Nízke teploty a málo slnka vytvárajú pre rastliny v zime nepriaznivé podmienky. Aby naše obľúbené kvetiny a dreviny vonku alebo vnútri prežili, stačí nasledovať tieto jednoduché rady.

Balkónové rastliny schovávame s prvým mrazom

Muškáty a fuchsie patria medzi najobľúbenejšie balkónové rastliny. Aby bez ujmy prežili zimu, dôležité je dodržať zopár nenáročných krokov. Muškáty premiestnime do vnútra s prvými mrazmi, nie sú totiž odolné voči chladu a veľmi rýchlo môžu zamrznúť. Pred ich presunutím do interiéru je dobré rastliny skrátiť a odstrániť konce mladých výhonov. Tie totiž nie sú dostatočné vyzreté, aby prečkali zimu. Takto sa zníži jednak výpar vody a zároveň ochránite rastlinu pred možným vznikom plesní. Na fuchsiách je vhodné úplne odstrániť aj listy. Na tých sa môžu uchytiť vajíčka škodcov.

Ako prezimujú balkónovky?

Balkónové rastliny sú počas zimy citlivé na teplo a svetlo. Keďže nepochádzajú z nášho klimatického pásma je dôležité vytvoriť im počas zimy také podmienky, ktoré im umožnia prežiť. Muškáty, fuchsie a iné balkónové rastliny umiestnime do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10 stupňov. Počas zimy sú dni kratšie, čomu je potrebné prispôsobiť aj zálievku. Čím je deň kratší, tým menej je potrebné rastliny zalievať. Pri 10 stupňovej teplote tak stačí muškáty poliať zhruba raz za dva týždne. Prečo? Ak by sme ich zalievali častejšie nútili by sme rastliny opäť vegetovať a vyháňať slabé bledé výhonky.

Nezabudnite na vonkajšie rastliny

Exteriérové rastliny ako ruže či kríky je tiež potrebné pripraviť na mrazy. Ako prvé je potrebné pri kríkových ružiach odstrániť nerozvinuté puky, plody, odkvitnuté kvety a celú rastlinu skrátiť asi o tretinu ich veľkosti. Takto sa vyhneme vzniku plesní. Dôležité je pred mrazom ochrániť najmä koreňové krčky, teda miesto štepenia. Najvhodnejšie je pre to použiť prírodný materiál ako čečina alebo lístie. Veľmi sa však neodporúčajú piliny, sú totiž lákadlom pre myši. Popínavé ruže zazimujeme podobným spôsobom – tu však čečinu použijeme ako ochranu nadzemnej časti rastliny, kedy ju prepletieme pomedzi oporu. Ak zamrzne aj celá nadzemná časť, nevadí, pretože z koreňového krčka dokážeme bez problémov vypestovať novú rastlinu. Korene ostatných chúlostivých kríkov prikrývame zeminou a trvalky ovinieme prírodnou tkaninou alebo uviazaním čečiny.

Pri izbových rastlinách si dávajte pozor na teplotu

Izbové rastliny, ktoré sme cez leto mali vonku v tieni, starostlivo prezrieme, či nie sú napadnuté škodcami. Ak sa ich rozhodnete presádzať, nemusíte meniť celú zeminu. Stačí vymeniť len vrchnú vrstvu a pri polievaní z nej živiny presiaknu až ku koreňom. Starostlivosť o ostatné izbové rastliny je v podstate rovnaká počas leta aj počas zimy. Dôležité je však prispôsobiť frekvenciu polievania vnútornej teplote – ak máte v izbe teplejšie, odporúča sa častejšie polievanie. V konečnom dôsledku však závisí od typu izbovej rastliny.

Aby sa izbové rastliny mali dobre, vhodné je tiež očistiť ich listy od prachu. Ten totiž pôsobí ako film, ktorý brániť svetlu prenikať do buniek rastlín, čím sa znižuje kvalita fotosyntézy. Veľké rastliny stačí utrieť vlhkou handričkou, tie menšie osprchujeme vlažnou vodou.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.