K pravej zime patrí rodinná lyžovačka, pobyt na chate s kamarátmi či výlet do zasnežených hôr. Na zoznam vecí, ktoré si zbalíte, nezabudnite napísať aj  cestovné poistenie, aby ste si oddych v horách užili bez stresu. Poistenie s asistenčnými službami pomôže v prípade krízovej situácie.

Prilba v povinnej výbave

Či sa chystáte do slovenských hôr, alebo plánujete návštevu zimného strediska v zahraničí, k lyžiarskej výstroji si pribaľte prilbu. Kým v zahraničí na svahu bez lyžiarskej helmy pravdepodobne nikoho nestretnete, u nás sa nájdu ešte odvážlivci, ktorí ľahkovážne hazardujú so svojím zdravím. Úrazy hlavy na svahu pritom podľa štatistík predstavujú až pätinu všetkých zranení. Najohrozenejšou skupinou sú práve deti, preto im na lyžovačku či sánkovačku zadovážte vhodnú prilbu, ktorá riziko poranenia pri náraze dokáže výrazne zmierniť alebo mu celkom zabrániť.

Vlani u nás vstúpila do platnosti novela zákona o horskej službe, ktorá prikazuje nosiť prilbu pri lyžovaní a snoubordovaní osobám mladším ako 15 rokov. V prípade nerešpektovania tohto nariadenia vám môže horská služba znemožniť prístup na svah, a to vám za to určite nestojí. Zákon síce nosenie prilby dospelým osobám neprikazuje, no chrániť by ste sa mali aj vy.

Reflexná farba deťom pristane

Predchádzať zraneniu dieťaťa na svahu dokážete aj zakúpením kompletnej lyžiarskej výstroje, do ktorej okrem povinnej prilby patria: chránič chrbtice, ochranné okuliare a nepremokavé rukavice. Nezabudnite na kvalitnú termobielizeň. Detské telíčko udrží v teple a minimalizuje možnosť prechladnutia. Detskí lyžiari sa na svahu pohybujú podľa pokynov inštruktora alebo rodičov, no ich pohyb je často nepredvídateľný. Aby ich bolo už z diaľky dobre vidieť, pribaľte im do výbavy reflexné prvky, ktoré pripevníte na lyžiarsku prilbu či bundu.

Kým vyrazíte na cestu

Pri akejkoľvek športovej aktivite vrátane zimných radovánok sa  vám alebo vášmu dieťaťu môže prihodiť úraz. Zabezpečte si preto ešte pred cestou poistenie, ktoré pokryje liečebné náklady spojené s náhlym ochorením alebo úrazom (napr. lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, nutnú operáciu, lieky, prepravu pacienta do nemocničného zariadenia alebo bydliska či záchranné práce). Pri výbere poistenia zohľadnite, aby typ poistenia pokryl aj vaše športové aktivity alebo rizikovejší adrenalínový šport. Poistiť sa môžete aj pre prípad nečakaného návratu zo zahraničia domov. Počas pobytu na svahu sa však vyvarujte konzumácii alkoholu. Ak by ste povzbudení bufetovými prestávkami mali úraz alebo spôsobili ujmu tretej osobe, poisťovňa by vám nemusela uznať nárok na náhradu škody z poistenia v celom rozsahu.

Pri presune z chaty či hotela na svah sa môže ľahko stať, že nedopatrením vytratíte doklady alebo ich niekde zabudnete. Zvážte preto aj poistenie batožiny, ktoré pokrýva aj prípadnú stratu dokladov a urobte si z nich kópie.

Pri návšteve slovenských hôr nezabudnite na poistenie nákladov horskej záchrannej služby, ktorá vykonáva pátraciu, vyprosťovaciu a dopravnú činnosť v horských oblastiach. Tieto činnosti totiž nehradí zdravotná poisťovňa, ale musí si ich zaplatiť každý sám. Preto poisťovne poskytujú komerčné cestovné poistenie do hôr, ktoré takéto náklady hradí. Vhodný variant poistenia môžete konzultovať priamo s poisťovňou, aby ste si mohli zimný čas na horách užiť bez starostí, nech ste kdekoľvek.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.