Cyklistika je veľmi obľúbeným športom a vhodnou alternatívou k cestovaniu autom. Presúvať sa z jedného bodu do druhého rýchlosťou blesku, obchádzať kolóny a nepátrať po parkovacom mieste, je snom nejedného človeka. Podľahli ste mu aj vy?

Bicyklovanie – prečo ho milujeme?

Cyklistika sa stáva na Slovensku čoraz populárnejšou. A niet sa čomu ani čudovať. Úspechy našich športovcov sú nesmierne inšpirujúce, a tak čoraz viac ľudí objavuje čaro šliapania do pedálov. Pozorovať svet a krásy prírody zo sedla bicykla je vskutku fascinujúce. Tento dvojkolesový dopravný prostriedok môže ovládať prakticky každý – od najmenších detí až po vitálnych dôchodcov. Nemusíte teda čakať na vodičský preukaz, ani pravidelne míňať na drahé tankovanie.

Bicykel je jednoducho praktický, ľahko ovládateľný a finančne nenáročný (s výnimkou profi bicyklov a ich nadštandarnej výbavy) dopravný prostriedok. No nielen funkčné benefity robia z bicyklovania srdcovú záležitosť. Bicykel je totiž výborný prostriedok na budovanie si fyzickej kondície, štíhlejšej línie, pevnejších svalov a v neposlednom rade je to dokonalý psychický relax a reset od každodenných starostí.

Cyklista ako účastník cestnej premávky

Popularita bicyklovania však znamená viac cyklistov na cestách, a tým pádom, žiaľ, aj stúpajúcu nehodovosť. Najmä v letných mesiacoch sa nezriedka stáva veľa zbytočných dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú práve cyklisti. Nielen vodiči, ale aj samotní ľudia s nohami na pedáloch by si mali uvedomiť, že cyklisti sú právoplatnými účastníkmi cestnej premávky. V záujme ochrany svojej bezpečnosti, aj bezpečnosti ostatných, by mal preto každý cyklista dbať na dodržiavanie právoplatných predpisov a dopravných značiek.

V zásade platí, že cyklisti by mali jazdiť po cyklistických chodníkoch, resp. (pri ich absencii) po pravej strane vozovky. Jazdiť možno výlučne jednotlivo, teda za sebou, v žiadnom prípade nie vedľa seba. Takýto „cykloduet“ si môžete dovoliť len mimo cestných komunikácií. Zakázané je aj jazdenie po chodníkoch či priechode pre chodcov. Ako už vyplýva zo samotných názvov, tieto sú určené chodcom, nie bicyklom. Pokiaľ plánujete prejsť týmito miestami, mali by ste z bicykla zosadnúť a tlačiť ho popri sebe. Cyklista totiž nesmie ohroziť bezpečnosť chodcov, v opačnom prípade na seba preberá zodpovednosť za prípadné zranenie chodca.

Bezpečnosť na prvom mieste

Aj ten najskúsenejší cyklista by mal byť vždy plne sústredený na svoju jazdu a nemal by sa nechať rozptyľovať inými vplyvmi (ako napr. počúvanie hudby). Ak je reč o plnej sústredenosti, samozrejmosťou je aj triezvy stav cyklistu! Za jazdu pod vplyvom alkoholu môžete byť, rovnako ako vodič automobilu, pokutovaný. Vietor v peňaženke vám môžu policajti narobiť aj vtedy, ak vám chýba povinná bezpečnostná výbava. Alfou a omegou by mala byť prilba. Kým v obci je jej použitie u dospelých cyklistov dobrovoľné, na cestách mimo obce je tento ochranný prvok povinný. Iné pravidlo však platí pre deti do 15 rokov. Tieto majú povinnosť nosiť prilbu bez ohľadu na miesto jazdy, a teda aj v obci. Pri zhoršenej viditeľnosti je povinnosťou každého cyklistu výbava reflexnými prvkami a svetlami – bielym vpredu a červeným vzadu.

Dieťa v sedle bicykla

Špeciálnu pozornosť by ste mali venovať najmä bezpečnosti detí, ktoré majú nožičky na pedáloch. Pamäjte, že na cestách môžu jazdiť deti mladšie ako 10 rokov len v sprievode dospelej osoby. Mali by ísť vždy pred vami a okrem prilby by ste ich mali vybaviť aj chráničmi rúk a nôh, či reflexnými vestami. Ak máte doma detského cyklistu – začiatočníka, vedzte, že bicykel s pomocnými kolieskami na cestnú komunikáciu nepatrí a porušenie tohto bezpečnostného predpisu je prísne pokutované.

Žiaľ, rešpektovanie dopravných predpisov, značiek a vlastnej koncentrácie však nemusí byť 100-percentnou zárukou, že s vašou dvojkolesovou láskou šťastne prídete do cieľa. Nečakaná kolízia, pád z bicykla či akékoľvek zranenie sa môžu prihodiť kedykoľvek. Súčasťou vašej bezpečnostnej výbavy by preto malo byť okrem prilby a reflexných prvkov aj vhodné poistenie.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.