Každý šofér sa túži dostať do svojho cieľa rýchlo a bezpečne, niekedy sa však nevyhneme chybám za volantom. Ktorých prehreškov sa dopúšťame najčastejšie a na čo si dať väčší pozor?

Stáva sa z vás za volantom iný človek?

Podľa výsledkov európskeho barometra 2020 o zodpovednej jazde až 42 % slovenských vodičov priznalo, že občas vynadá iným účastníkom cestnej premávky. 15 % z nich dokonca otvorene priznáva, že sa za volantom stávajú iným človekom. Prejavuje sa to oveľa väčšou impulzívnosťou a agresivitou než v iných životných situáciách. A práve z nervozity pramenia chyby, ktoré by sme za iných okolností nespravili. Preto sa snažme byť tolerantnejší a pokojnejší.

Najčastejším problémom Slovákov je nepozornosť

Stačí zlomok sekundy a nepríjemnosti sú na svete. Hlavná príčina? Nepozornosť. 82 % slovenských vodičov sa vyjadrilo, že občas spustí z cesty zrak na viac ako 2 sekundy. Dôvodom je aj telefonovanie, ktoré si mnohí z nás počas šoférovania neodpustia. 11 % vodičov malo kvôli tomu dokonca nehodu. Pozor, neodporúča sa volať ani pomocou systému handsfree, ktorý taktiež výrazne narúša pozornosť a vnímanie vodičov. Ak si už súrne potrebujete zavolať, radšej zastavte a v pokoji si hovor vybavte.

Žena telefonuje za volantom auta.
Telefonovanie za volantom je častým prehreškom šoférov. (Foto: Freepik)

Nikdy nepodceňujte únavu

Príčinou dopravných nehôd je často únava. Mnoho vodičov si už sadá do auta s pocitom ospalosti. Výsledkom môže byť mikrospánok, ktorý máva fatálne následky. Dochádza k nemu najmä pri monotónnej jazde na diaľnici alebo cestách prvej triedy. Vedeli ste, že vodič má po 17 hodinách bdelosti rovnakú šancu spôsobiť nehodu, ako keby mal 0,5 promile alkoholu v krvi? To znamená dvakrát väčšiu pravdepodobnosť nehody oproti triezvemu alebo ideálnemu stavu. Najohrozenejšou skupinou sú vodiči s poruchami spánku, vodiči jazdiaci v noci, vodiči z povolania najmä v diaľkovej doprave, ale aj ľudia pracujúci na zmeny.

Ignorovanie predpisov sa neoplatí

Porušovanie dopravných predpisov je, bohužiaľ, úplne bežným javom. Viac než polovica oslovených slovenských vodičov napríklad nedodržuje bezpečné odstupy medzi vozidlami a až 25 % z nich sa úmyselne lepí na vozidlo, ktoré ich rozčuľuje. S čím sa určite stretol každý z nás, je šliapnutie na plyn. Pamätajte, dodržiavanie predpísanej rýchlosti je jedným zo základných bodov, ako znížiť nehodovosť. Je lepšie prísť do cieľa o päť minút neskôr ako vôbec.

Auto po dopravnej nehode.
Nepríjemnosti hrozia každému účastníkovi cestnej premávky. (Foto: Freepik)

Štatistiky nehôd hovoria jasnou rečou

Podľa štatistík Policajného zboru SR sa na našich cestách v roku 2019 stalo 13 741 dopravných nehôd. Až za 47 % môže porušenie povinností vodiča, kam patrí nevenovanie sa a nesledovanie premávky, nedanie prednosti chodcovi a znížená schopnosť viesť vozidlo. Druhým najčastejším dôvodom bola nedovolená rýchlosť jazdy. Okrem toho môže za 582 nehôd aj nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami. V porovnaní s rokom 2018 sa zvýšil aj počet obetí – z 229 narástol na 245. A to je výstraha pre každého vodiča a účastníka cestnej premávky.

Poistenie je namieste

Nikto si neželá byť aktérom dopravnej nehody alebo incidentu na cestách. Ak sa však už niečo podobné stane, je dobré mať kvalitné poistenie auta. Povinné zmluvné poistenie vám v prípade nehody pomôže s náhradou vami poškodeného vozidla. Poistenie je výhodné aj pre vás, dostanete poistenie úrazu vodiča a posádky vlastného vozidla. K tomu je však vhodné doplniť aj havarijné poistenie Auto komplet od poisťovne Kooperativa, ktoré pomôže v prípade havárie, ale aj krádeže, poruchy, lúpeže, vandalizmu či pôsobenia živla. Netreba zabúdať ani na životné poistenie, ktoré vám uľahčí situáciu v prípade zranenia. Poistiť sa pritom môžete pohodlne z domu vďaka jednoduchému a prehľadnému formuláru.

ZISTIŤ VIAC O POISTENÍ