Prvý deň v škole predstavuje najmä pre malého prváčika obrovskú zmenu v živote. Aj my rodičia môžeme svojím prístupom prispieť k jeho pohodovému priebehu. Ako tento deň zvládnuť bez stresu a dieťa čo najlepšie pripraviť na zmeny?

Hurá na spoločné nákupy školských potrieb

Nástup do prvého ročníka sa nezaobíde bez školskej výbavy. Posledné týždne pred začiatkom školského roka môžete absolvovať zopár rodinných nákupov, pri ktorých bude mať hlavné slovo váš prváčik. Dovoľte malej slečne peračník či dosku na zošity s jednorožcom, potešte malého športovca futbalovým motívom na školskej taške. Aj školské pomôcky môžu byť motiváciou, vďaka ktorej sa bude dieťa na školu tešiť. S nákupom zošitov však radšej počkajte na inštrukcie týkajúce sa typu a množstva od pani učiteľky.

Rozprávajte o svojich zážitkoch

Ani deti, ktoré zbožňujú zmeny, sa po dňoch oddychu a prázdninových zážitkoch na nástup do školy nemusia tešiť. Najmä ak majú starších súrodencov, ktorí ich už možno stihli vystrašiť. Prevezmite úlohu rozprávača a zaspomínajte si na svoj prvý deň, pekné zážitky a krásne detské kamarátstva. Presvedčte svojho prváčika, že v škole sa naučí veľa zaujímavých vecí a nájde si veľa nových super kamarátov!

Vytvorte doma priestor na školské pomôcky

Na konci prázdnin sa zbavte všetkých hračiek, ktoré vášho prváčika už nebavia. Posuňte ich ďalej v rodine, alebo menším deťom vašich kamarátok. Tie zachovalejšie môžete aj predať cez bazár a za takto získané peniaze potešiť dieťa novou hračkou či pamiatkou na prvý školský deň. V útulnom domácom kútiku by prváčik mal mať všetko potrebné na dosah ruky. Miesto na odkladanie učebníc a zošitov, písacie potreby, príjemné osvetlenie. Pripraviť mu môžete aj nástenku, na ktorú si dá rozvrh či pokojne aj obľúbených rozprávkových hrdinov.

Žiak sedí v školskej lavici.
Nástup do prvého ročníka sa nezaobíde bez školskej výbavy. (Foto: Freepik)

Získajte informácie

Využite výhody modernej doby, navštívte stránku školy a prejdite do sekcie Fotogaléria. Zrejme v nej nájdete stovky fotografií z dôležitých udalostí v škole. Spoločne so svojím prváčikom si môžete prezrieť snímky z prvého školského dňa minulého roku, fotky z tvorivých dielní, výletov či športových dní a preskúmať aj prostredie školy. Možno sa vám podarí nájsť aj fotografiu budúcej pani učiteľky. Dieťa takto získa väčšiu istotu pred toľko očakávaným dňom D.

Upravte režim

Posledných pár dní prázdnin začnite postupne posúvať voľnejšiu „prázdninovú večierku“. Snažte sa dieťa dostať do postele najneskôr medzi 20. a 21. hodinou a ráno ho zobudiť skôr, aby prvé školské ranné vstávanie nebolo veľkým bojom.

Veci si pripravte o deň skôr

Predstavte si, že sa chystáte do novej práce. Čo všetko by ste si pripravili deň vopred? Podobne premýšľajte aj o prvom školskom dni svojho dieťaťa. Starostlivo nachystajte slávnostné oblečenie –  najlepšie v dvoch verziách, ak by sa počasie na druhý deň náhle zmenilo. Všetko, čo si chcete zobrať, si nachystajte už večer. Ráno vstaňte skôr, pripravte chutné raňajky a do školy sa vyberte v časovom predstihu.

Matka s dcérou v objatí pred školou.
Ak vám to vaša práca dovolí, vezmite si v deň nástupu do školy voľno. (Foto: Freepik)

Čo zobrať so sebou?

Táto otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Závisí od školy, ktorú bude vaše dieťa navštevovať. V niektorých školách totiž prvý deň prebieha nasledujúco – príhovor riaditeľa školy, rozdelenie detí do tried podľa menoslovu, krátke zoznámenie v triede a späť domov. V ďalších sa môžete zdržať dlhšie. Deti odídu do tried, kde sa zoznámia s pani učiteľkou, ktorá im rozdá prvé pracovné listy a pastelky. V škole strávia svoje prvé hodiny pri zaujímavej aktivite. Ak váhate, zavolajte do školy a zistite, ako bude prvý deň prebiehať. Informácie môžete neraz nájsť aj na webovej stránke školy či u známych. Ak si chce váš prváčik zobrať so sebou aj školskú tašku, nebráňte mu v tom. Určite mu pristane aj v prvý deň. Nezabudnite na malý kvietok pre pani učiteľku a úsmev od ucha k uchu.

Buďte trpezliví a chápaví

Deti v tomto veku sú ešte natoľko otvorené, že sa chcú deliť o svoje pocity – predovšetkým s najbližšími. Ak vám to vaša práca dovolí, vezmite si v deň nástupu voľno, aby ste mohli byť plnohodnotnou súčasťou tohto dôležitého slávnostného dňa. Prevezmite úlohu rodinného fotografa a nalaďte sa pozitívne. Tesne pred bránou školy môžete v očiach svojho dieťaťa zbadať neistotu, no láskavým prístupom ju rýchlo zaženiete.