Nie každý má možnosť žiť v dome so záhradou plnou rastlín. Ak aj vy patríte medzi milovníkov zelene v interiéri, ale nemáte dostatok miesta, prinášame vám malý dizajnový tip. Vytvorte si vlastnú malú záhradku v skle.

Všetko, čo budete potrebovať

  • číra sklenená nádoba, najlepšie so stabilným a samo stojatým dnom,
  • kamienky alebo kúsky recyklovaného skla,
  • pôdu a rastliny – vyberajte si také, ktoré majú podobné nároky na zálievku, ideálne sukulenty, niektoré druhy orchideí, bromeliové rastliny, ako napríklad tillancie alebo mäsožravé rastliny (rosičky),
  • mach, pretože pomáha dlhšie udržiavať vlhkosť,
  • dekoratívne predmety,
  • lopatku, nožnice a rukavice.

Postup je jednoduchý

Stačí umyť nádobu, v ktorej chcete mať rastlinné terárium, vysypať ju kamienkami asi do výšky 2 až 5 cm. Tieto kamienky budú plniť odvodňovaciu funkciu. Potom pridajte aktívne uhlie, vo forme granúl alebo črepín, stačí trochu. Toto uhlie zvyšuje kvalitu rastlinného prostredia a pomáha udržať baktérie pod kontrolou. Ďalšiu, najväčšiu vrstvu tvorí pôda. Pridajte jej toľko aby ste zakryli všetky korene a ešte o kúsok viac. Posledným krokom je zasadenie rastliniek tak, aby sa nedotýkali stien terária.

Kompletný a podrobný návod nájdete na tejto šikovnej stránke.

Ako alternatívu k samo stojným skleneným nádobám môžete zvoliť práve také, ktoré budú visieť zo stropu. Potrebujete k tomu hlavne poriadny špagát, aby udržal hmotnosť rastliny a bezpečné miesto kam celú ozdobu zavesíte. Napríklad ju môžete zavesiť na háčik, ktorý upevníte do drevených trámov v byte alebo dome. Prípadne ich môžete umiestniť na dekoratívny rebrík, poličku, prevesiť o garnižu. Ak máte navyše doma povaľujúce sa staršie veľké sklenené poháre, môžete si rastlinnú ozdobu umiestniť aj do nich.

Kreatíve sa medze nekladú. Viac inšpiratívnych nápadov nájdete tu.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.