So stúpajúcimi teplotami rastie aj naša túžba po zaslúženej dovolenke. Či si už vyberiete “smer more”, zamierite na hory, podľahnete čaru poznávacích zájazdov…, prvý krok by mal byť vždy rovnaký. Skôr, ako opustíte svoje domovy, dajte si záležať na tom, aby ste si domácnosť po každej stránke čo najlepšie zabezpečili.

Nikto predsa nechce, aby mu posŕkavanie dovolenkového drinku narušili zlé správy z domova. Nástrah, ktoré váš opustený dom alebo byt čakajú, môže byť veľa, no mnohým z nich sa dá jednoducho predísť. Ak už máte náhodou zbalené, venujte týmto riadkom ešte pár minút a možno vám zachránime viac ako len pokazenú dovolenku.

Na dovolenke naozaj vypnete, len keď vypnete všetko aj doma

Ruku na srdce dovolenkára. Kto z nás odchádza z domu v úplnej pohode? S pocitom “všetko som v kľude zariadil a som si istý každým detailom…” Väčšina bežných smrteľníkov sa balí na poslednú chvíľu, a tak sa ľahko stane, že na nejakú drobnosť zabudneme. Nie je žiadna hanba vrátiť sa a presvedčiť, či je zatvorená chladnička alebo vypnutý šporák, aj keď si neskôr uvedomíte, že ste už deň nič nevarili. Vypnúť elektrické spotrebiče (samozrejme okrem chladničky a mrazničky) je absolútny základ.

Rovnako treba skontrolovať aj vodu a zatvorené okná, a to najmä s prihliadnutím na stále častejšie letné búrkové prietrže. Odporúčaným riešením býva urobiť si dvojitú kontrolu a to vždy v prevedení iného člena domácnosti. Každý sa na veci pozerá inak, a tak máte šancu, že pokryjete viac potencionálneho rizika. A najmä si nebudete musieť nič vzájomne vyčítať, ak by sa niečo doma predsa len pokazilo.

O zákone, ktorému podliehame všetci

Neradi o ňom hovoríme, aj keď sme jeho následky niesli už asi všetci. Reč je o zákone schválnosti. Vaša dovolenková predpríprava môže byť dokonalá, ale stále sa nájdu “náhody”, ktoré ovplyvniť nedokážete. Prasknuté potrubie u susedov, padnutý strom počas letnej búrky, futbalová lopta z majstrovstiev ulice pred vašim domov, ktorá vám rozmláti okno…

Nepredvídateľné udalosti môžu prísť z akejkoľvek strany a okrem poriadnej poistky, ktorej sa ešte budeme venovať, vám nepomôže asi nič. V každom prípade, je veľmi rozumné nechať náhradné kľúče susedom, kamarátom či rodine. Ak sa niečo stane, bude to vaša prvá pomoc, ktorá dokáže následky prípadnej škody výrazne zmierniť a vám sa počas dovolenky bude rozhodne lepšie spať. Skúste si teda vytipovať danú osobu s predstihom, aby ste na poslednú chvíľu nemuseli improvizovať a vaše kľúče neskončili v rukách nejakého letného party makera, ktorý váš domov premení na centrum zábavy.

Videli ste “Sám doma” ?

Hrozba, ktorej sa občas bojíme všetci. Lupiči so špecializáciou na opustené domovy počas dovoleniek patria k letu tak ako neobľúbené komáre. O tom, ako v domovoch kamuflovať vlastnú prítomnosť, sa už popísalo veľa. Základné pravidlo je však stále rovnaké. Nepútať pozornosť na svoju opustenú domácnosť. Napríklad zatiahnutými závesmi, preplnenou schránkou alebo dva týždne visiacou rovnakou bielizňou. Vyvarovať by ste sa mali aj nakladaniu batožiny do auta spôsobom, že o vašom odchode bude vedieť polovica sídliska. Určite pomôže aj to, keď na sociálnych sieťach nebudete zdieľať každú mušľu a západ slnka.

Ak nie ste zástancom technických vymožeností, akými sú alarm, kamera či možnosť na diaľku svoju domácnosť občas “rozsvietiť”, stále tu je starý známy žolík v rukáve – sused na zavolanie. Poleje vám kvety, nakŕmi rybky, pozrie si futbal a možno vám aj zachráni domácnosť pred vlámačkou.

Domov poistený domov

Už vieme, čo všetko nám môže hroziť a povedali sme si aj to, ako problémom zabrániť. Ak ale chceme byť fér, musíme si priznať ešte jedno. Ani najpremakanejší zabezpečovací systém, rovnako ani sused superman nie sú dokonalí.

Z času na čas nám nejaká škodová udalosť návrat z dovolenky môže znepríjemniť. V takom prípade dokáže negatívny dopad zjemniť už len kvalitné poistenie domácnosti, ktoré ráta so všetkými možnosťami o ktorých sme si písali. Jej výberu by ste preto mali venovať rozhodne viac času ako dovolenke a nepristupovať k nej ako k lovu na last minute. Bez nej sa vám totiž každá dovolenka môže predražiť na toľko, že si tú najbližšiu radšej odpustíte. A to predsa nikto z nás nechce.