Udržať rodinný alebo osobný rozpočet pevne pod kontrolou je veľmi náročné. Aby ste mohli jednoduchšie zaznamenávať transakcie a efektívne finančne plánovať, môžete využiť dostupné mobilné aplikácie. Prehľad niektorých z nich, spolu s bonusovou aplikáciou pri nahlasovaní škôd, nájdete v tomto článku.

DailyCost (Android, iPhone)

Používanie aplikácií na kontrolu rozpočtu je často zdĺhavé, preto nás po určitej dobe prestane baviť. S DailyCost (iOS, Android) však transakcie zaznamenáte skutočne rýchlo. Appka tiež ponúka zmenu jazyka. Síce nepodporuje slovenčinu, ale našinec si pohodlne vystačí s implementovaným českým jazykom.

DailyCost je aplikácia, ktorú charakterizuje rýchlosť, jednoduchosť a bezpečné používanie. Po inštalácii sa nemusíte registrovať, vďaka čomu ušetríte množstvo času a miesta v mailovej schránke. Aplikácia ponúka sympatické užívateľské prostredie založené na systéme SWYPE, takže stačí potiahnuť prst po obrazovke zhora nadol a okamžite tak pridať nový výdaj alebo príjem.

Veľkou výhodou je export dát vo formáte .csv, prehľadné štatistiky podľa editovateľných kategórií a podkategórií, či možnosť zmeniť tapetu alebo menu. Poteší aj zabezpečenie umožňujúce kódovanie formou pin a pre užívateľov iOS zariadení aj využitie Touch ID.

Spender (Android, iPhone)

Ďalšou aplikáciou, ktorá sa dostala do nášho výberu, je šikovný organizér Spender. Ani tento nástroj nevyžaduje pri spustení registráciu. Má dva režimy. Bežný, s ponukou obmedzených možností pri nulových nákladoch, alebo Premium, za ktorý si zaplatíte približne 6 eur ročne.

Aplikácia Spender ponúka moderný dizajn prispôsobený na čo najmenej úkonov pri zadávaní príjmov a výdavkov. Po krátkom používaní môžeme povedať, že funguje perfektne. Poskytuje bezproblémové pridávanie kategórií a ikoniek, vďaka čomu môžete transakcie prehľadne rozdeliť. Veľkou výhodou je aj prístup zo zamknutej obrazovky, prostredníctvom widgetu (pri iOS zariadeniach).

Oproti DailyCost v appke chýbajú možnosti personalizácie farieb a kódovanie. Zamrzí aj absencia grafov či peňažné obmedzenie jednotlivých kategórií. Tieto funkcie sú žiaľ dostupné len v spomínanej Premium verzii.

Spendee

Aplikácia, ktorej marketing hravo predbehne oba predchádzajúce systémy. Po inštalácii vás privíta veľmi príjemné prostredie dizajnované v pastelových farbách. Môžete sa pripraviť na možnosti pripomienok (napr. zaplatiť účet), plánovanie platieb, obmedzovanie rozpočtu v určitých kategóriách (napr. maximálny mesačný rozpočet na auto) a pod. V prípade, že rozpočet prekročíte, Spendee vás na túto skutočnosť okamžite upozorní, čo vám pomôže udržať financie pod kontrolou.

Výhodami aplikácie sú najmä filtrovanie platieb, možnosť pridania viacerých účtov (pri Premium verzii) či maximálne podrobný report príjmov a výdavkov. Medzi najväčšie nevýhody môžeme zaradiť o trochu zložitejšie (avšak detailnejšie) zaznamenávanie transakcií a mierne komplikovaný widget pre iOS zariadenia.

Bonus pre prípad škôd

Na rozdiel od vyššie spomenutých aplikácií, aplikácia Kooperativa HELP (iOS, Android) priamo neeviduje vaše príjmy a výdavky, šikovne však môže pomôcť pri nahlasovaní škôd, ktoré vám dokážu spôsobiť finančné straty. Mať ju poruke sa vždy vyplatí. Obsahuje rýchlu navigáciu na nahlásenie poistných udalostí, dôležité čísla v prípade nehôd (polícia, hasiči, záchranná služba) a pre klientov poisťovne Kooperativa aj tlačivá a dôležité linky.

Zdajú sa vám tieto aplikácie zložité? Stačí si na ne zvyknúť. Po čase zistíte, že správne stanovený a udržiavaný rozpočet spolu s doplnkovými aktivitami na tvorbu rezervy či kapitálovým poistením pomôžu prinavrátiť finančnú stabilitu do vašej rodiny. Na trhu existuje množstvo zaujímavých produktov. Stačí sa poriadne rozhliadnuť.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.