Mapa dovolenkových lokalít sa v posledných rokoch zmenila a miest, kam by sa našinec nevybral, už je naozaj málo. Záujem o netradičné ciele úplne nezastavila ani pandémia, a najmä mladí Slováci cestujú za svojimi snami stále ďalej a ďalej. Najväčším lákadlom a spoločným menovateľom ostáva oceán a piesočné pláže, na ktorých chcú ľudia zakopať pracovný stres a starosti. Určitý stres vás ale bude čakať aj na cestách, a tomu treba prispôsobiť výber cestovného poistenia. A tým nemyslíme len dokonalú pripravenosť na riešenie covid situácií počas vašej dovolenky. Každá destinácia môže totiž okrem jedinečných krás ponúknuť aj špecifické nemilé prekvapenia.

Nová klíma, nové nástrahy
Z nášho výberu je pre Slovákov stále najatraktívnejšie pestrofarebné Thajsko. Niežeby ostatné destinácie toho mali v ponuke menej, ale juhovýchod Ázie v sebe spája exotiku aj dostupnosť. Spomedzi našej trojice je Thajsko najbližšie aj kilometrami aj finančne. Najlacnejšie letenky môžete zohnať už od 419 € a niekedy aj lacnejšie. Priame lety najmenej zaťažujú rozpočet, a takisto nie sú až tak únavné. Aj preto spadá náš prvý tip do exotík, ktoré si dovolia aj rodiny s deťmi. Nová klíma, nezvyčajná vlhkosť či netradičné suroviny na tanieroch môžu byť často zdrojom nečakaných reakcií našich európskych organizmov. Treba jednoducho počítať so všetkým. Okrem bohatého programu tak plánujte aj poistenie, ktoré zahŕňa napríklad aj predčasný návrat alebo, naopak, predĺženie pobytu po hospitalizácií.

Dovolenka s dobrodružstvom
Ak si doprajte približne o dve a pol hodiny dlhší let, môžu vás vaše cestovateľské ambície zaniesť až na romantické súostrovie juhozápadne od Indie. Maldivy sa v posledných rokoch vynorili z Indického oceánu ako jedna z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií vôbec. Práve vďaka tomu sa už aj na túto ostrovnú republiku dostanete viacerými leteckými spoločnosťami priamym letom, často už od 520 €. Bujná tropická vegetácia, biele pláže a krištáľovo čistá voda. To sú lákadlá, ktoré vám Maldivy prinášajú a spolu s nimi aj aktivity v podobe šnorchlovania, potápania či objavných jázd na skútri. Každý nový zážitok v sebe ale nesie aj určité riziká. Pokiaľ ste dobrodružný typ, tak by vaše dovolenkové poistenie malo rozhodne zahŕňať aj rizikové športy, či pripoistenie za spôsobenú škodu v podobe poškodenia či zničenia cudzieho majetku. Potom sa vám riadidlá skútra na Maldivských cestách budú držať omnoho jednoduchšie.

Havaj by vám nemal byť ukradnutý
Posledný kandidát z našej trojice vás zanesie takmer dvanásť a pol tisíca kilometra od Slovenska. Najväčší havajský ostrov v Tichom oceáne vás privíta po 17 hodinovom lete už od 629 € za osobu. Ak chcete rodný jazyk na dovolenke počuť čo najmenej, tak tretia lokalita z nášho výberu je pre vás. Havajské súostrovie rozhodne nepatrí medzi tie najklasickejšie destinácie, o to viac má čo ponúknuť. Divoké vulkanické pohoria a tie najkvalitnejšie vlny, v ktorých sa zrodil surfing. Tie lákajú najmä športové typy dovolenkárov, ktorí by to mali zohľadniť pri zaškrtávaní políčok poistenia. To však nie sú jediné riziká. Svojím turistickým ruchom je Havaj ideálnym miestom aj pre drobné krádeže a poistenie batožiny pre najrôznejšie prípady je viac ako odporúčané.

Existuje dokonalá dovolenka?
Každá z vybraných exotických destinácii ponúka viac, ako jedna dovolenka znesie, a je len na vás, ako ju strávite. Sú ale faktory, ktoré neovplyvníte. Predsa len nejdete na Senecké jazerá, ale mierite do geografických šírok, kde treba byť pripravený na všetko. A to všetko by vám malo ponúknuť aj vaše cestovné poistenie, preto si jeho výber poriadne rozmyslite. Mali by ste si ho prispôsobiť podľa vášho cieľu a požiadaviek, a hlavne vás musí šťastne priviesť domov.