Cestovanie na dovolenku autom je momentálne jedným z najbezpečnejších a najkomfortnejších spôsobov, ako sa dopraviť do cieľovej destinácie. Zároveň je však spojené s istými rizikami. Cesty preplnené netrpezlivými turistami zvyšujú šance dopravnej nehody. Ako postupovať v prípade poškodenia vozidla a ktorým častým chybám sa vyhnúť? 

Reagujte na vzniknutú situáciu

Ak sa stanete účastníkom nehody, prvým krokom je ochrana vlastného zdravia. Čo najrýchlejšie si nasaďte reflexnú vestu (v aute ju majte pre každého člena posádky) a zapnite výstražné smerovky. Aby bolo možné zdokumentovať priebeh nehody, s vozidlami nehýbte. 

Vo vzdialenosti 50 metrov od auta umiestnite výstražný trojuholník a presuňte sa do bezpečia, napríklad za zvodidlá. Ak došlo k vážnejšiemu zraneniu, máte zo zákona povinnosť okamžite poskytnúť prvú pomoc a v prípade potreby privolať záchranárov. Vytiahnite lekárničku, ktorá je súčasťou povinnej výbavy, a do príchodu záchranárov sa snažte zranenia aspoň provizórne ošetriť. 

Dopravná nehoda auta a motorky.
(Foto: Adobe Stock)

Kedy volať políciu?  

Pri nehode v zahraničí je vždy dobré zavolať políciu. V niektorých krajinách sa vám totiž môže stať, že ak na hraniciach uvidia poškodené auto, môžu od vás požadovať protokol o nehode vyhotovený práve políciou. Tento dokument taktiež často vyžadujú samotné poisťovne a môže urýchliť celý priebeh komunikácie. V prípade zranení a väčších škôd, keď sú vozidlá nepojazdné, je privolanie polície nevyhnutnosťou. Ak je škoda len malá a ďalší účastník nehody je ústretový, políciu volať nemusíte. 

Vždy však spíšte správu o nehode. Tlačivo s medzinárodnou platnosťou vo všetkých krajinách EÚ by ste mali nosiť stále v aute. Tieto tlačivá sú jednotné, a tak si ho viete jednoducho bod po bode preložiť aj z iného jazyka. V správe o nehode sa uvádzajú osobné údaje vinníka a poškodeného, informácie o poisťovniach a dokumentácia škody. Dôležitou súčasťou správy o nehode sú podpisy oboch zúčastnených strán, bez ktorých dokument nie je platný. Bez prítomnosti polície si radšej vyhotovte z nehody a poškodeného vozidla čo najviac fotografií.

Poraďte sa s poisťovňou 

Ak si v čomkoľvek nie ste istí, čo najskôr kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne. Pracovník sa vás opýta na základné informácie o nehode a na základe nich vám poradí najlepší postup. Odporučí vám, či je potrebné volať políciu alebo postačí správa o nehode. Taktiež vám v prípade potreby dokáže zabezpečiť tlmočenie či vybaviť ďalšie náležitosti, s ktorými si nebudete vedieť dať rady. Po spísaní policajného protokolu alebo správy o nehode je potrebné poisťovni nahlásiť škodovú udalosť. V prípade nehôd v zahraničí tak musíte spraviť do 30 dní od vzniku škodovej udalosti.

Výstražný trojuholník za autom.
(Foto: Adobe Stock)

Nenechajte sa oklamať 

Pri nehode v zahraničí sa môžete stretnúť s odťahovými službami, ktoré sa ako mávnutím čarovného prútika zrazu objavia na mieste nehody. Odporúčame skôr nevyužívať ich služby, keďže obvykle pýtajú horibilné sumy. Ak potrebujete auto odtiahnuť do servisu, kontaktujte asistenčné služby poisťovne. Tá vám odtiahnutie vozidla zabezpečí. 

Nikdy nepodpisujte niečo, čomu nerozumiete. Pokiaľ neovládate jazyk danej krajiny, využite služby tlmočenia, ktoré vám taktiež poskytne asistenčná služba poisťovne, prípadne slovenské zastupiteľstvo v tejto krajine. Ak je druhým účastníkom nehody domáci, môže sa snažiť využiť vašu neznalosť jazyka a oklamať vás. Pokiaľ máte podozrenie na akékoľvek nekalé praktiky, vždy radšej zavolajte políciu. 

Cestujte s istotou

Pri cestovaní do zahraničia je dôležité mať uzatvorené kvalitné poistenie auta, ktoré vás ochráni pred mnohými vráskami na čele. Havarijné poistenie od poisťovne Kooperativa vám pomôže zvládnuť nehodu v zahraničí hladko a bez starostí navyše. Poistenie Auto komplet vám kryje tak samotné auto, ako aj pasažierov či batožinu. Jeho súčasťou je takisto poistenie pre prípad zámeny paliva pri tankovaní.

Nezabudnite však, že havarijné poistenie kryje len škody súvisiace s autom. Aby ste mali pokrytú napríklad stratu či krádež batožiny mimo auta, potrebujete kvalitné cestovné poistenie. To sa postará aj o liečebné náklady či prepravu na Slovensko v prípade zdravotných problémov. Obe poistenia uzatvoríte jednoducho aj z pohodlia domova cez internet.

VIAC O POISTENÍ