“Vitaj vo svete dospelých. Je hnusný. Bude sa ti páčiť.” Tieto slová adresovala Monica kamarátke Rachel v seriáli Priatelia pri príležitosti strihania kreditných kariet, ktorými Rachel sponzoroval jej otec. Mal to byť spôsob, ako sa metaforicky odstrihnúť od finančnej pomoci rodičov a začať vlastný boj.

Takéto odstrihnutie skôr či neskôr stretne v živote každého najčastejšie po ukončení intenzívneho stredoškolského vzdelávania alebo po vysokej škole. Rodičovský sponzoring je individuálny a jeho dĺžka máva rôzne trvanie. No keď už nad vami škola nedrží ochranné krídla a vy prekročíte magickú hranicu osemnástky, vstúpite do sveta dospelých. S maturitným vysvedčením alebo univerzitným diplomom nastúpite do prvého vážneho zamestnania a začínate nový život.

Jedným z prvých zložitejších krokov na ceste k dospelosti je naučiť sa čítať z výplatnej pásky. Zistíte, že veľkú časť financií smerujete do inštitúcií, ako sú zdravotná a sociálna poisťovňa, že dane sú reálne a už ich platíte aj vy. Prekvapí vás, keď uvidíte, že ste na osobný účet dostali podstatne nižšiu sumu, ako je váš hrubý zárobok či celková hodnota práce.

Skôr než si zvyknete, popremýšľajte, ako si pomôcť inak. Začnite zvažovať možnosti, ako si zabezpečiť finančnú stabilitu do blízkej i vzdialenej budúcnosti. Poobzerajte sa po možnostiach sporenia a formách sporiacich účtov. Staňte sa odborníkom na stavebné sporenie aj na II.pilier starobného dôchodkového sporenia a pouvažujte nad investovaním svojich úspor z letných brigád. Dôchodok je bližšie ako sa zdá. Pripravte sa naň.

Pravdepodobne najefektívnejší spôsob je neobzerať sa len po čiastkových možnostiach, ale skúsiť finančné produkty kombinovať. Ak napríklad chcete zvoliť riešenie, ktoré vám zabezpečí vyšší príjem na dôchodku, môžete ho šikovne využiť aj na riadenie rizík spojených s nepriaznivými udalosťami, ktoré vzniknú počas sporenia. Medzi najčastejšie patria napríklad dlhodobá práceneschopnosť alebo strata zamestnania.

Takéto udalosti môžu vážne otriasť vašim životom a vzbudiť potrebu partnera, ktorý vám pomôže nepríjemné obdobie premostiť. Na trhu existujú produkty, ktoré umožňujú čerpanie nasporenej rezervy po dobu až 12 mesiacov. Za tento čas si môžete pokojne nájsť novú prácu a vrátiť sa tak do starých koľají.

Skončili ste školu a otvára sa vám svet plný nekonečných možností. Chopte sa šance a myslite na svoju budúcnosť. Možno sa raz rozhodnete jeseň svojho života prežiť v exotike. S dobrým dôchodkom nezostanete len pri snoch.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.