Každý, kto skúsil autostop, si tento spôsob cestovania pochvaľuje. Získal nové skúsenosti a známosti, väčšiu samostatnosť a hlavne sa do vytúženej destinácie dostal celkom alebo takmer zadarmo. Ak tiež plánujete precestovať Európu s batohom na chrbte a zdvihnutým palcom, prečítajte si naše odporúčania.

Úspešný štart

Možno presne poznáte cieľ vašej trasy a možno je cieľom len cestovanie. V každom prípade si dopredu naštudujte trasu. Výbornou pomôckou sú webové stránky, kde si stopári navzájom odporúčajú dobré miesta na státie po celom svete. Dozviete sa užitočné rady a ušetríte kopec času a nervov.

Dobré miesto je základ pre to, aby ste pri zastavovaní áut boli úspešní. Postavte sa tam, kde autá jazdia pomalšie, napríklad na odpočívadlách alebo vedľa dopravnej značky. Šoféri sa na ňu zvyčajne pozrú, a tak je šanca, že zbadajú aj vás.

Pripravte si aj tabuľku s požadovanou destináciou. Ak chcete absolvovať dlhšiu trasu, napíšte si na papier alebo kartón aj názvy či skratky miest, ktoré sú na trase. Pri ceste z Bratislavy do Paríža vám skôr zastaví auto do Viedne či Mníchova, ako do Francúzska. Myslite aj na to, že vás pri stopovaní môže zastihnúť dážď, preto majte tabuľku napríklad v priehľadnom obale a pre seba pršiplášť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Šoféri radi vezmú na cestu jedného či dvoch stopárov. Najľahšie to má jedna žena, dve ženy spolu alebo párik. O niečo dlhšie trvá zastaviť auto jednému stopárovi – mužovi alebo dvom chalanom. Najideálnejšia je kombinácia muž a žena. Ak ste sa rozhodli cestovať viacerí, rozdeľte sa na menšie skupinky po dvoch, maximálne troch. Dohodnite sa, na ktorom mieste sa stretnete a tam sa všetci počkajte. Niektorí dobrodruhovia uprednostňujú sólo cestovanie. Žena by tak riskovať nikdy nemala. Cestujte radšej v páre s priateľom alebo kamarátkou. Ak sa vám šofér nepozdáva, nehanbite sa odmietnuť nastúpiť, hoci by šlo iba o pocit. Intuícia má veľkú silu.

Čo so sebou?

Vezmite si batoh iba s dôležitými vecami. Na takejto ceste zistíte, ako málo vecí vlastne potrebujete. Suché ponožky, nepremokavá vetrovka, dlhé aj krátke nohavice, šiltovka, doklady, zdravotný preukaz, voda, spacák. Ak idete viacerí, dohodnite sa, kto vezme stan, deku a ďalšie väčšie veci. Tie si rovnomerne rozdeľte. Vždy majte so sebou aj dáždnik alebo pršiplášť a mapu. Na výlete stopom počítajte so zníženou hygienou. Nie je to však žiadna tragédia, v zahraničí sa dá pohodlne umyť na benzínových pumpách, kde si doplníte aj zásoby vody a jedla.

Kde stopovať?

V rámci Európy majú jednotlivé krajiny rôznu povesť, pokiaľ ide o vzťah k stopárom. Belgičania sú zhovorčiví, otvorení a všetci hovoria dobre po anglicky. Francúzi sú voči stopárom dosť rezervovaní a aj menej ochotní rozprávať cudzím jazykom. Preto, ak chcete stopovať vo Francúzsku, zásobte sa trpezlivosťou. Iné zvyklosti sú na Balkáne. Napríklad v Rumunsku je autostop považovaný za alternatívny druh dopravy, nie za prejav solidarity. Rumunskí šoféri vás radi zoberú, ale pravdepodobne budú očakávať finančný príspevok na cestu.

Čo v prípade choroby alebo úrazu?

Na cestách sa vám môže prihodiť čokoľvek, od boľavého zubu, hnisavej angíny až po vážnejšie zranenie. Myslite na to ešte predtým, ako vyrazíte na cestu a poistite sa. V prípade potreby vás v členských krajinách EÚ ošetria v každom zmluvnom zariadení. Dobré cestovné poistenie s asistenčnou službou okrem liečebných nákladov rieši aj situácie pri strate či krádeži  batožiny, dokladov a osobných vecí. Ideálne je stiahnuť si do mobilu aplikáciu, ktorá vás spojí s poisťovňou jednoducho a okamžite. Nezabudnite na dôležité kontakty na ambasády či konzuláty v každej krajine, cez ktorú cestujete. Pravidelne o sebe dávajte vedieť aj vašim blízkym, aby vám v prípade núdze mohli pomôcť a nemali o vás strach. O svojej ceste informujte Ministerstvo zahraničných vecí cez formulár na web stránke.

Cestovanie stopom je zážitok a pre niekoho dokonca určitý životný štýl. Každý, kto autostop skúsil, tvrdí, že mu to zmenilo život k lepšiemu. Ktovie, možno aj vám sa to zapáči.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.