Aké auto je pre začiatočníka najvhodnejšie, akému sa radšej vyhnúť a na čo si dávať pozor pri prvých kilometroch na cestách? Prečítajte si naše užitočné tipy.

Malé, ale šikovné

Ak hovoríme o vhodnej veľkosti auta pre začiatočníka, mali by sme zostať pri menších typoch. No, nemusí to byť hneď dvojmiestny Smart. Faktom však je, že malé autá majú niekoľko vlastností, ktoré ich robia ideálnymi pre začiatočníkov, ktorí zvyčajne nejazdia každodenne. Výborne sa ovládajú pri parkovaní alebo šoférovaní preplnenými mestskými uličkami a v meste ich zaparkujete takmer všade. Sú taktiež úspornejšie než ich objemnejší kolegovia a poteší aj ich štýlovosť, čo ocenia hlavne mladí ľudia, ktorí sa vo väčšine prípadov radia práve do kategórie „začiatočníci“. Ak sa väčšinu času pohybujete v meste, výrazne si uľahčíte život kúpou práve menšieho auta.

Malé autá sú zároveň aj lacnejšie autá. Začiatočníci volia lacnejšiu možnosť z dôvodu naberania skúseností. Čo je lepšie? Nové auto alebo ojazdené? Ak vaše rozhodovanie ovplyvňuje najmä cena, je dôležité zohľadniť aj jej sprievodné faktory. Nehrá tu rolu iba veľkosť vozidla, ale aj nižšia výbava, výkon či bezpečnosť.

Nové alebo ojazdené?

Či už si vyberiete nové, alebo staršie auto, nezabúdajte, že musíte uzavrieť povinné zmluvné poistenie. K povinnému zmluvnému poisteniu vám pribalia aj benefity v podobe poškodenia vozidla pri strete so zverou, poistenia úrazu posádky vozidla alebo pripoistenie batožiny Nešťastie sa však môže stať naozaj bleskovo, často aj úplne bez vášho zavinenia. Pre takýto prípad je užitočné uzatvoriť aj havarijné poistenie.

Za nové autá jednoznačne hovoria inovácie, vyššia bezpečnosť a nižšia spotreba. Treba spomenúť aj fakt, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Staršie autá v rovnakých kategóriách sú však výrazne lacnejšie. Na trhu existuje niekoľko bazárových spoločností, ktoré ponúkajú široký výber jazdených vozov všetkých značiek. V niektorých prípadoch sú cenovky takýchto áut veľmi priaznivé. Problémom však môžu byť skryté vady alebo podvodne pretočené kilometre. Takýmto problémom sa vyhnete, ak auto kúpite od známeho. Viete, či bolo garážované, nabúrané a podobne. Ak je rozhodujúcim faktorom váš rozpočet, nové autá, na rozdiel od ojazdených, v cenovej hladine pod 5 tisíc eur budete hľadať márne. V prospech menších vozidiel s nižším výkonom hovoria aj registračné poplatky, ktoré sú v platnosti od 1. februára 2017. Za registráciu auta vo výkonnostnej kategórii do 80 kW zaplatíte len 33 eur.

Čo robiť, keď už auto máte

Ak ste sa už dopracovali ku kúpe musíte sa  s autom dobre zoznámiť. Naučiť sa, ako reaguje na váš štýl jazdy a v neposlednom rade, ak ste vodič – začiatočník, ako na rôzne stresové situácie reagujete vy sami. Určite odporúčame prvé kilometre absolvovať so skúseným spolujazdcom na parkovisku alebo v nižšej premávke. Na trhu sú voľne dostupné nálepky na auto s písmenom „Z“, ktoré upozorňujú ostatných vodičov, že potrebné skúsenosti za volantom ešte iba zbierate. Pri vedení motorového vozidla treba byť opatrný, nie však prehnane. Vodiči si totiž často neuvedomujú, že ohrozovať seba samého a iných účastníkov cestnej premávky môžu aj príliš pomalou jazdou.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.