Mať krásne a zdravé zuby je túžbou snáď každého z nás. Ak sa o svoj chrup správne postaráte, žiarivý úsmev na tvári vám vydrží naozaj dlho.

Prečo je dentálna hygiena taká dôležitá?

Príjem potravy patrí k základným, životu nevyhnutným potrebám človeka. Ešte predtým, než prijatú stravu začne naše telo tráviť a absorbovať z nej potrebné živiny, musíme ju dôkladne požuť. A práve v tomto momente prichádzajú na scénu zuby. Častokrát sa nad ich nezameniteľnou funkciou v našom organizme ani nezamýšľame a zbystríme pozornosť až v momente, keď začneme pociťovať prvé problémy – bolesť, krvácanie, či dokonca vypadávanie zubov. Týmto neblahým dôsledkom zanedbanej starostlivosti o náš chrup však možno predísť. Každé jedlo či nápoj, ktorý sa dostane do našich úst, totiž zanechá na zubnej sklovine povlak. Pokiaľ si zuby pravidelne nečistíme a povlak neodstránime, začne sa na našich zuboch usádzať, tvrdnúť a vytvorí takzvaný zubný kameň. Zubný kameň následne oslabuje zub v celej jeho štruktúre, dochádza k podráždeniu ďasien a vzniká ideálne prostredie pre obávaný zubný kaz, alebo rôzne choroby zubov (napr. paradentóza).

starostlivost o zuby

Správna technika čistenia zubov

Alfou a omegou v starostlivosti o zuby je preto čistenie zubov. Odstraňovanie nečistôt a povlakov zo zubnej skloviny by malo prebiehať na dennej báze, ideálne ráno a večer, v prípade potreby aj počas dňa. Dôležitú úlohu pritom zohrávajú hneď štyria nenahraditeľní pomocníci – zubná kefka, zubná pasta, zubná niť a ústna voda. Základom je samozrejme zubná kefka a zubná pasta. Mnoho ľudí podlieha mylnému faktu, že čím sú štetinky zubnej kefky tvrdšie a drsnejšie, tým dôkladnejšie svoje zuby očistí. Opak je však pravdou. Tvrdé zubné kefky a agresívne čistenie zubov, ktoré sa dá prirovnať skôr k „drhnutiu“, narúšajú zubné lôžko i ďasno. Výsledkom sú mikrotrhlinky, v ktorých sa môžu následne usádzať nečistoty a baktérie vedúce k zápalom. Ideálnou voľbou je preto stredne mäkká, až mäkká kefka, ktorá zuby vyčistí šetrným spôsobom. Aby sme nenarúšali ďasná a zubné lôžka, no zároveň zub dôkladne očistili, odporúča sa vykonávať kefkou pomalé, krúživé pohyby. Postupujte od predných zubov smerom k zadným a nezabúdajte ani na ich vnútorné strany. Práve tu sa totiž najviac hromadí povlak zo zvyškov potravy.

Nenahraditeľní pomocníci v starostliovsti o váš chrup

Neoddeliteľnou dvojičkou zubnej kefky je zubná pasta. Súčasný trh ponúka celú škálu najrôznejších značiek, farieb a príchutí, avšak je dobré vedieť, že svoju úlohu splní takmer ktorákoľvek z nich. Na posilnenie zdravia zubov a ďasien však stavte radšej na pasty s vyšším obsahom fluóru. Zubnú kefku a pastu mnoho ľudí považuje za začiatok, ale i koniec starostlivosti o svoj chrup. A to je veľká chyba! Aj to najdôkladnejšie čistenie kefkou totiž neodstráni všetky usadeniny z povrchu našich zubov. Najmä medzizubné priestory sú ťažko dostupným terénom, do ktorého azda žiadna kefka spoľahlivo neprenikne. Vyzbrojte sa preto kvalitnou zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou a nedajte usadeninám na vašom chrupe ani tú najmenšiu šancu! Na zdravie vašich zubov a ďasien si v závere dentálnej hygieny „pripite“ ústnou vodou overenej značky, ktorá vás nielen účinne zbaví baktérií, ale aj príjemne osvieži dych.

Dôležitou súčasťou v starostlivosti o vaše zuby sú aj pravidelné prehliadky zubného lekára a dentálneho hygienika. Prevencia a včasná diagnostika prípadného ochorenia zubov dokáže výrazným spôsobom uľahčiť následnú liečbu a eliminovať dlhodobé, či dokonca nezvratné následky na vašom chrupe.

Aj v prípade zubov platí, že prevencia je oveľa lepšia, menej náročná a príjemnejšia ako prépadná liečba. Pri správnej starostlivosti si tak zabezpečíte nielen krásny, ale aj zdravý úsmev. 😊

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.