzor a hygienickú neškodnosť. Čistite ju pravidelne a dôkladne. Pokiaľ sa nečistoty odstraňujú ťažko, dajte do nej na pár minút zohriať nádobu s vodou. Uvoľnenou parou špina zmäkne a umývanie bude jednoduchšie.

Mikrovlnka.
Mikrovlnku nikdy nepritláčajte k stene. (Foto: Freepik)

A čo ďalšie spotrebiče?

Starostlivosťou však dokážete predĺžiť aj životnosť ďalších domácich spotrebičov. Pomôžu vám v tom jednoduché tipy. Napríklad pri žehličke, varnej kanvici alebo parnom hrnci myslite na odvápňovanie. Vysávač zase systematicky čistite a meňte vrecúška či zbernú nádobu. Odmení sa vám lepším ťahom a výdržou. Televízor či monitor prepnite po používaní do úsporného režimu a obrazovku pretierajte špeciálnou handričkou.

Ak máte doma automatický kávovar, nezabudnite na jeho prečistenie a vyprázdnenie zásobníka na kávu, v ktorom sa môže tvoriť pleseň. Pri všetkých domácich spotrebičoch platí, že pravidelná údržba vám pomôže udržať ich v dobrej kondícii čo najdlhšie. Dobre urobíte aj vtedy, ak si napríklad do kalendára poznačíte najbližšie čistenie konkrétneho spotrebiča, podobne ako si zapisujete návštevu lekára či blížiace sa narodeniny.

Myslite aj na neočakávané

Najpodstatnejšie je vedieť, ako sa o daný typ spotrebiča starať, čo robiť a čo naopak nie. Pokiaľ dodržíte spomínané zásady, zvýšite tým pravdepodobnosť dlhej životnosti a výdrže. Dôležité je myslieť aj na neočakávané udalosti, ako napríklad domáce havárie či krádež. Kvôli prípadným vzniknutým škodám sa oplatí mať uzatvorené poistenie Bezstarostný domov od poisťovne Kooperativa. Zabezpečte svoj majetok či nehnuteľnosť a bývajte pokojne a bez zbytočných obáv. Poistiť sa navyše môžete rovno z domu.

VIAC O POISTENÍ BEZSTAROSTNÝ DOMOV