To, že má módny priemysel negatívne účinky na životné prostredie sa na nás valí v posledných mesiacoch z každej strany. V prípade niektorých veľkých značiek ide ekológia a etika bokom, pokiaľ ide o ich zárobky a predaje. My ako zákazníci môžeme (aj keď pomaly, ale isto) ovplyvniť to, čo sa v obchodoch predáva a čo nie. Viete čo je to slow fashion alebo ekologická móda a ako ovplyvniť to, čo sa predáva v našich obchodoch?

Potrebujem to?

Pri spontánnom nákupe oblečenia si položme otázku, či danú vec potrebujete. Ak je odpoveď nejasná, pravdepodobne podobný kus oblečenia vo vašej skrini už máte alebo ho pár týždňov ponosíte a keď vyjde z módy (niekedy aj po pár týždňoch), zostane visieť v skrini bez využitia. Tým pádom radšej zvážte či budete „investovať“ do nového kúsku alebo si začnete šetriť napríklad na zaujímavú exotickú dovolenku.

Vyberajte šikovne

Do svojho šatníka si vyberajte také kúsky, ktoré ľahko skombinujete s viacerými kúskami oblečenia z vášho šatníka. Pritom je dobre poznať svoj štýl obliekania a držať sa ho.

Redukuj, znova použi, recykluj.

Recyklujte

Existuje viacero spôsobov, ako ekologicky recyklovať oblečenie, ktoré už nechcete mať vo svojom šatníku. Prípadne si prečítajte o tom, ako sa dá jednoducho a ekologicky zbaviť starého oblečenia.

Slovník cudzích módnych slov

Keďže dnes je v našej hovorovej reči moderné používať angličtinu, radi by sme vám vysvetlili pár pojmov, s ktorými sa môžete stretnúť v súvislosti s módou.   

  • Fast fashion – Je rýchla móda, fenomém dnešnej doby, kde sa lacno a masovo produkuje veľké množstvo oblečenia, ktoré je väčšinou takej nízkej kvalite, že nevydrží ani niekoľko opraní.
  • Slow fashion – je naopak móda, ktorej ide viac o tvorbu kvalitného oblečenia a snahu šetriť životné prostredie. Ako? Tak že produkuje výrobky, ktoré spotrebujú na výrobu menej farbiva a vody, alebo sa ľahšie v prírode rozložia.
  • Upcyklácia – Slovo upcyklácia v sebe nesie dva pojmy a to recykláciu a renováciu. Ide o proces premeny a zároveň vylepšenia daného kusu oblečenia.
  • Swap – Prekladom z angličtiny dostaneme výraz „výmena“, čo nám naznačuje, čo by sme mali so svojím, nám už „okukaným“ oblečením urobiť. Existujú rôzne burzy, burzo-blšáky, či obchody, kde sa môžete svojho oblečenia ľahko „zbaviť“ a pritom získať nové.

Pravidlá ekologickej módy

„Pomalá“, respektíve trvalo udržateľná móda by mala byť opakom tej rýchlej módy, dbá viac na kvalitu materiálov, no na druhej strane je pre obyčajných spotrebiteľov o niečo drahšia.  Prečítajte si zhrnutie pravidiel ekologickej módy:

  • Nenakupujte bezhlavo, ale s rozvahou
  • Štýl je viac ako módny trend
  • Nemajte plný šatník, v ktorom neviete, čo máte
  • Darujte svoje nepotrebné oblečenie, tam kde je potrebné

 

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.