Jedna skúsenosť za volantom auta, ktoré dostalo šmyk je viac, ako tisíc slov v článku na blogu. Je fajn mať dobré auto vybavené ABS a ESP, no oveľa lepšie je poznať, ako sa správa na mokrej a klzkej vozovke. Poznáme miesto, kde vás to naučia. Volá sa škola šmyku.

Cestovanie autom dlhodobo patrí štatisticky medzi najrizikovejšie spôsoby dopravy. Počet nehôd na našich cestách sa vlani vyšplhal takmer na 14 tisíc. Príčinou veľkého množstva z nich bolo neprispôsobenie jazdy stavu a povahe vozovky. Ohrozenou skupinou sú najmä mladí vodiči vo veku 18 – 25 rokov. Ich zväčša vysoké sebavedomie býva spojené s preceňovaním svojich schopností a pocitom, že svoje auto poznajú a ovládajú dokonale. Nielen im, ale všetkým vodičom, ktorí si chcú zlepšiť šoférske zručnosti, poslúži škola šmyku.

Čo sa dá v škole šmyku naučiť?

Počas jedno alebo viacdňového programu pre držiteľov všetkých typov vodičských preukazov sa naučíte reagovať v krízových situáciách na ceste. Na začiatok sa naplno venujete základným teoretickým poznatkom, akými sú fungovanie ABS či ESP, a následne si ich fungovanie vyskúšate na vlastnej koži. Teda na vlastnom aute. Každé sa totiž správa inak a je dôležité naučiť sa ovládať najmä to, ktoré šoférujete najčastejšie. Praktická škola šmyku pozostáva napríklad z cvičenia na odtrhovej plošine, tréningu jazdy v rôznych zákrutách či jazdy z kopca. Povrch vozovky je pri tom pokrytý vodou, prípadne sú simulované zimné podmienky. Počas celého výcviku žiaka usmerňuje inštruktor.

Pre koho je vhodná

V Rakúsku, Fínsku či Švajčiarsku platí, že jazdu zručnosti je povinný absolvovať každý budúci vodič. U nás je to na individuálnom rozhodnutí šoféra. Škola šmyku je vhodná pre začínajúcich vodičov, ktorí nácvikom zvládnutia vozidla v rizikovej situácii nadobudnú pocit istoty a s veľkou pravdepodobnosťou zvládnu šmyk aj pri jazde „na ostro“. Vodiči s praxou si tiež môžu zlepšiť svoje zručnosti a natrénovať ovládanie vozidla v krízovej chvíli.

Na Slovensku či v zahraničí?

Kurzy bezpečnej jazdy sa organizujú v špecializovaných centrách pre jednotlivcov aj pre väčšie skupiny. Jednotlivé miesta, kde sa dá absolvovať škola šmyku nájdete v Trenčíne, Bratislave, na Slovakiaringu, za hranicami najbližšie v Rakúskom Pachfurthe. Cena jednodňového kurzu sa pohybuje od 99 eur. Škola šmyku by mala byť praktickou a nevyhnutnou skúškou hlavne pre profesionálnych vodičov.

Má pre vás škola šmyku zmysel?

Jazdu máte predovšetkým vo vlastných rukách a to, či sa dostanete do cieľa bezpečne, je najmä o vašich šoférskych schopnostiach. Akýkoľvek tréning nečakaných situácií je veľkým plusom pre vašu bezpečnosť za volantom, aby ste nemuseli využiť služby poisťovne v praxi. Prajeme vám preto čo najmenej šmykov za volantom vášho auta.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.