Ak ste sa rozhodli cestovať autostopom (a ušetriť nejaké to euro alebo ponaháňať zážitky) poradíme vám, ako si z tejto cesty priniesť viac zážitkov, ako nepríjemných skúseností.

Autostop je najmä u mladých obľúbeným spôsobom pre spoznávanie nových miest a ľudí. Jedným dychom však treba dodať, že stopovanie v sebe okrem príjemného dobrodružstva nesie istú mieru rizika. Aby ste sa dostali v pohode tam, kam potrebujete, máme pre vás zopár užitočných rád.

Stopovanie osamote

Toto nerobte, špeciálne, ak ste dlhonohá blondína s perfektnou postavou. A teraz vážne. Či ste muž alebo žena, nikdy neviete, kto vám zastaví. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, stopujte minimálne vo dvojici. Užijete si viac zábavy a najmä je to oveľa bezpečnejšie.

Batožina v kufri

Aj keď máte väčšiu batožinu, neodporúčame ju dávať do batožinového priestoru auta. V prípade, že by ste potrebovali rýchlo opustiť auto, je dôležité mať všetky veci pri sebe. Nemaľujeme čerta na stenu, ale je treba byť pripravený na rôzne situácie.

Keď auto zastaví

Aj keď vám neznámy zastane, neznamená to, že k nemu musíte nasadnúť za každú cenu. Dajte na vašu intuíciu a ak máte akékoľvek pochybnosti, radšej do auta nenastupujte. V každom prípade najprv prehoďte so šoférom pár slov. Môže sa napríklad stať, že si s daným človekom nebudete rozumieť, že vaša spoločná trasa bude príliš krátka a vodič by vás vysadil na strategicky horšom mieste (napríklad mimo diaľnice) alebo sa vám jednoducho posádka auta nezdá dôveryhodná. Vo všetkých týchto prípadoch radšej pekne poďakujte a odvoz odmietnite.

Diskusia o všetkom a o ničom

Ak vás niekto zvezie, nebudete len ticho sedieť. S výberom tém však treba narábať opatrne. Nepúšťajte sa do kontroverzných tém a náboženstvo či politiku nechajte na pokoji. Ani prílišná otvorenosť a úprimnosť nie je na mieste a detailné informácie o vás tiež nie sú vhodná téma. Akékoľvek sexuálne narážky by pre vás takisto mali byť signálom, že je dobré čím skôr vystúpiť.

Na úzkej krajnici

Možno si vravíte: Kde inde stopovať, keď nie na krajnici? Oveľa lepší nápad je postaviť sa k čerpacej stanici alebo na odpočívadlo. Dbajte nielen o svoju bezpečnosť, ale aj o bezpečnosť ostatných vodičov a ich spolujazdcov. Keď viete, že budete stopovať v zahraničí, zistite si vždy najprv, na akých miestach tak urobiť môžete a kde je to zakázané.

Okrem týchto rád odporúčame mať so sebou radšej dostatok jedla a pitia, nikdy totiž dopredu neviete, kedy si budete môcť zásoby doplniť. Ak sa deň chýli ku koncu a vy stále nie ste vo vybranej destinácii, je fajn mať so sebou malý stan, do ktorého sa môžete v núdzi uložiť a oddýchnuť si.

Kamkoľvek cestujete, pre istotu majte finančnú rezervu, uzatvorené cestovné poistenie a počas cesty sa pravidelne ozývajte blízkym. Pribaľte k tomu ešte kus odvahy a vydajte sa na cestu. Želáme vám krásne a bezpečné zážitky.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.