Ak vás láka vôňa diaľok, miest a kultúr, nemusíte čakať na letnú dovolenku. Vydajte sa za novoročným dobrodružstvom do sveta a zažite vstup do nového roka inak.

Oslávte Nový rok vo veľkom štýle

Už onedlho na stoloch vymeníme kalendáre a začneme písať novú etapu našich životov s číslom 2020. Na príchod Nového roka sa však treba patrične pripraviť a náležite ho osláviť. Keďže nás čakajú krásne „okrúhliny“, mali by byť tohtoročné silvestrovské oslavy naozaj vo veľkom štýle. Zabudnite na vysedávanie doma pred televízorom a rezignované sledovanie silvestrovského programu, či bezduché postávanie na námestí vášho mesta, ktoré vás už v podstate nemá čím prekvapiť. Nebojte sa vypočuť hlas vašej dobrodružnej duše a vydajte sa na silvestrovské oslavy do zahraničia. Veríme, že zažijete množstvo netradičných momentov, ktoré si tento deň rozhodne zaslúži. Kam však nasmerovať vaše zábavychtivé kroky? 

Kde najčastejšie silvestrujú Slováci?

Silvester oslavuje svorne (takmer) celý svet, takže môžete pokojne roztvoriť mapu a nechať sa viesť vlastnou intuíciou. Do vašich spontánnych plánov sa však rozhodne oplatí zapojiť aj reálny pohľad a zvážiť najmä logistiku, čas a v neposlednom rade financie. Výhodné letenky síce potešia, avšak treba si prirátať i náklady na/z letiska, pohyb po meste, prípadné ubytovanie, stravu a samozrejme vreckové. Po zvážení vašich možností môžete s pokojom v duši pristúpiť k voľbe vytúženej krajiny.

K najpopulárnejším destináciám, kam Slováci každoročne s obľubou cestujú za silvestrovskými zážitkami, patrí temperamentné Taliansko, kráľovské Anglicko, elegantné Francúzsko, vášnivé Španielsko, multikultúrne Spojené štáty americké, či honosné Spojené arabské emiráty. Čoraz väčšiu popularitu si získava aj náš blízky východný sused Ukrajina, či krajina večných kontrastov – Rusko. Je len na vašich osobných sympatiách, ktorá destinácia sa stane vaším silvestrovským favoritom. Pamätajte však, že iný kraj, iný mrav.

ohnostroj-2020-silvester

Silvestrovské tradície vedia byť vskutku netradičné

Čo krajina, to iná kultúra a iné zvyklosti. Napríklad v Španielsku je tradičným zvykom zjesť počas odbíjania polnoci dvanásť bobúľ hrozna, ako symbol šťastia počas nadchádzajúcich dvanástich mesiacov. Pragmatickí Nóri naopak hľadajú šťastie v ryžovom pudingu v podobe mandle. Susední Dáni zas o polnoci symbolicky skáču zo stoličiek na znak skoku do nového roka. V teplejších končinách, konkrétne na Filipínach, sa nesie celý deň v znamení guľatých vecí, ktoré predstavujú šťastie a bohatstvo. Vo vrecku vám preto nesmú chýbať štrngajúce mince a zasadať by ste mali výlučne za guľatý stôl.

Do nového roku bez chybného kroku

Nech už sa rozhodnete vycestovať kamkoľvek a užiť si oslavy Nového roka s nádychom cudziny, majte na pamäti aj miestne zákony a predpisy, aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam. Keďže sú oslavy Silvestra neodmysliteľne späté nielen s ohňostrojom, ale i s alkoholom, treba už vopred myslieť na možné riziká a následky. Ak by totiž došlo k fyzickej či majetkovej ujme rôzneho charakteru a vy by ste sa nachádzali pod vplyvom alkoholu, v takomto prípade vám nemusí byť poskytnuté poistné krytie z vašej poistky. Pocit nekonečnej voľnosti, akým nás zahraničný vzduch dokonale opantá, tak môže razom zmeniť príchuť a snáď nikto netúži vykročiť do nového roku nesprávnou nohou. Preto, či už doma, alebo v zahraničí, by sme sa aj počas najbujarejších osláv roka mali riadiť pravidlom „všetko s mierou“.         

Prajeme vám veselý, na zážitky bohatý Silvester a úspešný vstup do nového roka!