Chcete sa poprechádzať aj po kopcoch, pokochať sa čarovnou prírodou a nádhernými výhľadmi? Prinášame tipy na niektoré ľahko dostupné rozhľadne po celom Slovensku.

Bratislava: Rozhľadňa Devínska Kobyla

Najmladšiu rozhľadňu v našom výbere otvorili pre verejnosť len v roku 2020 a odvtedy si stihla nájsť mnoho fanúšikov. Nečudo, sú z nej naozaj krásne 360-stupňové výhľady na okolitú krajinu. Uvidíte priľahlé mestské časti, povodie Dunaja, protiľahlé kopce Malých Karpát, a najmä na susedné Rakúsko. Nájdete ju na kedysi nedostupnom kopci Devínska Kobyla, na ktorom bola v minulom režime raketová základňa. Samotná rozhľadňa je symbolicky koncipovaná ako veža s troma plošinami odkazujúcimi na výhľad na tri susediace štáty – Slovensko, Rakúsko a Maďarsko. Najľahší prístup je od závory na konci Vojenskej cesty z mestskej časti Dúbravka, kde môžete zaparkovať auto. Odtiaľ je to po asfaltovej ceste, vhodnej aj pre kočíky, alebo po červenej značke k rozhľadni približne polhodina.

Malé Karpaty: Rozhľadňa pod Klenovou

Táto rozhľadňa patrí medzi tie menej známe, ale práve preto stojí za návštevu. Nachádza sa medzi lesmi v srdci myjavského kopaničiarskeho kraja a celkom určite vás očarí svojím zaujímavým tvarom. Už len samotná cesta k rozhľadni je zážitkom. Auto zaparkujte v Hornej Pustej Vsi pri vodnom zdroji a odtiaľ nasledujte modrú turistickú značku. Tá bude po chvíli odbáčať, vy však pokračujte rovno, smerovníky vás navedú až k rozhľadni. Naspäť sa môžete vrátiť tou istou cestou alebo kombináciou zelenej značky a neznačených ciest. Celý výlet by vám mal trvať približne dve hodiny. 

Haluzice: Rozhľadňa Hájnice

Obec Haluzice pri Novom Meste nad Váhom je známa predovšetkým Haluzickou tiesňavou a románskym kostolíkom. Keď sem však už pôjdete za spomínanými turistickými cieľmi, nevynechajte ani rozhľadňu Hájnica na nevysokom kopci na začiatku dediny. Výstup je krátky a ľahký, zvládnu ho aj deti. Ponúkajú sa z neho výhľady nielen na už spomínaný kostolík a samotnú dedinku Haluzice, ale aj na Bošácku dolinu, kopaničiarsku pahorkatinu a na charakteristický vysielač na vrchu Veľká Javorina. Zaparkovať môžete na začiatku obce a vydáte sa podľa smerovníkov cestou akoby von z dediny. O dvadsať minút ste už hore pri rozhľadni. Ak budete chcieť po návrate navštíviť tiesňavu a kostolík, dostanete sa k nim od parkoviska opačným smerom.

Rozhľadňa Hájnice
(Foto: Preistotu)

Terchová: Terchovské srdce

Známu turistickú obec v Malej Fatre asi netreba veľmi predstavovať. Veľa turistov sem mieri za športovými zážitkami do Vrátnej doliny. Ale ani menej zdatní turisti túžiaci po výhľadoch neprídu nadarmo. Na začiatku dediny sa na vrchu Oblaz vypína netradičná 30-metrová stavba, ktorú zbadáte už pri vjazde do Terchovej od Žiliny. Auto zaparkujete na parkovisku za supermarketom a odtiaľ vás už navedie smerovník. Chodníček je udržiavaný a dá sa zvládnuť aj s terénnejším kočíkom. K rozhľadni prídete príjemným tempom za 15-20 minút a po zvládnutí schodov na najvyššie poschodie sa môžete kochať výhľadmi na vrcholky Malej Fatry, samotnú Terchovú a okolité dediny.

Terchovské srdce
(Foto: Preistotu)

Tokaj: Vyhliadková veža Tokaj

Posledný z našich tipov sa líši tým, že nejde o rozhľadňu na vrchole žiadneho kopca, architektonicky aj lokalitou však rozhodne patrí k tým najzaujímavejším. Tí, čo sa aspoň trocha vyznajú vo víne, už určite počuli o tokajskej vinohradníckej oblasti. A práve tu sa medzi vinicami v obci Malá Tŕňa nachádza nevšedná rozhľadňa v tvare vínneho suda. Či už sem prídete priamo autom, alebo v teplejšom ročnom období trebárs na bicykli po niektorej zo značených cyklotrás, určite po jej prezretí nevynechajte návštevu niektorého z miestnych vinárstiev.

Aby ste si výlet naozaj užili

Či už sa vyberiete na niektorú z rozhľadní v našom zozname, alebo objavíte nejakú inú, odporúčame overiť si, či je v aktuálnych podmienkach výstup možný. Na výlet sa poriadne oblečte a pokojne si do batoha pribaľte aj ďalekohľad. A, samozrejme, nezabudnite ani na cestovné poistenie, ktoré vám pokryje riziká spojené s objavovaním zaujímavých miest a vy si užijete príjemnú a ničím nerušenú dovolenku na Slovensku.

CHCEM SA POISTIŤ