Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou, leto 2022 bude naozaj opäť plné plnohodnotných hudobných festivalov! Uistite sa, že ste za tie tri roky nezabudli, čo taký festival obnáša.

1. Zistite si vopred, čo festival ponúka

Pravidelní návštevníci moderných veľkých festivalov si zvykli, že opaľovací krém, zubnú pastu, fľašu na vodu či klobúk proti slnku si často nosiť nemusia, pretože to všetko nájdu zadarmo alebo za pár eur na mieste. Nie každý festival ale ponúka takýto komfort. Samozrejmosťou nemusí byť ani zdravotnícka služba. Navštívte preto web festivalu alebo napíšte mail organizátorom a vopred sa informujte, ktoré dôležité veci si určite nezabudnúť zobrať z domu.

2. Zaprorokujte si, čo sa môže pokaziť

Hudobný festival je miesto, kde sa každý chce uvoľniť a zabaviť a nikto nechce myslieť na zlé veci. Aspoň na začiatku, keď parkujete auto, staviate si stan a zoznamujete sa s areálom festivalu, si miesto obzrite kritickým okom, pustite fantáziu z uzdy a skúste si predstaviť, čo zlé by sa mohlo prihodiť. Búrka, výpadok elektriny, predčasné ukončenie festivalu a evakuácia, panika ľudí… stačí pár drobných rozhodnutí – napríklad zaparkovať auto bližšie k odjazdovej ceste či postaviť si stan na okraj areálu – a môžete si ušetriť hodiny v tlačenici či zápche.

3. Nespoliehajte sa na technológie

Dnes už sme zvyknutí mať všetko v mobile, no na hudobnom festivale sa môže ľahko stať, že o túto pomôcku prídete: napríklad vám mobil niekto ukradne alebo sa prehreje na slnku a prestane fungovať. Napíšte si pre istotu aspoň telefónne čísla na najbližších na kúsok papiera, aby ste sa s nimi vedeli spojiť v prípade núdze cez telefón náhodného dobrého človeka, ktorý vám ho zapožičia. To isté platí o lístkoch na vlak či autobus: vždy si ich pre istotu radšej aj vytlačte.

4. Dohodnite si miesto stretnutí

Festivalové areály bývajú obrovské a plné davov ľudí. Môže sa stať, že pri toľkých ľuďoch bude haprovať mobilný signál, alebo si aj zavoláte alebo napíšete a aj tak sa nebudete vedieť nájsť. Určite si so svojimi blízkymi hneď na začiatku festivalu miesto, na ktorom sa vždy stretnete, ak by ste sa nevedeli nájsť či spojiť. Pokojne aj menší stánok s langošmi či kávou s dobrým výhľadom na nejaký menší stage, aby ste sa pri čakaní nenudili a nepomreli od hladu.

Niektorí ľudia veria, že ak si dopredu povedia, že sa dačo pokazí, potom sa to určite nepokazí. Po skúsenostiach s poistnými udalosťami vás uisťujeme, že ani takýto postup nie je úplne stopercentný. No ak dopredu rátate s tým, že sa čokoľvek môže pokaziť a viete sa voči tomu zabezpečiť – napríklad dobrým poistením – v živote vás len tak ľahko niečo nezaskočí.