Hovorí sa, že cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpite a spraví vás bohatšími. Viete však, že cestovať sa dá aj takmer zadarmo? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako spoznáte tie najzaujímavejšie miesta a vaša peňaženka si to príliš nevšimne.

Choďte proti prúdu

Cvak. Hashtag Eiffelovka, hashtag Big Ben, hashtag Colosseum. Mainstreamové destinácie každoročne praskajúce pod návalom turistov z celého sveta, ochotných na ceste za fotkou, ktorú má polovica ich známych, minúť stovky eur. Tomu zodpovedajú aj ceny služieb v metropolách západnej Európy.

Keď sa chcete vyhnúť davom turistov, zamierte napríklad do Skopje, hlavného mesta Macedónska. Novovybudované centrum vás očarí nečakanou pompéznosťou. A ak budete mať šťastie, domáci vám porozprávajú aj o Alexandrovi Macedónskom.

Ďalšou perlou Balkánu je hlavné mesto Srbska, Belehrad. Srbský temperament zažijete, ak sa do centra mesta vyberiete v čase futbalového alebo basketbalového zápasu. V miestnych reštauráciách si potom určite pochutnáte na špecialite s názvom „pljeskavica”, ktorá vás v prepočte nebude stáť viac než 2 eurá.

Ak chcete ísť proti prúdu doslovne, a okrem mestského prostredia vás láka aj príroda, určite navštívte Slovinsko, raj pre milovníkov splavovania, hôr a jaskýň. Cestou nevynechajte hlavné mesto Ľubľana, ktoré je ozajstným kultúrnym strediskom, spájajúcim Balkán a západnú Európu.

Destináciou z celkom iného súdka môže byť napríklad druhé najväčšie mesto Nórska, Bergen, známe ako jedno z najdaždivejších v Európe, ale aj ako vstupná brána k čarokrásnym fjordom. Večerná prechádzka mólom popri historickom prístave Bryggen pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom. Hoci Nórsko nepatrí medzi lacné krajiny, rozhodne sa ho oplatí vidieť. Ak sa navyše budete riadiť našimi ďalšími radami, môže vás tento výlet vyjsť relatívne lacno.

Letecky za babku

Na to, aby ste cestovali lacno, nemusíte stopovať. Ceny leteniek v posledných rokoch klesli natoľko, že sa do niektorých európskych miest dostanete za cenu nižšiu ako 10 eur. Veľmi dôležitý je termín odletu. Práve od dátumu a obsadenosti lietadla sa odvíja cena letenky. Sledujte aktuálne ponuky nízkonákladových prepravcov, prípadne sa prihláste na odber noviniek. Takto dostanete upozornenie o akciách na letenky do vami zvolenej destinácie a môžete tak skutočne cestovať “za babku”.

Konečná cena leteniek závisí aj od toho, ako sa pobalíte. Nízkonákladové aerolínky v základnej tarife ponúkajú možnosť cestovať s príručnou batožinou, čo by na párdňový výlet malo stačiť. Ak by ste mali predsa problém s balením, najobjemnejšie časti odevu si môžete počas letu obliecť. Pre kozmetiku je vhodné použiť menšie, cestovné balenia. Vezmite so sebou len nevyhnutné veci, a potreby, ktoré sú v danej krajine drahé, alebo nie je možné kúpiť ich. Ak napríklad cestujete do Veľkej Británie, nemusíte so sebou brať dáždnik. Kúpite ho tam totiž v obchodoch za jednu libru.

Starostlivo si vyberte ubytovanie

Na internete nájdete množstvostránok, ktoré ponúkajú široký výber ubytovania v destináciách po celom svete. Venujte hľadaniu čas a vyberte si to najlepšie. Určite vám pomôžu recenzie od ľudí, ktorí danú lokalitu navštívili pred vami. Stránky ako booking.com alebo tripadvisor.com ponúkajú možnosť priamej rezervácie. Ak však chcete získať ubytovanie ešte lacnejšie, vyhľadajte ubytovateľa na internete a kontaktujte ho priamo. Odvážnejším tiež odporúčame použiť portály ako airbnb.com alebo couchsurfing.com.

Poznajte krajinu, do ktorej cestujete

Nenechávajte nič na náhodu a snažte sa o destinácii dozvedieť čo najviac. Vyhnete sa tak kultúrnym faux pas a navyše je to ďalší priestor, ako ušetriť. Zistite si približné ceny potravín a obchody, v ktorých sa oplatí nakupovať. Informujte sa, ako na mieste funguje mestská doprava. Vo väčšine veľkých miest sa dajú kúpiť 24-hodinové cestovné lístky, ktoré sú pre turistov zvyčajne najvýhodnejšie. Nevyužívajte taxíky. Je všeobecne známe, že taxikári profitujú na cudzincoch neznalých miestnych pomerov. V prípade, že nebudete mať na výber, zistite si vopred, koľko je bežná taxa za kilometer v danom meste a na cenu za jazdu sa pýtajte už pri nasadaní do taxíka.

Poistite sa

Ak hovoríme o „lowbudget” cestovaní, určite nechcete šetriť na poistení. Práve to vám totiž dá záruku, že sa vaša cesta nepredraží ani v prípade nečakaných udalostí. Už najzákladnejšie poistenie vám zaručuje preplatenie liečebných nákladov a úrazové poistenie, takže sa nemusíte báť obrovských poplatkov za liečbu v zahraničí, ktoré sa môžu vyšplhať do stoviek až tisícov eur. Takýto druh poistenia vám napríklad poisťovňa Kooperativa poskytne pohodlne online (študentom a väčším skupinám navyše so zľavou 20 – 30%). V prípade, že si so sebou do zahraničia nesiete aj fotoaparát alebo počítač, odporúčame k poisteniu liečebných nákladov a batožiny pridať aj pripoistenie elektroniky.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.