Čakanie u obvodného lekára je neraz skúškou trpezlivosti a zdravia aj za bežných okolností, v čase koronavírusu COVID-19 treba však návštevu doktora naozaj obmedziť len na nevyhnutné prípady. Našťastie vám pri viacerých ťažkostiach pomôžu aj domáce zdravotné testy. Odhalia nielen tehotenstvo či zvýšené CRP, ale aj mnohé iné ťažkosti.

Overte si, či potrebujete antibiotiká

Prepadli vás teploty, máte zapchatý nos, kašeľ, bolesti hlavy, hrdla či celého tela? Vždy je mimoriadne dôležité rozlíšiť, či ide o infekciu bakteriálneho pôvodu alebo virózu. To vám pomôže zistiť domáci CRP test, ktorý dostanete kúpiť od 10 eur.

V škatuľke nájdete všetko potrebné vybavenie. Lancetou vpichnete do vydezinfikovaného prsta, pipetou odoberiete vzorku kapilárnej krvi a zmiešate ju v nádobke so špeciálnym roztokom. Následne emulziu nasajete do druhej pipety a nakvapkáte do jamky testovacej kazety. Výsledok sa dostaví presne o 5 minút. Ak ste v seniorskom veku a na jednotlivé úkony si netrúfate, požiadajte o pomoc mladšieho člena rodiny.

Keď je hladina CRP v norme, zrejme pôjde o vírusové ochorenie. Dodržujte oddychový režim, zvýšte príjem tekutín aj vitamínov. Proti bolesti a zvýšenej teplote pomôžu voľnopredajné lieky. Ak máte CRP zvýšené, poraďte sa s lekárom o ďalšom postupe – zrejme vám nasadí antibiotiká.

Ak máte podozrenie na koronavírus COVID-19, a to bez ohľadu na zistené CRP, určite nechoďte do ambulancie. Svojmu doktorovi zavolajte a poraďte sa s ním. Svoj stav môžete konzultovať aj na infolinkách Úradu verejného zdravotníctva SR.

Odhaľte skryté krvácanie

Ak pravidelne vidíte v stolici krv, s návštevou špecialistu nikdy neotáľajte a dohodnite si prednostné vyšetrenie. Často sa však stáva, že pacienti krvácajú aj bez toho, aby o tom vôbec tušili. Skryté okultné krvácanie sa pritom spája s viacerými závažnými diagnózami: rakovinou hrubého čreva a konečníka, polypmi či Crohnovou chorobou. Domáce testy na okultné krvácanie pritom zoženiete už od necelých 4 eur, navyše je veľmi hygienický. Vďaka záchytnej sieťke do kontaktu so stolicou ani neprídete. Podľa výrobcu môže byť vzorka dokonca odobratá z toaletného papiera alebo zo steny záchodovej misy.

Uľahčite si cestu k bábätku

Túžite po dieťatku, ale zatiaľ sa vám nedarí? Test na mužskú plodnosť v priebehu pár minút odhalí, či sa počet spermií vo vzorke ejakulátu pohybuje nad, alebo pod hranicou 20 miliónov na 1 mililiter. Odpoveď získate jednoducho, v domácom prostredí za necelých 20 eur.

Niekedy zafunguje aj správne určenie plodných dní ženy. K tomu dokážu výrazne pomôcť ovulačné testy. Fungujú na rovnakom princípe ako tehotenské, stačí vzorka moču. Sú bežne dostupné v lekárňach aj drogériách a ich cena sa pohybuje od 1,50 €, v závislosti od počtu kusov v balení.

Žena s nádchou leží v posteli a používa vreckovku. Pomôcť jej môžu domáce testy.
Použitie domáceho testu zvládne naozaj každý. (Foto: Adobe Stock)

Vyhrajte nad tráviacimi ťažkosťami

Aj vy patríte k ľuďom, u ktorých sa objavujú najrôznejšie tráviace ťažkosti? Do pátrania po vašom probléme môžete zapojiť nasledujúce domáce testy:

Helicobacter pylori je baktéria, ktorej prítomnosť v sliznici žalúdka alebo dvanástnika vyvoláva chronický zápal. K prejavom patria najrôznejšie problémy, od bolestí žalúdka a celého brucha cez pálenie záhy a reflux až po nadúvanie či zápach z úst. Test sa vykonáva zo vzorky stolice a stojí okolo 6 eur.

Neznášanlivosť lepku môže spôsobovať kŕče, nafukovanie alebo hnačky. Lepok je obsiahnutý v pečive a ďalších potravinách, pred testovaním ich však nevynechávajte. Zistenie je totiž najpresnejšie, keď túto zložku v tráviacom systéme máme. Testuje sa z krvi a cena sa pohybuje od 15 do 20 eur.

Alergia na mlieko sa najčastejšie vyskytuje u malých detí, avšak trpí ňou aj čoraz viac dospelých. Alergiu vďaka jednému vpichu do prsta odhalí domáci test za niečo vyše 20 eur. Prejavy sa pritom nemusia týkať len tráviaceho traktu. Objavuje sa aj svrbenie, ekzém, opuch, dýchacie ťažkosti, kašeľ či dráždenie v hrdle.

Pomôžte si aj ďalšími testami

Ponuka domácich testov sa stále rozširuje. Čo všetko ešte môžete o svojom zdraví zistiť?

  • Alergény – roztoče, mačacia srsť či pele tráv? Rozpoznajte spúšťače, ktoré stoja za dráždivými alergickými reakciami. Ceny testov sa pohybujú v rozmedzí 18 až 25 eur.
  • Lymská borelióza – spôsobuje ju infekcia baktériou Borrelia, ktorej prenášačmi sú nakazené kliešte. Cena testu na ochorenie je okolo 16 eur.
  • Deficit železa alebo cukrovka – trápi vás nevysvetliteľná únava? Siahnite po teste na deficit železa, ktorého cena je približne 16 eur, alebo cukrovku za asi 11 eur.
  • Zvýšený cholesterol – hodnotu dokážete zistiť už od necelých 15 eur.
  • Zväčšená prostata – u starších mužov je test aktuálny a čoraz viac vyhľadávaný. Cena je od 10 do 12 eur.

Zamierte k lekárovi

Domáce testy sú šikovnými pomocníkmi a často nám ušetria cestu k lekárovi. Pri ich výbere sa zamerajte na overených výrobcov a na údaj o spoľahlivosti – mala by sa pohybovať nad 90 percentami. Ak vaše problémy neprestávajú, alebo testovaním odhalíte zdravotný problém, je určite namieste objednať sa k svojmu lekárovi. Len on dokáže zhodnotiť celkový stav a nasadiť primeranú liečbu, alebo vás odoslať k inému odborníkovi.